ПОСТУП: Статті за 4 листопада 2009 року

Іграшка – справа не дитяча!

04.11.2009

игрушки Зараз багато пишуть і говорять про те, як добре готувати, шити, як вийти вдало заміж за олігарха і т.д. І дуже мало передач і книг, здатних дати інформацію про те, як бути успішними батьками. Чи бачили ви там коли-небудь книжку, в якій би описувалося, в якому віці і яку дитині потрібно дати брязкальце, в якому віці яку іграшку, щоб вона могла повноцінно, правильно, якісно розвиватися? Детальніше про це можна дізнатоися нак сайті http://formoms.com.ua/. Чомусь у нас прийнято вважати, що іграшка - це не предмет першої необхідності. Як, і ви тієї ж думки? Антоніна ЦІЦУЛІНА, президент Асоціації індустрії дитячих товарів, охоче б з вами посперечалася.

Коли вимовляють словосполучення «дитяча іграшка», всі починають посміхатися. Тому що згадують свої улюблені игрушки, які були у них в дитинстві. І в той же самий час до такого важливого предмету дорослі відносяться трішки звисока. У кризу індустрія іграшок постраждала більше за всіх: ляльки, м'ячі і піраміди - не предмети першої необхідності, без них цілком можна обійтися.

А чи знаєте ви про те, що фахівці називають іграшку «опредмеченной радістю дитини»? Так, для малюка перших трьох років життя це є єдиним наочно-розвиваючим середовищем. В цей час дитина ще не читає, зате вона активно грає. І, граючи, пізнає світ. Нам здається, що вона просто чіпає стілець, стіл або нас з вами, але насправді вона навчається. Навчається всім тілом. А з іграшкою у неї це виходить швидше, грамотніше і запам'ятовується на все життя, тому що на етапі підйому радості люди сприймають інформацію набагато краще. Наші учені спільно з німецькими колегами на зорі перебудови провели дослідження, результати якого всіх просто приголомшили. Багато наших дітей із затримкою психічного розвитку стали такими не тому, що так склалися медичні показники або які-небудь трагічні обставини. З'ясувалося, що у дітей було мало... іграшок. Розвиток органів чуття не відбувався через те, що у дітей була недостатньо добре розвинена дрібна моторика та інші навики. Не було відповідної іграшки, не вдалося сформувати пінцетне захоплення, захоплення щіпкою і так далі.

Еволюція іграшки

Заходиш в сучасний дитячий магазин: чого там тільки немає! Іграшка вже перестала бути просто іграшкою, вона стала багатофункціональною, перейшла в меблі, в канцелярію, в продукти харчування, в одяг і т.д. Від намистин, шнурків, всіляких крутилок-вертілок очі розбігаються. До речі, в іграшках почали використовувати дуже багато інноваційних матеріалів. У пресі часто можна зустріти повідомлення про те, що учені винайшли якусь нову пластмасу, яку-небудь наногуму, але ще не придумали, що з неї можна робити. Тому поки з неї вирішено робити дитячі іграшки. Тільки подумайте, яка в цьому рішенні ховається глибинна філософська думка!

Діти - унікальна субстанція, вони із задоволенням грають в стандартні кубики і при цьому із завзяттям вибирають те, що буде актуальне завтра. Помічали ж, як вони миттєво розбираються зі всіма кнопочками, болтиками, гаєчками? Вони-то вже точно розберуться, що робити з наногумою, коли виростуть. Наскільки міняється століття, настільки міняються і діти. Наприклад, наші традиційні ігри, такі як хрестики-нулі, зараз перемістилися в простір, стали тривимірними. Виявляється, сучасні діти сприймають простір набагато краще, ніж площину. А у нас, дітей ХХI століття, все навпаки. Ми легко бачимо на листі і погано - в просторі. За останніми дослідженнями, найбільшою популярністю у дівчати і хлопчиськ ХIХ століття користуються високотехнологічні іграшки (роботизовані, комп'ютеризовані і т. д.), і за рахунок цього значно зменшилася частка ринку настільно-друкарських ігор.

Паперові лялечки більше не приваблюють юних модниць, їм подавай щось дивовижне. Іграшка майбутнього буде шершавитися, кошлатися, вона мінятиме свою фактуру, нагріватиметься, охолоджуватиметься, попискує. Вона вже підсміюється, розмовляє і всіляко емоційно надихає, розслабляє дитину. На жаль, всією цією красою нас забезпечують іноземні заводи і фабрики. У нас дуже мало промислових підприємств, що виробляють таку продукцію. Представляєте, зараз у нас всього два виробники ляльок на всю країну. Але іронія навіть не в цьому, а в тому, що цим підприємствам доводиться... купувати лялькові вії в Іспанії. Складається враження, що наші діти з їх потребами вітчизняному виробнику не потрібні. Хоча насправді зараз ситуація міняється, і вже через декілька років все зміниться в кращу сторону. А поки міжнародний ринок іграшок, і вітчизняний зокрема, на 70% розташований в Китаї, Таїланді, на Тайвані.