BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| АРХІВ | INDEX 16 СЕРПНЯ 2002 року |

Фінансово-політичні клани України

ГОСПОДАРІ

Юрій КОРОЛЬЧУК

Нині в Україні, за різними підрахунками, функціонують 12-18 фінансово-політичних кланів (ФПК). Їх кількість постійно змінюється, зважаючи на зміни в системі влади. ФПК тісно злилися з деякими партіями, відчувши реальну ефективність від залучення активного населення під партійні стяги.

Нині всі ФПК активізували свою діяльність – попереду ж старт президентської кампанії-2004. Метою ФПК на етапі літо-2002–осінь-2003 є оцінка та накопичення власних ресурсів (передусім фінансових і мас-медійних), готовності висувати або ж лобіювати свого кандидата на посаду президента, домовленості з іншими ФПК про співпрацю на президентських виборах, визначення чіткого кола друзів і ворогів, а також вироблення плану дій.

Найпотужнішим кланом і далі залишається донецький. Його “пупом” називають Індустріальний союз Донбасу (ІСД), заснований Донецьким індустріальним союзом, “Регіоном” і “Візаві”. Є й інші впливові компанії, серед яких найбільші – це АРС, “ДАНКО”, швейцарська “Леман Комодітес”, “Керамет”, “Емброл-Україна” тощо. Гроші цього ФПК течуть через “Донгорбанк”.

ІСД через Торговий дім “Азовсталь” володіє блокувальним пакетом акцій “Першого українського міжнародного банку”. На ринку страхового бізнесу донеччани мають потужну всеукраїнську страхову компанію “АСКА”. Вважається, що головними фігурами клану є міністр палива та енергетики Віталій Гайдук, Сергій Момот (“ДАНКО”), Ринат Ахметов (ІСД, “Емброл-Україна”, АРС). Також припускають, що в політичних питаннях слово Ахметова є вирішальним, тоді як у бізнесі кожен діє по-своєму.

Донеччани є лідерами серед країн СНД з випуску гірничошахтного обладнання. Вони об’єднали в корпорацію “Укрвуглемаш” шість заводів Донецької та Луганської областей і два російські підприємства. ІСД контролює два заводи, які займаються випуском труб – Харцизький і Дніпропетровський. Окрім того, ФПК володіє пакетами акцій “Донецьккоксу”, “Макрохіму” і контролює більшу частину українських шахт, що добувають коксівне вугілля. Фактично, АРС спільно з ІСД контролює понад 70% поставок вугілля на вітчизняні коксохімічні заводи. Індустріальний союз Донбасу є також великим газотрейдером, який закуповує в компанії “Ітера” туркменський та узбецький газ і постачає його на підприємства Донбасу. Протягом 2000-2001 рр. донецькі компанії “Техремпоставка” і “Сервіс-інвест” викупили за борги три ТЕС і частину мережі розподільчої компанії “Донецькообленерго”. Усе це задля створення єдиної паливно-енергетичної компанії в регіоні.

Протягом останніх двох-трьох років донецький ФПК стрімко набирає обертів на ринку харчової продукції, де нещодавно пасла задніх. Йому належить компанія “Київ-конті” – одне з найбільших в Україні підприємств з випуску кондитерських виробів. Структури, що близькі до “Київ-конті”, контролюють також Донецький пивзавод, торгову марку “Сармат”, Артемівський завод шампанських вин і концерн “Донбас лікергорілка”.

На ринку мобільного зв’язку донецький ФПК володіє компанією DCC – оператором стільникового зв’язку, який, щоправда, набув поширення лише в Донбасі, Криму та деяких південно-східних областях.

Уплив на всеукраїнські ЗМІ донеччан незначний, але вони контролюють 99% мас-медіа у своєму регіоні. Важко пояснити нездатність донецьких купити чи вкласти гроші й розкрутити потужний загальнонаціональний канал. Але, імовірно, що перед президентськими виборами цей ФПК всерйоз візьметься за це питання. Зрештою, схоже на те, що одне місце невдовзі звільниться – мова йде про конфлікт навколо “1+1”. Цілком можливо, що істинним ініціатором скандалу є саме донецький ФПК. На загальнодержавному рівні він має вплив на газету “Сегодня” та опосередковано на телеканал “Тоніс”. Відразу після президентських виборів 1999 року Ахметов отримав добро самого Леоніда Кучми на купівлю найвпливовішого аналітичного тижневика України “Дзеркало тижня” (називали суму в 4 млн. доларів), але в останній момент передумав.

