Поступ
BRAMA - News - Weather - Elections - Business - Sports - Brama Press - Calendar - Classifieds

    Перша сторінка.    Погляд.    Поступ у Львові.    Поступ з краю.    Поступ у світі.    Форум видавців у Поступі.    Економіка у Поступі.    Арт-Поступ.    Літературний Поступ.    Спорт-Поступ.    post-Поступ.    Пост-Faktum.   
КуПол: новини
  Цитата Поступу
Сію, сію, посіваю, З Новим роком всіх вітаю! Щоб Вам весело жилося, Щоб задумане збулося.
 
17 вересня 2004 р.
   ·  на головну  · 1999-2002  · досье  · архів світлин  · форум
Купол
Львів
  12:50 21-12-2021 -   Радник Байдена обговорив з Кремлем умови переговорів про "гарантії безпеки"  
  12:7 21-12-2021 -   "Тисяча Зеленського": за два дні українці витратили понад 130 мільйонів  
  12:5 21-12-2021 -   У Львові переодягнений жінкою невідомий намагався розбестити дитину у шкільному туалеті  
  9:39 08-12-2021 -   шахрайка облаштувала у центрі Львова фіктивний обмінник і обдурила львів'янина на $19 тис.  
  9:29 08-12-2021 -   Байден відмовився йти на поступки Путіну щодо перспективи членства України в НАТО  
Україна
  10:13 24-01-2022 -   Командувач ООС заявив про готовність українців роздирати росіян голими руками  
  10:12 24-01-2022 -   Міністр оборони: розгортання територіальної оборони в Україні триває цілодобово  
  12:6 21-12-2021 -   Синоптики прогнозують морози до -19°  
  9:27 08-12-2021 -   Вантажівка і маршрутка зіткнулися на Чернігівщині: нові дані свідчать про 13 смертей  
  9:26 08-12-2021 -   Мер Полтави заявив, що в Україні воюють США і РФ, а також брат із братом  
Світ
  10:12 24-01-2022 -   Командувач ВМС Німеччини заявив, що Україна не поверне Крим: МЗС вимагає спростування  
  10:12 24-01-2022 -   США і Британія: Росія планує поставити на чолі України проросійського лідера  
  10:11 24-01-2022 -   У Росії заявили, що відключити її від SWIFT "де-факто неможливо"  
  12:6 21-12-2021 -   Кремль опублікував вимоги "гарантій безпеки" до НАТО із пропозицією не приймати Україну  
  9:26 08-12-2021 -   У Німеччині СДПН і Вільні демократи схвалили коаліційну угоду  

  ·  · 
 
Архів Поступу
Лютий
  Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
       
       
       
       
       
 
Поступ 1999-2002 рр. у попередній версії

Літературний Поступ  » 

___________________________________________________________________________

Літературно-історичне львовознавство
Іван ЛУЧУК
 
Таємниці міста Лева: Книга для читання / Укладачі: Олена Волосевич, Оксана Даниленко. -- Львів: Аверс, 2004. -- 356 с.

Львовознавча книжкова полиця щойно збагатилася ще одним виданням -- ошатним фоліантом "Таємниці міста Лева". Цю книгу впорядковували Олена Волосевич та Оксана Даниленко, вклавши у видання часточку своєї душі. Хоча ця книга для дітей молодшого та середнього шкільного віку, проте насправді вона є гарною лектурою для читачів найрізноманітніших вікових категорій, тобто для всіх, хто вміє читати і хоче якомога більше довідатися про Львів. На текстовому рівні до видання найбільше приклалися відомі львовознавці Ірина Котлобулатова та брати Радковці, Петро й Іван. Пані Котлобулатова написала декілька циклів "Нотаток з історії Львова" майже для всіх розділів книги. Натомість панове-браття Радковці відступили для видання свої "Загадки міста Лева" низку казок-легенд, а також ідею захопливої гри на обох форзацах. Зрештою, й неозброєним оком видно, що сама назва книги -- "Таємниці міста Лева" -- віддзеркалює назву конкурсу "Загадки міста Лева", що його вигадали і культивували Петро та Іван Радковці.

Ілюстративний матеріал /головно світлини та репродукції гравюр/ люб'язно надав зі своєї колекції Ігор Котлобулатов. Малюнки належать художниці Оксані Гоп'як-Фіті, а дизайн форзаца /із грою "Мандрівника Львовом"/ скомпонував Юрій Паламар. Над дизайном цілої книги добре попрацювала Івета Ключковська. У виданні дуже багато історичної інформації, поданої жваво і грайливо, тим-то вона і стає доступнішою та ефективнішою для засвоєння. Чимало історичних фактів белетризовано ТА заримовано, і саме ці тексти є наче перехідним містком між історією та літературою. Щоправда, у багатьох випадках доречніше говорити про синтез історії з літературою. Та все ж, окрім цих синтетичних текстів /прозових, віршованих і навіть драматизованих/, у книзі присутні власне історичні та суто літературні тексти, які нарізно належать до своїх власних гуманітарних галузей.

