Цукерки, квіти та трохи тихої сумної музики в голові, і ваші очі повільно втуплюються в її великі й довгі ноги в чорних панчохах на елегантних метрових шпильках. Ви ще не зовсім зрозуміли, хто її батьки і чи є вони в неї взагалі, а вже пхаєте перед собою нового дитячого возика й тішитеся, що "в нього такий носик, як у тебе". Ваша пам'ять ще чіпко тримає чари її "пухнастого" погляду і "теплих" рук, а вам кажуть "перевірити в дитини уроки". Ви ще мрієте про побачення в теплій кімнаті напівпорожнього гуртожитку, вночі, сам на сам, а вам лікарі прописують спокій, вівсяну кашу та Службу Божу. Ви намагаєтеся писати заповіт, а вам буквально сниться поцілунок на двадцятиградусному морозі -- сильно, страшно й боляче, як барабани Джона Бонема. Проте красиво.
Life is too short -- життя надто коротке. А що залишається, коли ангели відіграли вам "чорне танго", а ви ще тут, а не там. Спогади й мрії. Короткі й неповторні моменти радості. Зустрічі групи, Восьме березня та День армії. Чиясь велика порожня квартира. Музика -- тиха, спокійна, заколислива, серйозна напівтемрява, шепіт і довгі тіні, які зникають вдалині... у напрямку кухні. Романтика забутого відчуття -- ти не один у Всесвіті. За вікнами мороз, а між вами електричний розряд і...
Ваш син. Його перші кроки переповнюють вас колосальною гордістю, а перші слова вселяють неймовірно наївну надію: "З нього щось виросте". Його перші шкільні оцінки, вищі за "2", і перші серйозні синці викликають потужний напад дежа вю: "Кого мені це все нагадує?"
Новий рік, ялинка, ми сиділи півколом на килимку біля неї і дивилися, як старша вихователька й завгосп прикрашали іграшками новорічну красуню. Незабаром Новий рік. Останній Новий рік у садочку. Сумно. Десь грає музика. На дворі падає дощ. Ми й тоді хотіли снігу.
Уже не скриплять перами й не носять зірочки на шкільній формі, та й шкільної форми вже немає. Порядок? Величезні шкільні ранці за плечима стали ще більшими. Лікарі ще тоді попереджали, що носити портфель в одній руці шкідливо: може бути викривлення хребта.
Вам сорок, і ви думаєте, що можна "стартанути" заново, але ваш організм розпочинає розвалюватися після перших ста метрів. Ваш поїзд пішов. З жахом, повільно, така проста та реальна думка збиває вас з ніг.
А все розпочиналося так просто. А перспективи? Вино, шампанське, самогон під "музику" хору хлопчиків чи концерту вітань і "улюблену мелодію пожежників з міста Шепетівка" з радіоточки. У теплій кімнаті. Свято закоханих одинаків. День святого Миколая.
А тепер уже ваші внуки роблять з вас ідіота, коли ви намагаєтеся поділитися "знаннями".
Вони думають, що тонни солодощів із супермаркету можуть замінити смак твоєї маленької простої шоколадки, яку тобі приніс Миколай. Чим гірші чи кращі теперішні батьки, що змітають з прилавків китайський іграшковий ширвжиток, від охоплених безнадійною тугою і любовною лихоманкою до своїх дітей -- своїх "попередників", перед якими стояли примітивні полиці з невеликим вибором: лялька -- машинка -- конструктор.
Зібратися -- і танці, і куриво, і вино. Все вперше і не так. Школа, де потрібно було вчитися. Тоді так не купували атестати. (Боялися, напевно). Навіть святкувати, навіть відчувати, навіть радіти своїй наївності та незіпсованості могли. Хто проти наших відкритих сердець? На роботі, у цеху, в ресторані в закритому куті, в барі просто так, "по сто грам".
Людям, які працюють, також щось належиться від життя. В нас і далі криві дороги, вулицями бродять собаки, а зимою не прибиратимуть снігу на тротуарах, і ми побредемо по коліна в якомусь місиві зі снігу та бруду. В старих кварталах міста на голову падатимуть балкони і бурульки. Наші вулиці й далі загазовані розбитими та несправними автомобілями, а влітку підошви залишають слід на розігрітому асфальті. Питна вода настільки захлорована, що за півроку потрібно купувати новий чайник, якщо не чистити його регулярно. Це все було й не скоро минеться.
Однак навіть у нас таких є справжнє, не вигадане тупою рекламою свято. Якби не було, то його варто було б вигадати, щоб заповнити зимовий вакуум у стосунках між людьми, і подарувати дітям Казку приходу Миколая. Потрібно лише вірити.
