Повідомлення про небезпеку СНІДу на кримських пляжах кілька тижнів тому заполонили інтернет-простір і випуски новин.
Головне "послання" до читачів, глядачів і слухачів було таким: "На пляжах Криму заразитися СНІДом може кожен!". Йшлося про те, що на півострові від початку курортного сезону 2005 року тринадцятеро людей отримали травми від використаних шприців, які валялися на пляжах.
За інформацією прес-служби Міністерства охорони здоров'я та Кримського центру профілактики і боротьби зі СНІДом, у шести з тринадцяти випадків медики виявили антитіла до ВІЛу. Люди, котрі ненароком вкололися шприцом, одразу ж пройшли антиретровірусну терапію. А Міністерство охорони здоров'я розповсюдило звернення до громадян про можливі зараження шприцами.
Міністр охорони здоров'я Микола Поліщук доручив Держепідемслужбі терміново перевірити всі пляжі і особливу вагу звернути на впорядкування цих місць. Отож власники мають прибирати пляжі з 5-ї год. ранку, а брудні території закриватимуть. Також міністр доручив поінформувати відпочивальників про профілактику ВІЛ-інфекції та встановити на пляжах написи про обережну поведінку, аби люди уникали травмування гострими предметами.
Ніж лякати -- краще пояснити
Звісно, ці тривожні повідомлення налякали не одного українця. Водночас мало хто знає, звідки з'явилася інформація про "небезпечні кримські пляжі та страшні шприци" і чи взагалі вона правдива. Журналісти миттєво підхопили цю новину, не з'ясувавши усього повністю. ВІЛ/СНІД -- надто тонка тема, аби писати про неї не перевіривши.
Є в цій історії кілька сумнівних моментів, про які кажуть фахівці -- і медики, і громадські організації, і журналісти. Зокрема організація "Інтерньюз-Україна" спеціально відслідковує висвітлення теми ВІЛ/СНІДу українськими журналістами, а також рівень професійності під час подання статей на такі теми. Своїми висновками організація поділилася з "Поступом".
"Зіпсований телефон" та його наслідки
1. Першим інформацію запустило російське інформаґентство "Новий реґіон" (яке чомусь вважає Крим одним із російських реґіонів). Уже тоді у повідомленні було стільки неточностей, що виходило приблизно таке: 47 відсотків кримської молоді -- наркомани і повії, а одну дитину взяли на облік після уколу шприцом наркомана. (http://www.nr2.ru/crimea/33025.html)
2. Далі за принципом "усі пишуть -- і я пишу" інформацію подавали інтернет-видання Донецька, Маріуполя, Києва, Криму тощо. (Крим повідомив про це одним із останніх). На сайті "Кореспондента" аж через тиждень після росіян з'явилися повідомлення. (http://www.korrespondent.net/main/126838)
3. Згодом сюжет зробили на "Інтері", але він був не менш жахливим з професійного погляду (http://www.podrobnosti.ua/health/2005/08/01/231255.html). Отже, "Інтер" запізнився порівняно з росіянами на 12 днів.
4. Інформація пішла по другому колу, а заголовки вже були такими: "СНІД ховається у кримському піску", "На кримських пляжах кожен може заразитися СНІДом"... (Іронізуючи, залишається дописати хіба що в стилі реклами: "Поспішайте, кількість СНІДу обмежена").
5. І, на жаль, лише в одному повідомленні (знову ж таки, на російському ресурсі) журналісти таки додумалися не залякувати аудиторію (нічого не пояснюючи), а розповісти, звідки береться вірус і як себе поводити, аби не заразитися.
Коментарі
Мар'яна СЛУЖИНСЬКА
головний лікар Львівського обласного Центру профілактики та боротьби зі СНІДом
Шанс інфікування випадковим шприцом є, але насправді він невеликий. Не слід забувати, що вірус руйнується під час контакту із повітрям і може перебувати у рідкому середовищі. Тому рідко, лише за певних умов вірус може міститися в порожнині голки. До того ж через викинуті шприци можуть передаватися значно стійкіші до зовнішніх впливів віруси, наприклад, гепатиту. Загалом відомо мало випадків інфікування ВІЛом через викинутий шприц.
Людмила ШАБАЛІНА
лікар, експерт Львівського обласного центру здоров'я
Шанс заразитися ВІЛ-інфекцією через викинутий шприц, згідно з науковою літературою, становить 0,3 відсотка. У таких ситуаціях є значно більший ризик підхопити на пляжі від шприца гепатит В чи С, аніж ВІЛ-інфекцію.
Галина КАМІНСЬКА
президент благодійного фонду "Усі разом" (займається питанням ВІЛ/СНІДу)
По-перше, ВІЛ помирає під впливом сонця та морської води, тому в такій ситуації неможливо точно визначити час впливу. По-друге, шприци можуть бути викинуті як з припливом, так і з каналізації чи припливти зі струмком, тому ще не факт, що їх на пляжі розкидали люди. По-третє, в таких екстрених випадках справді мають призначати курс лікування, що й роблять лікарі.
Хоча можливою є ситуація, що шприц викинули недавно і ним хтось вколовся. Але знову ж: яка вірогідність того, що людина, яка його викинула, є ВІЛ-інфікованою? Крім того, для зараження ВІЛ-інфекцією потрібно, аби у шприці був великий "запас" крові. І навіть у разі травмування ця заражена кров має потрапити в організм людини. Якщо людина вколеться таким шприцом, наприклад, у п'ятку, то, найімовірніше, вона не заразиться. Тобто для того, щоб заразитися ВІЛом, треба дуже постаратися. Отож вірогідність підхопити ВІЛ у такій ситуації дуже мала.
Та найголовніше, що влада робить акцент не на тому: якщо це місцеві пляжі, то їх мають прибирати щодня, а якщо стихійні -- необхідно проводити роботу з населенням та готувати його до таких ситуацій. І взагалі дуже дивно, що така велика кількість шприців раптом з'явилася на пляжах. Ці повідомлення дуже нагадують "інформаційну качку" -- щоб люди хоч у такий спосіб звернули увагу на проблему ВІЛ/СНІДу.
Павло НОВІКОВ
біолог, журналіст, експерт "Інтерньюз-Україна"
Інформація розповсюджувалася винятково за принципом "зіпсованого телефону". Бо кожен, хто хотів, той дізнався від медиків: на кінчику голки шприца не може міститися достатньої для зараження кількості вірусу, а в сухій крові й поготів його не може бути.
Від самого початку "кримсько-пляжної історії" медики звертали увагу на цю інформацію тільки в одному контексті: навіть в таких мегасумнівних випадках, як випадковий укол шприцом, боятися нічого -- всім призначають постконтактну профілактику.
Ось так усе й було. Медики хотіли красиво прозвітувати і сказати, що в Криму доступна постконтактна профілактика (а це новина, позаяк минулого року там такої профілактики не було навіть для лікарів). А нерозумні журналісти вигадали нову "страшилку" і сховали СНІД у кримський пісок. |