Основною темою обговорення на вчорашній колегії Львівської облдержадміністрації було погашення заборгованості із заробітної плати.
На сьогодні найбільшу заробітну плату в області отримують працівники галузі транспортування трубопроводами -- 1,5 тисячі грн, найменшу -- працівники сільського господарства -- 120 грн. Середня ж зарплата в області становить 382 грн, що на 21% більше, ніж торік. Однак порівняно з загальноукраїнськими 433 гривнями вона є досить несуттєвою.
З'ясувалося, що низьку зарплату отримують жителі Самбірського, Радехівського і Буського районів, високу -- львів'яни та стрияни. Найбільше через невиплату заробітної плати страждають будівельники, транспортники та працівники житлово-комунальної сфери.
Причиною заповільнення процесу погашення боргів із заробітної плати, з виступів чиновників, є те, що є минулорічна заборгованість, яку не особливо поспішають виплачувати керівники підприємств.
Начальник територіальної державної інспекції праці "Держнаглядпраці" Оксана Завада каже, що їхні приписи таким керівникам помітного результату не дають. "Якщо ми за 8 місяців таки змусили 300 підприємств виплатити заборговану заробітну плату на 12 мільйонів гривень, то водночас 601 підприємство "наростило" заборгованість", -- говорить пані Завада.
Начальник "Держнаглядпраці" також каже, що на підприємствах Львівщини дуже популярною є неспівмірність посадових окладів. Чорну бухгалтерію найчастіше полюбляють у закладах громадського харчування. "Там ми пачимо, що і в поварів, і в бухгалтерів, і в керівників підприємств однакові оклади. Переважно це мінімальна заробітна плата, яку можна отримувати", -- каже пні Завада. Однак найгірша ситуація на так званих підприємствах-банкрутах, керівники яких не бажають виплачувати своїм підлеглим гроші, навіть якщо процес визнання підприємства банкрутом ще не закінчено. Держінспекція праці пише приписи керівникам, за якими потім складають протоколи, а потім порушують кримінальні справи. За цей рік за невиплату заробітної плати було порушено 75 кримінальних справ.
Міський голова Львова Любомир Буняк, який також завітав на колегію, причину невиплати заробітгої плати, зокрема в комунальних підприємствах, вбачає у занадто низьких тарифах на воду, тепло і квартиру. "Про яку виплату зарплатні можна говорити, якщо всі кошти йдуть на збалансування підприємства. Плата за ці житлово-комунальні послуги повинна покривати видатки -- це закони економіки. Тому в нас нема іншого виходу, як подавати в облдержадміністрацію нові пропозиції щодо підняття тарифів на ці послуги", -- каже міський голова.
Як результат колегії -- голова Львівської ОДА Олександр Сендега зобов'язав своїх підлеглих до січня 2005 року повністю виплатити заборговану заробітну плату.
"Пани чубляться, а в хлопів чуби тріщать", -- ця приказка чи не найкраще характеризує конфлікт, який точиться між директором цукрового заводу в Ходорові та мером міста.
Ходорів зараз нагадує поле бою: всі дороги, що ведуть до бурякопунктів, перетинають рови, а на об'їзних стоять працівники муніципальної міліції і не пропускають вози і вантажні автомобілі, якими селяни везуть на заготівельне підприємство цукровий буряк. Картина, яка постала перед нашими очима біля воріт бурякопункту, нагадувала сцену з якогось фільму про селянські бунти, а не з реального життя: бульдозер рив поперек дороги рів, а селяни лопатами його засипали. Поруч стояли муніципали, які мовчки за цим спостерігали. Працівники заготівельного підприємства розповідали, що міліціонери в присутності журналістів поводяться спокійно, а ввечері часом, навіть, доходить до бійок.
На початку серпня деякі львівські газети опублікували матеріали з кричущими заголовками про те, що працівники Державтоінспекції до смерті побили перехожого. Газети, ледь не смакуючи, розповідали про всі деталі вбивства і детально описували тих даішників, які нібито скоїли злочин.
Ці події трапилися 28 липня на вулиці Замарстинівській. Близько двадцять першої години було знайдено тіло львів'янина Пайонкевича з ознаками тілесних ушкоджень. Оскільки спершу вважали, що смерть настала внаслідок дорожньо-транспортної пригоди, то викликали наряд ДАІ. Прибувши на місце пригоди, працівник ДАІ побачив ознаки насильницької смерті, зокрема травми не характерні для ДТП.
Зважаючи на те, що була версія про причетність до злочину даішників, то її відпрацьовував відділ внутрішньої безпеки обласного управління внутрішніх справ. У першому висновку, якого дійшов цей відділ, йшлося: винен капітан Бородій з відділу розшуку автотранспорту при ДАІ та його підлеглі. Ґрунтувався висновок на свідченнях єдиного очевидця, який казав, що перехожого били капітан та сержант ДАІ. До того ж аргументом звинувачення було й те, що інші два капітани були у відпустці. Проте на упізнанні, яке, до речі, відбулося до висновків відділу ВБ, серед особового складу ДАІ свідок не упізнав капітана Бородія. Відтак незрозумілим видається висновок працівників внутрішньої безпеки, адже в капітана Бородія на обличчі є родима пляма, яку не побачити неможливо. Свідок же підозрюваного, нагадаємо, не упізнав.