І тоді з'явиться море фарб -- живі квіти, коробки цукерок і щось яскраве, кумедне й тепле на дотик у руках дітей і закоханих.
Комітет Верховної Ради з питань боротьби з організованою злочинністю і корупцією нарешті вирішив перевірити на корумпованість вище керівництво нашої держави. Першою жертвою цієї перевірки став перший віце-прем'єр-міністр, міністр фінансів Микола Азаров. Як заявив на прес-конференції у Києві голова комітету Володимир Стретович, деякі дії Азарова можна кваліфікувати як корупційні, і це повинно стати підставою для подальшого розслідування діяльності віце-прем'єра.
Наскільки успішним буде таке розслідування, нині говорити передчасно. Тим паче, що прем'єр-міністр Віктор Янукович, до якого Стретович звернувся за допомогою щодо розслідування діянь Азарова, сприяти голові парламентського комітету відмовився. Володимир Стретович вважає, що така відмова може бути ще одним свідченням того, що корупція охопила вищі ешелони влади країни.
Про це, втім, свідчить не лише реакція Януковича. За словами Стретовича, його комітет знайшов низку порушень й у діяльності Міністерства внутрішніх справ та Служби безпеки. В грудні на засіданні комітету розглянули питання про законність й обґрунтованість використання в боротьбі з організованою злочинністю спеціальних технічних засобів, інших негласних заходів, а також питання використання коштів на ці заходи МВС і СБУ.
Сьогодні уряд Віктора Януковича може ухвалити знакове рішення для подальшої енергетичної, економічної та й взагалі геополітичної стратегії розвитку України. Мова йде про вирішення долі нафтопроводу "Одеса -- Броди": чи тектиме ним каспійська нафта до Європи, чи Україна остаточно затвердить свою енергетичну залежність від Росії, погодившись на його реверсивне використання. Зважаючи на останні дані інформаційних аґентств, що посилаються на джерела в НАК "Нафтогаз Україна" та Адміністрації президента, буде обрано шлях у напрямку реалізації саме другого варіанту.
Суть цієї інформації полягає в тому, що російські нафтові компанії ТНК та "Транснафта" висунули черговий ультиматум керівництву НАК "Нафтогаз Україна", аби примусити українську сторону погодитися на використання нафтопроводу "Одеса -- Броди" у зворотному напрямку (тобто від Бродів до одеського нафтотерміналу "Південний"). За даними джерел у "Нафтогаз Україна", саме тому ця компанія наполягає на проведенні сьогодні спеціального засідання Кабінету Міністрів.
На вчорашньому пленарному засіданні сесії Львівської міської ради депутати затвердили програму соціально-економічного та культурного розвитку Львова на 2004 рік. Депутати, як завжди, скаржилися, що цей документ їм показали занадто пізно і вони не мали змоги належно його проаналізувати. Однак порівняно з минулим роком ситуація все ж трохи краща: нагадаймо, що тоді таку програму ухвалювали взагалі "постфактум" -- вже після затвердження бюджету.
Однак ухвалення такого важливого документа в "алярмовому порядку" не могло не позначитися на його якості. Депутати зауважували, що на окремі потреби, які, за програмою, передбачено задовольняти наступного року, в проекті бюджету, який роздали депутатам паралельно з програмою, коштів взагалі не заплановано. Та й сам заступник міського голови з економічних питань Олег Мірус, що доповідав, зізнався, що запити щодо програми на 60 мільйонів гривень вищі за можливості бюджету.
Депутати також пропонували на майбутнє розробляти окремо програми з розвитку кожної галузі -- транспортної, житлового будівництва та ін.
Як повідомив міністр охорони здоров'я Андрій Підаєв, з 1 січня наступного року ніякого подорожчання ліків не буде. Про це міністр сказав на семінарі для представників реґіональних ЗМІ, що відбувся у столиці.
За словами міністра, запобігти подорожчанню дозволить постанова Кабінету Міністрів, яка затвердить рішення, що в зв'язку з початком дії з 1 січня закону про Держбюджет, наступного року ліки, зареєстровані в Україні, не оподатковуватимуть. Цю постанову уряд має затвердити сьогодні. Попри це, як наголосив Підаєв, на сьогодні 8 тисяч 334 найменувань ліків вимагають перегляду, оскільки востаннє реєстрували лікарські засоби на території України в 1998 році. Тоді ж було складено перелік лікарських препаратів, потрібних для надання екстреної медичної допомоги.