ПОСТУП: Статті за листопад 2009 року

"Піранья" виходить на Волгу

03.11.2009

риба Держава контролюватиме вилов і розведення осетрових порід риб

З наступного тижня починається формування рибоохоронного спецназу. Крім того, Росриболовство пропонує ввести тотальний контроль за осетрами - від малька до балика.

Вчора керівник рибного відомства Андрій Крайній на всеросійській нараді в Тобольську заявив, що вже найближчим часом законопроект про оборот осетрових буде внесений в уряд.

Суть в тому, що він передбачає повний державний контроль за всіма осетровими товарами на всіх підприємствах незалежно від форм власності. Практично йдеться про елементи державної монополії на осетрів, хоча цей термін в законопроекті не використовується - проти нього категорично висловилося, за словами Андрія Крайнього, Мінекономрозвитку.

Гостра необхідність в такому законі продиктована стрімким скороченням чисельності осетрів в наших водах. Перш за все у Волзі і Каспії, тому що в Доні і Азові їх вже просто немає. Браконьєри переловили всю рибу, яка, до речі, майже завжди входить в спортивное питание, оскільки, поряд з крячим мясом є одним з кращих джерел високоякісного білка, так необхідного спортсменам. Нелегальний оборот осетрового товару в 2007 році оцінювався експертами в 1 мільярд доларів.

Справа дійшла до того, що минулого року рибалкам не вдавалося виловити достатню кількість самок осетрів для риборозплідних заводів. Промисловий вилов не ведеться вже декілька років, з цього року не буде і наукової квоти. А живу ікру, за словами Крайнього, доведеться купувати на приватних підприємствах із розведення осетрів - у живій природі потрібну кількість добути не вдасться.

На бюджетні гроші планується випустити в російські водоймища 8 мільярдів осетрових мальків. Фахівці на нараді говорили про те, що ціна, яку пропонує держава своїм заводам за кожного малька, не покриває витрат на його вирощування. Андрій Крайній погодився з тим, що ціни потрібно підвищувати. Проте експерти скептично оцінюють цю перспективу, враховуючи ситуацію, що склалася в економіці. До того ж в природному середовищі малькам загрожують хижаки - від судаків до тих же браконьєрів.

Останні, очевидно, цього року активізуються. Річ у тому, що на останній зустрічі рибних міністрів прикаспійських держав учасникам не вдалося погодити квоти на вилов осетрових в Каспії. А це означає, що СІТЕС (міжнародна організація, яка контролює оборот диких видів у всьому світі) не дасть дозвіл на експорт чорної ікри Ірану - фактичному монополісту з її постачання на світовий ринок. Це означає, що ціни на осетровий товар підскочать до надхмарних висот і натиск браконьєрів стане ще сильнішим.

Андрій Крайній розповів, що Росриболовство купує потужні сучасні спецзасоби для потреб рибоохорони і значна частина їх піде на Нижню Волгу. Крім того, вирішено купити два безпілотні літаки-розвідники. І вже з наступного тижня почнуть створювати рибоохоронний спецназ. Загін базуватиметься в Москві, але його головне завдання - боротьба з осетровою мафією у низов'ях Волги. За словами Андрія Крайньго, найближчим часлм вийде ухвала уряду, яка дозволить інспекторам рибоохорони носити зброю. Це і буде правовою основою для створення відомчого спецпідрозділу. Робоча назва загону - "Піранья".

Андрій Крайній також повідомив, що територіальні управління Росриболовства починають наділяти бізнес ділянками для ведення спортивно-любительського рибальства. Зараз в багатьох місцях будуються рыболовные базы, і їх власники займаються розведенням риби, щоб залучити клієнтів. Проте плодами їх праці може користуватися будь-хто - закидати вудку і ловити. Але з цього року за задоволення тягати потроху в рибному місці доведеться платити орендарю ділянки. А тим, хто звик мочати поплавець безкоштовно, доведеться задовольнятися водоймищами загального користування.