Мабуть, немає жодного автомобіліста, який би не помітив окрім підвищення ціни, погіршення якості пального.
Симптоматично робота двигуна вашого авто виглядає так, ніби капремонт -- це єдине, що залишається. Ситуація ж виправляється, коли ви замість А-92, вливаєте в бак вашого улюбленця А-95. Тоді двигун починає працювати, як раніше, до нових кризових явищ на нафтовому ринку. Але з тією різницею, що нормальна робота мотора вам коштуватиме дорожче. І немає на то ради, тому що скільки азеесників не штрафуй, все одно нічого не зміниш.
Як стверджує голова прес-служби Центру стандартизації, метрології та сертифікації, Людмила Складанюк, хоч відповідні державні структури і добиваються додержання АЗС якості пального, але виходить прямо пропорційно -- чим вищою стає ціна на пальне, тим різко понижується його відповідність передбаченим нормам.
"Інспектори Центру стандартизації, метрології та сертифікації, управління у справах захисту прав споживачів, Управління держслужби боротьби з економічною злочинністю УМВС у першому кварталі цього року провели шість спільних перевірок з державного метрологічного нагляду АЗС Львівської області.
Перевірки торкнулися таких операторів ринку: ТзОВ "Н.П.Б."(смт. Сокільники), ПП КЦ "Бізнес-Фінанс" (с. Новий Милятин Буського р-ну), ТзОВ "ЦДС Капітал Бізнес Сервіс" (смт. Винники), ПП "Рональ" (м. Новояворівськ), ПП "УкрПетроль" (Львів) і ПП "Крам" (м. Перемишляни).
Результати вражають -- із сімдесяти перевірених засобів вимірювальної техніки на АЗС, 29 одиниць виявилися непридатними до застосування. На окремих автозаправних станціях можна було зауважити недолив бензину. Також були відсутні зразкові мірники, необхідні робочі еталони, а деякі автозаправні станції були обладнані у приміщеннях контейнерного типу, що теж не дозволено. І, звісно, неналежна якість пального. Інспектори розповідають про досить-таки поширену практику заниження октанового числа та завищення масової частки бензолу у пальному", -- зазначає пані Складанюк.
За такої практики бензин дешевший, але шкідливіший, як для мотору, так і для здоров'я людини.
Згідно з нормативною базою, у бензині всіх марок частка бензолу не повинна перевищувати 5%, натомість збільшення "хіміками" частки бензолу призводить до накопичення у вихлопних газах канцерогенного бензопирену.
Як стверджує пані Складанюк, за результатами державного нагляду постійно видаються приписи про вилучення непридатних засобів вимірювальної техніки, необхідність усунення виявлених порушень метрологічних норм і правил. Втім, як погоджуються в контролюючих організаціях, лише такими методами усіх проблем не вирішиш -- необхідно впроваджувати більш сучасну техніку, яка, відповідно, зовсім не дешево коштує.
Стандартний Указ
Якість бензину -- це лише один із багатьох стандартів, який нам треба виплекати, якщо ми вже вирішили вступити в СОТ. А починати доведеться з "фундаменту". Згідно з відповідним Указом Президента "Про заходи щодо вдосконалення діяльності у сфері технічного регулювання та споживчої політики", Кабміну доручено розробити і затвердити концепцію розвитку технічного регулювання та споживчої політики і стратегічний план її реалізації на 2006 -- 2010 роки,а також розробити державну цільову програму захисту прав споживачів, державну цільову програму стандартизації, програму розвитку еталонної бази на 2006-2010 роки. Окрім того, найближчим часом мають бути підготовлені та внесені на розгляд Верховної Ради такі законопроекти: про державний ринковий нагляд за додержанням вимог щодо безпеки продукції та послуг, про стимулювання вітчизняних підприємств до створення систем управління якістю, довкіллям, безпечністю харчових продуктів. А також треба наблизити українські держстандарти до стандартів СОТ.
Можна й далі продовжувати весь перелік незавершених справ, але значно цікавішим є те, що вже зроблено в цьому напрямку. Наразі підготували документи, розроблені в рамках проекту аналізу відповідності українського законодавства нормам СОТ. Це, у свою чергу, дало можливість задовольнити низку запитів країн -- членів Робочої групи щодо вступу до СОТ.
Зроблено детальний аналіз та підготовлено пропозиції щодо приведення законодавства України у відповідність до стандартів та вимог Угод СОТ у таких сферах, як технічні бар'єри в торгівлі, сільське господарство, послуги, права інтелектуальної власності та Дохійський раунд.
Роль Держспоживстандарту у тому, що на основі матриці, яку запропонували консультанти проекту, та з врахуванням наявних переговорних завдань було розроблено "План дій по досягненню повної відповідності національної системи стандартизації та технічного регулювання в Україні Угоді про технічні бар'єри в торгівлі СОТ на 2005-2011 роки".
Поки що можна говорити про успіхи Робочої групи, яка намагається владнати законодавчі та нормативні акти, але, на жаль, сьогоднішня якість товарів від цього не покращується. Якість бензину залишається такою ж, як і була, а магазини й надалі продають контрабандне "Боржомі".
|