BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| АРХІВ | INDEX 6 ВЕРЕСНЯ 2002 року |

Пам’ятник Чорноволу на лінії оборони

НА ВАЛАХ

Вікторія САДОВА


Будинок Львівської облдержадміністрації обкомівських часів. Світлина з архіву обкому КПУ

Заінтригований Львів у очікуванні чергової “темної конячки” пластичного мистецтва, яку невдовзі мали б заінсталювати перед будинком Львівської облради й облдержадміністрації за проектом архітектурної прив’язки Василя Каменщика, отримав нову (уже котру за рахунком цього сезону!) археологічну сенсацію – мури третьої лінії міської оборони.

Лінія першої оборони Львова передбачала захист від стріл нападника, тому міські стіни були високими й тонкими. Із розвитком важкої, а згодом і вогнепальної артилерії захисні мури ставали дедалі потужнішими, а для того, щоб вони м’яко поглинали ворожі ядра і при цьому не руйнувалися, їх укріплювали земляним насипом. Саме такі мури третьої лінії оборони завтовшки 2,6 метра, складені із грубо тесаного білого каменю й облицьовані з одного боку червоною цеглою, науковці виявили під час копання шурфу, коли досліджували археологічну ситуацію попід майбутнім пам’ятником В’ячеславові Чорноволу.

Легендарний лідер Руху й перший демократично обраний голова Львівської облради, він після своєї трагічної загибелі, за постановою депутатів, мав би повернутися увічнений у бронзі-граніті. Та, властиво, яким саме буде пам’ятник цьому уродженцеві Східної України, котрий залишив незабутній слід у новітній історії Галичини, – після всіх турів дивовижних конкурсів на проект знає тільки обмежене коло осіб плюс автор, ім’я якого воліють не афішувати, поки не встановлять його твір.
Властиво, ситуація з археологічними об’єктами, яких не відкривають і не досліджують у повній мірі, повторюється один до одного, як у випадку зі встановленням кінного пам’ятника королеві Данилу Галицькому. Тоді також була змога розкопати й реконструювати барбакан на площі Галицькій, але... барбакану Львів, на відміну від Кракова чи Варшави, не має. Зате отримав декоративно-сувенірного давньоруського князя, перед яким залюбки фотографуються гості міста і призначають здибанки його мешканці.

Сьогодні о 16 годині ситуація зі встановленням пам’ятника В’ячеславові Чорноволу на місці оборонної споруди стане предметом дискусії між місцевими політиками, пам’яткоохоронцями, археологами та реставраторами, які мають вирішити, що ж діяти далі: чи відкривати до огляду туристам давнину, чи все хутенько загребти, поробити тераси, як то запроектовано паном Каменщиком, – і вже зовсім небавом Чорновіл як живий вітатиме помахом руки тих, хто паркуватиме свої авто на службовій стоянці перед облдержадміністрацією.

Чи, може, варто подумати про інше місце увічнення пам’яті Чорновола, придивившись до досвіду найближчих сусідів? Бо в Тернополі на пам’ятник не зазіхали, а скромно і з чуйністю відкрили меморіальну дошку з барельєфним портретом В’ячеслава Максимовича на будинку неподалік від центральної площі. Також незле було б втілити в життя пропозицію члена Національного комітету ІКОМОС Костянтина Присяжного, який не перестає благати ввести п’ятдесятирічний мораторій на встановлення пам’ятників у історичній частині Львова. Зрештою, якщо скульптуру вже виготовлено, її можна встановити в ніші між колонами першого поверху буднику облради. Компроміс. Але такий, що дозволяє залагодити конфліктну ситуацію малою кров’ю. От хіба коли вже гроші на встановлення пам’ятника використано, ну тоді інша справа – назад дороги нема.

POSTUP - ПОСТУП
№132 (988),
6 ВЕРЕСНЯ 2002 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Політичний реквієм опозиції
·Східноєвропейський Давос
·ВСЕРЕДИНІ

ВЕКТОРИ ПОСТУПУ
·США за Україну без Кучми
·Сесія заяв і звернень
·Україна – антигуманна

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Пам’ятник Чорноволу на лінії оборони
·Соло Ющенка дисонує з маршем опозиційного тріо
·Постстресовий синдром у Львові
·Газ подаватиме “Львівкомуненерго”
·Україністів очолив американець
·Львівські депутати завжди вірні
·ХРОНІКА

ПОСТУП З КРАЮ
·Влада себе розколе?
·Інформаційний фільтр для преси
·Чергова промоція “Кольчуги”
·Реформа в Мін’юсті
·Програми ЄБРР для України
·Економічна дружба
·КРАЄВИД

ПОСТУП У СВІТ
·Дим і чад над Східною Європою
·Найзаможнiше місто пiд прицiлом
·Провал антиіракської коаліції
·НОВИНИ З ФІНЛЯНДІЇ
·СВІТООГЛЯД

ТЕНДЕНЦІЇ ПОСТУПУ
·Під прикриттям антитерору

АРТ-ПОСТУП
·Невтрачена традиція справжнього
·Балади “Замкової тіні”

ПОСТ-FACTUM
·Russo turisto?
·КАЛЕНДАР

 


 


Український центр Інтернет-реклами "ECHO"

Wertep top 100