Фракція Соціалістичної партії України порушить у парламенті питання про потребу проголошення 16 вересня Днем захисту прав людини. Про це вчора заявив лідер СПУ Олександр Мороз, виступаючи на мітингу пам'яті біля пам'ятного хреста, встановленого рік тому біля Таращі, де було знайдено тіло Георгія Ґонґадзе.
За словами Мороза, українська влада "цинічна", свідченням чого є, зокрема, заява першого заступника міністра внутрішніх справ України Михайла Корнієнка про те, що не встановлено факту стеження міліції за Ґонґадзе напередодні його зникнення.
Своєю чергою народний депутат України Валентина Семенюк (фракція СПУ) на мітингу пам'яті заявила, що соціалісти також звернуться до депутатів Київської міськради з пропозицією перейменувати вулицю Банкову, де розташована Адміністрація президента України, на вулицю Георгія Ґонґадзе.
За Януковича агітують не лише представники влади, а й... чільні представники Соцпартії Олександра Мороза. Так, в останньому кліпі на підтримку кандидата від влади з'явився усміхнений соціаліст Микола Рудьковський, який, як виявилося, про свою участь в агітації за Януковича не припускав і гадки.
Засідання суду Північного округу Каліфорнії у справі колишнього прем'єра України Павла Лазаренка, заплановане на 16 вересня, перенесено на два тижні з технічної причини. Точної дати засідання наразі не відомо. Про це повідомила адвокат Лазаренка Марина Долгопола.
Нагадаймо, 3 червня суд присяжних Північного округу Каліфорнії у справі "США проти Лазаренка" ухвалив вирок, що Лазаренко винен за 29-ти пунктами звинувачення, які висунула проти нього прокуратура США. Проте суд присяжних не визначав міри покарання для Лазаренка. Це має зробити суддя Мартін Дженкінс на підставі вердикту присяжних. Засідання суду було заплановано на 16 вересня 2004 року.
Румунія подала позов на Україну до Міжнародного суду в Ґаазі, стверджуючи, що двосторонні українсько-румунські переговори про морські кордони двох країн у Чорному морі зайшли у безвихідь і вирішити їх на двосторонньому рівні неможливо. Про це заявила в інтерв'ю Українській службі "Бі-бі-сі" речниця уряду Румунії Деспіна Нягоє.
Причиною позову є те, що в Бухаресті переконані: українська сторона підтримує варіант делімітації, який не має підстав у міжнародному праві та який може призвести до "абсолютно несправедливого результату для Румунії".
Головна військова прокуратура Росії скерувала до Генпрокуратури України друге за останній час міжнародне доручення з викликом на допит лідера БЮТ, народного депутата Юлії Тимошенко. Доручення видано у зв'язку зі звинуваченням лідера БЮТ у тому, що вона давала хабара високопосадовцям Центрального управління матеріальних ресурсів російського Міноборони за часів, коли була керівником корпорації "Єдині енергосистеми України". У цих діях російської прокуратури відчутний чіткий політичний підтекст. Сприяючи перемозі на виборах кандидата від української влади Віктора Януковича, вона намагається пересварити двох найбільших лідерів української опозиції -- Юлію Тимошенко та Віктора Ющенка.
Подання російської прокуратури вимагає, щоб лідер БЮТ приїхала на допит до Москви до 21 вересня. Щоби реалізувати свій намір, росіяни просять нашу Генпрокуратуру вжити щодо Тимошенко "більш дієвих заходів, щоби змусити її підкоритись правосуддю".
Доручення Кабінету Міністрів Міністерству юстиції дати правову оцінку постанові Верховної Ради про створення Тимчасової комісії з питань моніторингу реалізації законодавства про вибори президента є щонайменше некоректним. Про це йдеться в заяві, поширеній прес-службою Верховної Ради.
"Воно (доручення. -- Авт.) було ще до того, як офіційний текст постанови надіслали до уряду. Такий крок з боку органу, який, відповідно до Конституції України, підзвітний та підконтрольний Верховній Раді, може розцінюватися, щонайменше, як некоректний. Адже відомо, що правову оцінку нормативно-правових актів Верховної Ради дає єдиний орган конституційної юрисдикції України -- Конституційний Суд", -- наголошують у заяві. Появу такого доручення у Верховній Раді потрактували як приниження авторитету парламенту України та прагнення загострити стосунки між гілками державної влади.
До 1 грудня 2004 року Міністерство юстиції проведе гендерно-правову експертизу чинного законодавства з тим, аби перевірити закони на відповідність міжнародно-правовим документам з прав людини -- щодо дотримання й реалізації рівних прав жінок та чоловіків. За повідомленням прес-служби Мін'юсту, положення про проведення такої експертизи затверджено наказом міністра юстиції Олександра Лавриновича.
Згідно із наказом, до 20 грудня Мін'юст підготує та винесе на розгляд Кабміну пропозиції щодо узгодження вітчизняного законодавства з міжнародними нормами. Як повідомила заступник міністра юстиції Лідія Горбунова, експерти перевірять усі галузі вітчизняного законодавства, зокрема соціальне, трудове, гуманітарне, конституційне, цивільне та фінансове.
Європейський союз висловив занепокоєння у зв'язку з відсутністю прогресу в розслідуванні справи журналіста Георгія Ґонґадзе. В його повідомленні говориться: "У четверту річницю зникнення й убивства журналіста Георгія Ґонґадзе Європейський союз ще раз хоче висловити стурбованість у зв'язку з відсутністю прогресу в розслідуванні обставин його смерті".