Хотілося б більше уваги зосередити саме на літературних творах, які у виданні займають своє гідне паритетне місце, успішно конкуруючи з історичними матеріалами. Книга поділена на сім розділів, якщо не враховувати короткої хронології Львова та відповідей на "Загадки міста Лева". І до кожного з цих розділів, зрозуміло, дібрано відповідні літературні твори -- як цілі, так і їх фрагменти чи уривки. Нема сенсу розглядати літературну присутність за розділами, радше слід звернути увагу на загальні тенденції та конкретні вирішення. Хоча про Львів написано доволі багато, проте, виявляється, легкі для сприймання чи адаптовані тексти можна було виловити лише за останні приблизно сто років. До того все було наче занадто науковим. Попри давні казки й легенди в нових шатах найдавніші белетризовані твори належать історикам Антонові Лотоцькому та Іванові Крип'якевичу. Одразу ж тут варто згадати й тексти Зінаїди Тулуб та Остапа Тарнавського, історична повістина якого "Богданів бунчук під Львовом" надрукована тут у повному обсязі.

Хоча до видання залучили художні твори багатьох письменників, проте декілька літераторів все ж домінують своїми текстами в "Таємницях міста Лева". Погляньмо на них не за кількісними чи якісними ознаками, а в доволі вільному порядку. Мабуть, не одному вже поколінню з дитинства відомий вірш Марії Хоросницької "Звідки в міста назва -- Львів". Поезію легко запам'ятати, і її мали б вчити напам'ять ще в дошкільних закладах Львова. У книзі достатньо віршів Марії Хоросницької із умовного львівського циклу, не всі вони однакового рівня, але усі витримані в однаковому впізнавальному стилі. А впізнаваність для автора /тим паче для автора дитячих віршів/ є рисою вельми похвальною, ба навіть амбітною. Стосовно давньої історії нашого міста в книзі багато віршів Ігоря Калинця. Поет бере якийсь конкретний історичний факт і майстерно його переливає у віршові рядки. Таким чином фактографія набуває мистецької цінності. Окрім цього, вірші Калинця мають потужну патріотичну наснагу, а також позитивний духовний заряд. Доречно вписуються у контекст видання окремі твори й уривки з поем Марії Чумарної. Широко представлений у виданні й пісенний доробок Анни Канич. Є тут вірші Володимира Лучука та Оксани Сенатович, Ростислава Братуня й Романа Лубківського, Марії Людкевич і Романа Качурівського, а також інших львівських поетів. Із класиків української поезії ХХ століття вартісність видання скріплюють Євген Маланюк, Богдан-Ігор Антонич і Святослав Гординський. Є тут, безумовно, й вірш Василя Симоненка "Український лев".

Уперше під твердою обкладинкою надруковано уривки з повісті Оксани Сенатович "Про Люлька Смока і Котів -- місто чудес/не/". Із прозових творів слід ще відзначити оповідання Іларіона Чолгана "Розмова з янголом", уривок із повісті Ірини Калинець "Пімбо-Бімбо", нариси Ігоря Калинця "Жайворонки з тіста" та "Вуличний музика" тощо. Слід визнати, що книга вдалася якісна й пізнавальна. У ній є чимало цікавинок, за якими треба було б шукати у різноманітних виданнях, та вони тут зібрані докупи. Наприклад, цікаво, що церковне ім'я короля Данила Галицького, яке він отримав при хрещенні, -- Іван. Дрібниця, але приємно. Я чомусь на це до того не звертав уваги. І так далі.

Не поділяючи книги на історичний, проміжний та літературний блоки, можна сміливо стверджувати, що вийшов мозаїчний львовознавчий текст. Якісний текст, у якому важко знайти якісь огріхи. Проте не можу втриматися, щоб не навести один пасаж із історичної довідки "Література": "Наприкінці Другої світової війни велика частина письменників опинилася у еміграції. Серед тих, що лишились, слід назвати Михайла Яцківа, Василя Щурата, Ірину Вільде, Степана Тудора". Троє з них залишилися у Львові, кожен із своєї причини, а от Степан Тудор загинув ще в ніч проти 22 червня 1941 року разом із Олександром Гаврилюком і одним польським літератором /ким саме, моментально не пригадую/, коли під ранок разом із дружинами поверталися з письменницького нічного клубу з палацу Більських через теперішню вулицю Дорошенка. От там їх бомба й наздогнала. Про це свідчить зокрема й меморіальна таблиця на вцілілому сусідньому будинку. Та й на пам'ятнику Тудору між вулицями Чайковського і Вороного зазначено роки народження й смерті письменника.