Одним із крил Донецька в Києві є головний податківець Микола Азаров зі своєю пропрезидентською фракцією “Європейський вибір”. Однак він веде свою гру на полі з Юхимом Звягільським і мером Донецька Володимиром Рибаком. Варто нагадати, що саме Звягільський ще у 1991 році розпочав формувати клан. Того року директор “Азовсталі” Олександр Булянда і директор шахти імені Засядька Юхим Звягільський створили “Перший український міжнародний банк”, який обслуговував експортні операції донеччан. Вони заснували також корпорацію “Дон” і концерн “Енерго”, які до 1993 року стали “авторитетами” на ринку вугілля СНД. Протягом 1991-1992 вперше засвітилися “Атон” Євгена Щербаня і “Діло всіх” Володимира Щербаня. Але до 1994-го, коли проти Звягільського (який уже встиг побути у шкурі в. о. прем’єр-міністра України) порушили кримінальну справу і він фактично втік до Ізраїлю, був закладений лише фундамент ФПК. Цікаво, що ініціатором розслідувань проти донеччан був... щойно обраний президент Леоніда Кучма. А протягом 1995-1996 рр. зародок клану знищили вбивством двох потужних бізнесменів – Ахата Брагіна (президент ФК “Шахтар”) і Євгена Щербаня.

Якщо вже зайшла мова про підгрупи всередині донецької ФПК, то можна виділити, окрім Азарова і Ко, шість крил. Першим уваги заслуговує концерн “Енерго”. За потужністю його порівнюють...з рештою донецького ФПК. До групи входять Кредитпромбанк, Донецький металургійний завод, Ясинівський коксохімічний завод, шахта “Червноармійська-Західна”. Також “Енерго” орендує доменні печі на “Криворіжсталі” (до речі, там колись керував Олег Дубина), займається сільським господарством і харчовою промисловістю (“Агротіс”, молокозавод “Лактіс”). Група зберігає потужний вплив на російський Кузбас. У новій Верховній Раді концерн має двох депутатів: Леоніда Байсарова (директор шахти “Червоноармійська-Західна”) і екс-прокурора Донецької області Геннадія Васильєва.

Друга група – Звягільського-Рибака – нині переживає спад, але під її контролем залишається міський середній бізнес (будівництво, торгівля), вона розвиває аграрний сектор (агрофірма “Шахтар”), частково контролює “Перший український міжнародний банк”. Третя група – корпорація “Укрпідшипник”, якою колись керував віце-губернатор Донецької області Андрій Клюєв, а після обрання його народним депутатом України – брат Сергій. Ця структура контролює низку підшипникових заводів України і “Донецьккабель”. Ще одним бійцем великої донецької родини є “Укрінтерпродукт”, яку “тримає” Олександр Лещинський (деякі ЗМІ звинувачували його у причетності до вбивства луганського журналіста Ігоря Александрова). “Укрінтерпродукт” є одним з найбільших гравців на українському харчовому ринку, йому належить велика кількість хлібокомбінатів, цукрових заводів, м’ясокомбінатів, молокозаводів тощо. Подейкують, що Лещинський добрався до Криму, де хоче контролювати рибну промисловість. Зовсім маленька група гуртується навколо банку “Донеччина”, Макіївського коксохімічного заводу, Калинівської збагачувальної фабрики та чавуноливарного виробництва на Константинівському металургійному заводі.

Зрештою, як влучно зауважила Юлія Тимошенко: “Донецький клан – наймогутніший. Порівняно з ним усі інші клани в Україні – просто діти”.

POSTUP - ПОСТУП
№120 (976),
16 СЕРПНЯ 2002 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Папа знову в Галичині
·“Динамо” однією ногою вже у наступному раунді

ВЕКТОРИ ПОСТУПУ
·Опозиція спалює мости
·Міліцейський кримінал
·“Динамо” однією ногою вже у наступному раунді

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Учителям чужого не потрібно
·Перевізники відмовляються від ЛАЗів
·Місцеву владу захищають
·Львівщина готується до зими
·Зразковими бувають і міліціонери
·Партнерство заради довкілля
·ХРОНІКА

ПОСТУП З КРАЮ
·Російська у школі як іноземна
·Фінансово-політичні клани України
·Мораторій на зони
·Катастрофам запобігатиме спеціальний орган
·КРАЄВИД

ПОСТУП У СВІТ
·Убито мегатерориста-інваліда
·Відмінено виступи військових літаків
·Лукашенко – з перспективою політичного біженця
·Ядерна небезпека в Ізраїлі
·Вади великої голови
·Циганське золото
·СВІТООГЛЯД

МЕГАВЕКТОРИ ПОСТУПУ
·Шелест чи Щербицький

АРТ-ПОСТУП
·Музейники об’єднуються, щоб їхнє слово нарешті мало вагу
·Десятитисячна деціма
·Присмеркові вогні Туманного Альбіону

ПОСТ-FACTUM
·Як вар’юють львівці в інтернеті
·КАЛЕНДАР

 


 


Український центр Інтернет-реклами "ECHO"

Wertep top 100