Російсько-британська "ТНК-ВР" не має наміру користуватися нафтопроводом "Одеса -- Броди" монопольно і самотужки прокачувати дев'ять млн тонн нафти за рік. Компанія планує прокачувати лише 1,35 млн тонн (15%), решту ж 85%, за новим планом, мають узяти на себе інші російські компанії, між якими цей обсяг буде розподілений пропорційно. Наразі про бажання користуватися нафтопроводом заявили російські "Лукойл", "ЮКОС", "Сібнєфть", "Славнєфть", -- повідомив голова "ТНК-ВР Україна" Олександр Городецький.
Це вже друга коректива, яку анонсує "ТНК" від часу, коли взяла собі два тижні на доопрацювання умов договору, перед його підписанням з "Укртранснафтою". Перша стосувалася розміру кредиту на прокачування технологічної нафти. Спочатку йшлося про 90 млн дол, а потім заявили про 108 млн дол.
Водночас не припиняється потік негативних оцінок реверсу. Так услід за оцінкою Польщі з'явилася реакція Європейської комісії. "Комісія висловлює стурбованість із приводу впливу цього рішення на більш тривале використання цього нафтопроводу і з приводу збільшених ризиків для навколишнього середовища в районі Чорного моря і Босфору, а також енергетичної безпеки ресурсів, які поставляються в Україну і Центральну Європу", -- сказано в її повідомленні.
Заявили про свою образу й білоруси. "Ми офіційно попереджали українську сторону, що наша система перевантажена (ділянка нафтопроводу "Дружба" на території Білорусі) і труба не гумова, а залізна. До нас не прислухалися, а тепер ставлять перед фактом", -- так оцінює ситуацію представник державного нафтохімічного концерну Білорусі. "Якщо реверс всерйоз і надовго, то необхідно, щоб три сторони підписали відповідну міжурядову угоду про використання маршруту Самара -- Унеча -- Мозир -- Броди -- Одеса, де має бути передбачене інвестування в розширення потужностей "Дружби", механізм компенсації Білорусі втрат від реверсу українського нафтопроводу. Ми в чужу кишеню не залазимо, але навіщо ж лізти в нашу?" -- заявив він. На його думку, є ймовірність, що Білорусь вимагатиме, щоб частина тарифу з реверсивного використання "Одеси -- Броди" "Укртранснафта" перераховувала на рахунки білоруських нафтотранспортних компаній.
У ситуації, що склалася, "Укртранснафта" намагається усіх задобрити і заспокоїти. Заявляє, що реверс -- явище тимчасове й вимушене, оскільки у прямому напрямку його зараз використовувати неможливо суто технічно. Що ж до "ТНК-ВР", то її варіант виявився, за експертизою "Укртранснафти", найбільш вигідним для України. Однак Україна не відмовляється від участі в розвитку Євро-Азіатського нафтотранспортного коридору, і прямим свідченням цього має бути те, що державна компанія "Укртранснафта" і польський нафтотранспортний монополіст PERN Przyazn підписали у Варшаві (Польща) договір про створення спільного підприємства "Міжнародне трубопровідне підприємство "Сарматія" для добудови нафтопроводу "Одеса -- Броди" до Плоцька.
Нові автобуси Львівського автобусного заводу вирушили в презентаційний тур 18-ма великими містами України. Цей автопробіг, організований під патронатом Міністерства транспорту України, стартував у Львові 4 липня. Автобуси завітають до Чернігова, Сум, Полтави, Харкова, Луганська, Донецька, Дніпропетровська, Запоріжжя, Сімферополя, Ялти, Севастополя, Миколаєва. Закінчаться автопробіг у Вінниця 30 липня.
Розгляд справи про продаж UMC російській компанії МТС відклали. Господарський суд Києва вирішив перенести засідання за позовом Генеральної прокуратури, яка оспорює продаж "Укртелеком" своїх 51% акцій мобільного оператора компанії UMC, оскільки компанія МТС, яка володіє UMC, подала скаргу на ухвалу суду про прийняття справи у провадження.
Нацбанк планує знизити вартість залучення коштів на зовнішньому ринку українськими компаніями. За словами в.о. голови НБУ Арсенія Яценюка, "викликають занепокоєння розміщення окремих українських емітентів. Є класична модель, відповідно до якої розміщення на зовнішньому ринку корпоративного сектора має бути прив'язане до ставки суверена. В такий спосіб певні емітенти просто збили нам ринок високою ставкою".
Брюссель запропонує цієї середи нововведення до проекту бюджету ЄС на 2007-2013 роки. Планують щорічне повернення 7,5 млрд євро з внесків до бюджетної каси для найбагатших держав Євросоюзу.
Це може призвести до невеликого збільшення суми внесків для бідніших євродержав. Вже зараз у Брюсселі виникла дискусія навколо таких нововведень, які отримали назву "пільги для найбагатших". Комісар з бюджету Міхаела Шреєр запропонує в середу розглянути ці питання іншим членам комісії.
Насамперед рішення комісії відіб'ється на Великобританії. Ще 1984 року Маргарет Тетчер домоглась того, що Лондону повертають 2/3 своїх внесків до спільного бюджету. За рахунок пільг Британії втрачають інші держави. Наприклад, Польща цього року має сплатити до бюджету ЄС понад 100 млн євро.
До першого вересня введено часові обмеження щодо перевезень небезпечних вантажів маршрутами, які пролягають курортними зонами України (зокрема в Карпатах), -- повідомляє Департамент ДАІ Міністерства внутрішніх справ України. Перевізникам рекомендують здійснювати рейси в нічні години, із 21.00 до 8.00. Такі заходи вживають для того, щоб не збігалися в часі перевезення організованих груп дітей і небезпечних вантажів.
"Зазвичай ДАІ видає дозволи на перевезення небезпечних вантажів на термін до трьох місяців", -- поінформував Євген Кравченко, начальник відділу перевезень небезпечних вантажів Департаменту ДАІ МВС України. "У зв'язку з цим ДАІ складно відстежити, коли переміщаються вантажі і діти. Було б ідеально, якби нам сповіщали за добу, але такого нема, і ми змушені вживати заходів", -- сказав він.
Уряд розробив концепцію фінансування села. Відповідний проект є наслідком співпраці із Всесвітнім банком.
Проект передбачає створення кредитних ліній для надання довгострокових і короткострокових кредитів для сільськогосподарських товаровиробників, початок іпотечного кредитування під заставу, кооперативного кредитування, створення бюро кредитних історій і розвиток фінансового лізингу. Це перший етап програми. Далі, за рахунок рефінансування, кошти Всесвітнього банку будуть використані і для надання споживчих кредитів, -- повідомив координатор Проекту, заступник Міністра фінансів Василь Костицький.
Міністерство транспорту почало будівництво швидкісної залізниці Київ -- Полтава. За словами міністра транспорту Георгія Кірпи, укладено договір, і зараз французька фірма проводить проектні роботи з будівництва залізничної лінії від Києва до Полтави. Швидкісна магістраль буде побудована на базі старої. Орієнтовна вартість проекту становить 10 млрд грн.