Обговорити в форумі


» 
Знову шедеври
Мартин ОРНАТОВСЬКИЙ
 
Позаяк Юрко. Шедеври: Поезії / Видання друге, доповнене і перероблене. -- Львів: ЛА "Піраміда", 2004. -- 144 с.

Від першого видання поетичної збірки Юрка Позаяка "Шедеври" /1997/ минуло вже чимало часу, тому дуже доречним і давно очікуваним виявилося друге видання його епохальної збірки. До того ж автор суттєво удосконалив свою книжку для другого видання: розбив її на тематично-смислові розділи, а також додав нові твори. Серед тих новинок слід виокремити "Чорнобильський букварик" -- твір настільки гротескний і цинічний, що аж може слугувати моделлю чи формулою нашого звихнутого буття. Формально досконалим є новий диптих "Кохана", в якому автор бавиться наголосами й усіченням слів. А що вже казати про "Українські лімерики"! Цих сорок шість веселих мініатюр здатні розсмішити навіть кам'яних бовванів.
Детальніше>>
Зміст Поступу
Перша сторінка
  ·  Не просто ярмарок 
  ·  Партія "Наша Україна" таки існує 
  ·  УЄФА відтермінувала рішення 
  ·  Володимир ПОЛОХАЛО: Кучма -- директор України 
  ·  Політреформа або членство в ПАРЄ 
Погляд
  ·  СНД очолив Путін 
  ·  Ратушу знову "замінували" 
  ·  Україна -- притулок для чеченців 
  ·  У Дрогобичі обікрали виборчком 
Поступ у Львові
  ·  Депутати теж проти тарифів 
  ·  Чотири дні дискомфорту 
  ·  Ялинки вже зимують 
  ·  Ювілей у Бродах 
  ·  Михайло ЧУМАК: На перше місце я не сподівався 
  ·  Візу через Інтернет 
  ·  Мери на навчанні 
  ·  Небезпечний реґіон 
  ·  Дорога на сміттєзвалище вільна 
  ·  ХРОНІКА 
Поступ з краю
  ·  У Тігіпка -- криза жанру 
  ·  Вирок Лазаренкові відтермінували 
  ·  Румунія судитиметься з нами 
  ·  АП буде на вулиці Ґонґадзе 
  ·  Змова проти Тимошенко 
  ·  Парламент відповів Кабміну 
  ·  Гендерна експертиза від Мін'юсту 
  ·  Євросоюз вимагає розслідування 
Поступ у світі
  ·  Без ООН нікуди 
  ·  ФСБ завалили доносами 
  ·  Суд над Мілошевичем перенесли 
  ·  Викрадення в Багдаді 
  ·  США критикують союзників 
  ·  СВІТООГЛЯД 
Форум видавців у Поступі
  ·  Віктор МОРОЗОВ: Коельо має феноменальну властивість писати дуже просто про філос 
  ·  Що ви очікуєте від Форуму видавців? 
Економіка у Поступі
  ·  Загадковий демарш 
  ·  ЄС готує Україну до зими 
  ·  Прожитковий мінімум-2005 
  ·  Українські перспективи в Іраку 
  ·  НОВИНИ ЕКОНОМІКИ КОРОТКО 
Арт-Поступ
  ·  Гармонізуючи Захід і Схід 
  ·  Віримо 
  ·  Заньківчани в Донецьку 
Літературний Поступ
  ·  Літературно-історичне львовознавство 
  ·  Знову шедеври 
Спорт-Поступ
  ·  Влучний кидок запальничкою 
  ·  Баскетбольні розчарування 
  ·  Тенісні баталії 
  ·  Життя поза помостом Олени Вітриченко 
  ·  Кленові листки не облетіли 
  ·  Золотий "гамбургер" галичанина 
post-Поступ
  ·  Хто ховає правду про вбивць Ґонґадзе? 
Пост-Faktum
  ·  Львів'янки підкорюють світ 
  ·  Галицька готика 
  ·  9 мільярдів землян 
  ·  Сповіді прем'єрських дружин 
  ·  Дружба продовжує життя 
  ·  Пишне весілля принца 
  ·  КАЛЕНДАР