У скандалі, що виник у зв'язку з продажем у Львові на аукціонах земельних ділянок, є ще один бік, який відіграє чи не найактивнішу роль у підготовці та проведенні аукціонів -- Львівська міська рада. Адже саме депутати голосують за те, щоб ту чи іншу ділянку винести на аукціон, депутати затверджують і стартову ціну ділянок. Без їхньої згоди не можуть продати жодну ділянку. Щобільше, існує постійна депутатська комісія землекористування, будівництва та архітектури, яка би мала співпрацювати з виконавчими структурами і в разі якихось порушень, зроблених чиновниками, повідомляти про це колег на сесії. Детальніше про це -- в інтерв'ю із секретарем комісії землекористування, будівництва та архітектури Львівської міської ради Юрієм Батюком.
-- Пане Юрію, згідно з Положенням про проведення аукціонів, яке міська рада ухвалила ще в квітні, організатором аукціонів є управління природних ресурсів, тобто виконавча структура. Якою ж у цьому процесі є роль депутатської комісії з питань землекористування?
Організація українських націоналістів розпочала кампанію усунення від влади людей, діяльність яких загрожує, або може загрожувати, інтересам держави чи українським громадянам, -- повідомляє аґенція "Контекст-медіа" з посиланням на відповідну заяву організації.
ОУН заявляє, що володіє "інформацією та численними фактами зловживань та порушень з боку різних відомих громадських осіб" і має намір їх оприлюднити, а також вимагати вжити заходів щодо усунення таких осіб з посад, які вони зараз займають.
Першим об'єктом уваги ОУН в Україні став "головний "дорожник" Львівщини" (начальник Адміністрації автомобільних доріг у Львівській області) Степан Маїк, якого організація вимагає звільнити з посади як "людину, яка не має права керувати грошима з бюджету".
Навчитися бути справжнім християнином та українцем сьогодні можуть навіть діти. Молодіжна громадська організація "Академія Української Молоді" пропонує юному поколінню розвивати свої інтелектуальні здібності та громадсько-патріотичний дух за спеціальною виховною програмою. Ідеалами, до яких повинен прагнути кожен, навіть маленький громадянин, є любов до Бога та України, -- переконані в Академії. Тобто, займаючись у закладі, діти розвиватимуть свої здібності, таланти через молитву, самодисципліну, науку та працю. До того ж програму побудовано так, що вона не видасться дітям нудною наукою: вони матимуть цікаві заняття з історії, природознавства, мистецтва, катехизації, малювання, а також різноманітні ігри та вікторини, мандрівки, психологічні тренінги та екскурсії.
Вихованці "Академії Української Молоді" повинні вміти не лише цікаво і корисно проводити час і розвиватися різнобічно. Найважливіше -- навчитися реалізовувати на практиці свої життєві цінності. Отож, заняття в Академії спрямовані на те, щоб діти могли подолати страх та комплекси, відкрити свої можливості та повірити у власні сили. Це саме те, що так бракує нинішньому поколінню.
Освітлення усіх львівських вуличок може стати реальністю вже найближчим часом. Таку перспективу намалював перший заступник міського голови Василь Кравців. Якщо вдасться подолати всі перепони, то вже в березні МКП "Львівсвітло" може перейти на альтернативне джерело енергії -- ТЕЦ-1. Такий крок львівських комунальників є вимушеним і, як вважають у мерії, принесе енергетичну незалежність львівським комунальним підприємствам від ВАТ "Львівобленерго", політика якого часто є несправедливою до них.
Наразі свої відносини ВАТ "Львівобленерго" і МКП "Львівсвітло" з'ясовують у суді. Останні заборгували енергетикам 1,4 млн грн.
Вчора мало набрати чинності розпорядження голови Львівської облдержадміністрації "Про здешевлення виробництва соціально-значимих сортів хліба", видане ще 10 вересня. Проте лише вчора воно мало бути узгоджено в управлінні юстиції. Нагадаємо, що це розпорядження встановлює максимальні граничні ціни на сорти хліба, які користуються попитом у соціально незахищених верств населення.
За словами начальника відділу торгівлі державної інспекції з контролю за цінами у Львівській області Галини Гичко, тепер хліб з борошна пшеничного вищого ґатунку вагою 0,750 кг повинні продавати в роздрібній мережі не вище від 1,30 грн за булку, хліб з борошна пшеничного першого ґатунку вагою 0,700 кг -- за 1,10 грн і хліб з борошна пшеничного другого ґатунку (так званої суміші) вагою 0,700 кг -- за 1 грн, -- повідомляє аґенція "Контекст-Медіа".
Після ухвалення бюджету Києвом Львівська обласна рада зможе вносити свої корективи і ратифікувати місцевий бюджет за два етапи, -- повідомив учора на брифінгу виконавчий директор обласної Асоціації місцевих рад Львівщини Михайло Кравець.
Більше дізнатися про процес формування та проходження бюджету голови районних рад голови міст обласного значення та райцентрів зможуть 30 вересня на обласному семінарі "Методи організації ефективної роботи постійної депутатської комісії з питань бюджету". Основним завданням семінару, який проводять вперше, є реалізація обласної програми соціально-економічного та культурного розвитку 2003-2004 років, розв'язання проблеми формування державного, обласного, а також районних, міських та сільських бюджетів на реальних показниках, і не в останній момент, як це буває зазвичай.
ЛОО УНА-УНСО залишає за собою право звернутися до українського народу із закликом захистити незалежність України від зрадницької позиції Кучми усіма доступними засобами і, якщо це буде потрібно, то й збройними також, -- йдеться в заяві, розповсюдженій прес-службою ЛОО УНА-УНСО.