Чи повинен був президент України відвідати Донецьк у зв'язку із трагедією, що сталась на "Краснолиманській" шахті?
Ігор КОЛІУШКО
керівник Центру політико-правових реформ
У функції президента як глави держави не входить відвідувати місця, де стались катастрофи техногенного чи іншого характеру. Конституція України не передбачає такої функції президента. Швидше за все, це функція уряду і прем'єр-міністра як глави уряду. Тому, саме Віктор Янукович, а не Леонід Кучма поїхав у Донецьк у зв'язку із вибухом на "Краснолиманській" шахті. Для глави уряду це обов'язок, який він повинен виконувати. В цій ситуації порівнювати дії прем'єра і президента недоцільно, адже у них різні функції, повноваження і обов'язки перед народом України. Звичайно, що президент може поїхати на місце аварії з власної ініціативи. Тому, така поведінка президента, на відміну від глави уряду -- це його право, можливість вирішувати, чи бути, чи не бути присутнім на місці тієї чи іншої катастрофи. Отже, це можна оцінювати лише з політичної точки зору, але -- не із правової. Перед тим, як кудись вирушити, президент повинен вирішити це питання в комплексі. З точки зору морально-політичного обов'язку президента, Кучма звичайно має бути там, де є проблеми народу, тобто в Донецьку. Проте, з іншої точки зору, він міг бути присутнім і на подіях, які є значно важливіші для нього, як глави української держави. Можливо, у ситуації із вибухом на "Краснолиманській" шахті президент України не міг бути присутнім через те, що було заплановано важливіші зустрічі, переносити які недоцільно, чи дуже важко. Тому дії президента нам треба оцінювати в контексті.
Українські миротворці в Іраку страждають від жорстокого поводження, -- повідомляє інтернет-видання Korrespondent.net. З "виховною метою" командири нібито тримають солдатів під нещадним сонцем без води у сталевій клітці, що стоїть на плацу у військовому містечку.
"Клітка для порушників там дійсно є, сам сидів", -- розповів у інтерв'ю часопису "Корреспондент" Олександр Коптелов, рядовий миротворчого контингенту. Його та ще двох інших солдатів, за словами Коптелова, так покарали за куріння біля входу в частину і за те, що вони не мали при собі військових квитків. Крім клітки, в Іраку карають ще і відсиджуванням у спеціальних контейнерах, розповідає Коптелов. А з інших дисциплінарних стягнень поширені марші у 40-градусну спеку на плацу.
Голова Львівської облдержадміністрації має ще одного заступника. Ним став колишній головний "убозівець" Львівщини, а з квітня цього року начальник відділу правоохоронних органів, оборонної та мобілізаційної роботи апарату ЛОДА Богдан Шкарада.
Освітяни Львівщини та Львівська обласна рада профспілки працівників освіти і науки глибоко обурені з приводу того, що президент України Л. Д. Кучма скористався правом вето і не ввів у дію ухвалений Верховною Радою України Закон "Про визнання державним боргом невиплат освітянам" за ст. 57 Закону України "Про освіту".
Ще до того, як цей Закон затвердила Верховна Рада України, у Львівській області склалась надзвичайно складна соціально-економічна ситуація серед педагогів, пов'язана з невиконанням ст. 57 Закону України "Про освіту" щодо виплати надбавок за вислугу років, щорічної грошової винагороди за сумлінну працю та допомоги на оздоровлення за 1997-2000 роки. Така ситуація є наслідком того, що значна кількість освітян області вирішила захистити своє становище щодо виплати заборгованої заробітної плати через місцеві суди. Демократичні принципи судочинства стали на захист освітян; рішення судів були і є на їхню користь.
Відійшов у вічність один із найталановитіших та найвідоміших акторів України -- Костянтин Степанков. Цього четверга на 77-му році життя його серце перестало битися. Останні роки актор важко хворів.
Усе життя Степанкова було тісно пов'язане з театром і кіно. Народився він третього червня 1928 року в селі Печеськи Хмельницької області. Закінчив Київський інститут театрального мистецтва ім. Карпенка-Карого (1953) -- курс Амвросія Бучми. З 1955-го був актором академічного театру імені Івана Франка, з 1968-го -- Київської кіностудії імені Олександра Довженка. З 1953 року (з перервами) -- педагог і керівник майстрової кафедри акторської майстерності Театрального інституту ім. Карпенка-Карого.