BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| АРХІВ | INDEX 6-7 СЕРПНЯ 2002 року |

Публіці покажуть “убивцю” “Титаніка”

ІСТОРІЯ


Так виглядав “Титанік” кілька років тому

90 років тому під гаслом “Титанік” – корабель мрії” гігантський океанський лайнер вийшов у плавання за маршрутом Саутгемптон-Нью-Йорк. “Титанік”, конструкція котрого наробила багацько галасу, був заввишки з 11-поверховий будинок і завдовжки з чотири міські квартали. За нескінченні коридори, сходи, безліч віталень й зимових садів його охрестили плаваючим палацом.

Лише дуже заможні люди могли собі дозволити придбати квитки на цей рейс. У перерахунку на сучасні гроші пасажири мали б заплатити за каюту першого класу десятки тисяч доларів. Але навіть незважаючи на це, у своє перше й останнє плавання “Титанік” вирушив майже без вільних кают.

16 відсіків із водонепроникними перегородками мали б урятувати корабель від прямого влучання торпеди. Однак “загинув” він під час штилю від зіткнення з айсбергом.

О 23.40 14 квітня 1912 року Фредерік Фліт, який дивився вперед (є така посада на флоті), закричав: “Айсберг прямо за курсом!” “Титанік” ішов зі швидкістю 20 вузлів. Удар крижаної брили припав на ватерлінію, уздовж чотирьох відсіків. Практично відразу стало зрозуміло, що врятувати судно не вдасться. “Титанік” затонув менш ніж за дві години. Трагедія забрала 1523 людські життя.

Катастрофа змусила переглянути технічний бік конструювання таких лайнерів і всю систему порятунку людей із корабля, що тоне.

Упродовж цих 90 років було проведено кілька розслідувань причин загибелі “Титаніка”. Фахівці дійшли до висновку, що корабель ішов із занадто великою швидкістю. На борту також бракувало рятувальних шлюпок. Після трагедії було прийняте рішення створити спеціальне міжнародне бюро зі спостереження за айсбергами.

Після того, як “потопельника” знайшли на дні Атлантичного океану, було організовано багато експедицій, які намагалися дізнатися, що ж стало головною причиною нещастя. З’ясувалося, що удар припав на найвразливіше місце – ватерлінію: система водонепроникних відсіків не змогла впоратися з потоком води.

До речі, єдину світлину зі зображенням айсберга, у результаті зіткнення з котрим, на думку експертів, загинув “Титанік”, уперше буде виставлено на огляд британської публіки. Ця фотографія – центральний експонат найбільшої у Європі виставки, що розповідає про історію “Титаніка”. Її відкрили у серпні в шотландському місті Данді.

Автор цієї світлини – Стефан Рехорек. Знімок було зроблено 20 квітня 1912 року, через шість днів після катастрофи. Пізніше його купив колекціонер Хенінг Пфайфер, який був упевнений у величезному історичному значенні фото.

На думку істориків, Рехорек, чех за національністю, був матросом німецького пасажирського судна “Бремен”. У квітні 1912 року його корабель виконував рейс із Німеччини в США й одержав наказ змінити маршрут, щоб узяти участь у рятувальних роботах.

Моряки з “Бремена” потім розповідали про шок, котрий пережили, побачивши у водах Атлантичного океану понад 100 тіл пасажирів і членів екіпажу “Титаніка”.

Спочатку планували піднімати тіла саме на борт “Бремена”. Однак пізніше від цієї ідеї
відмовилися: капітан пасажирського судна довідався, що зафрахтований спеціально з цією метою американський корабель “Маккей-Бенет” перебуває за дві години ходу від місця катастрофи.

Перед тим, як “Бремен” повернувся на свій курс, Стефан Рехорек зробив фотографії двох айсбергів, що плавали в районі трагедії.

Прибувши в Нью-Йорк, Рехорек надіслав додому листівку. Судячи з поштового штампа, це сталося 25 квітня. Із невідомої причини Рехорек назвав “Титанік” голландським кораблем.

Ось повний текст листівки, на лицьовому боці якої зображено “Титанік”: “Дорогі мамо і тато! Передаю вам найкращі побажання з Нью-Йорка. Надсилаю вам знімок надшвидкого голландського океанського лайнера, що затонув від час свого першого плавання. Це був найбільший корабель у світі. За два дні до прибуття в Нью-Йорк він зіткнувся з айсбергом і зазнав сильних пошкоджень одного з бортів. Понад 1500 осіб потонули, майже 670 вдалося врятувати. Я сфотографував айсберг і надсилаю вам цей знімок. На місці, де затонув “Титанік”, я бачив тіла загиблих і уламки корабля. Це було щось жахливе”.

Кілька тижнів опісля Рехорек отримав замовлені ним в одній з фірм листівки із зображенням айсберга, що став причиною трагедії. Одну з них він, знову ж таки, надіслав батькам, іншу – братові.

Ще дві Рехорек залишив собі.

Підготував Юрко БАНЗАЙ

Історична довідка

Зроблені Рехореком знімки привернули увагу німецького журналіста і колекціонера Хенінга Пфайфера.
Він купив їх у колекціонера і згодом переконався в тому, що на одній зі світлин справді зображено айсберг, котрий став причиною загибелі “Титаніка”.

Пфайфер говорить: “Як тільки я побачив знімок цього айсберга, я зрозумів, що в мене в руках
історична фотографія. Я пам’ятаю, що під час офіційного розгляду один з тих, кому удалося пережити катастрофу, сказав, що айсберг був схожий на гібралтарську скелю, тільки вона була начебто схована туманом. От і на цьому знімку був такий же айсберг, тільки частина його немов була відколена”.

POSTUP - ПОСТУП
№114 (970),
6-7 СЕРПНЯ 2002 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Марчук знайшов офірного цапа

ВЕКТОРИ ПОСТУПУ
·Факти та чутки скнилівської трагедії
·Буш недооцінив “Аль-каїду”
·І далі на авіашоу падають літаки

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Авіакомпаніям підрізають крила
·Допомога продовжує надходити
·За депутатами стежать
·Епопея “справи Білозора” далі триває
·“Банк” Товариства Червоного Хреста
·Учитель замордував двох учнів
·ХРОНІКА

ПОСТУП З КРАЮ
·Прокуратура – передостанній аргумент влади
·Донецький крах у Луцьку
·Українці заможніші за молдаван
·СБУ прослуховувала амбасади?
·КРАЄВИД

ПОСТУП У СВІТ
·На Арафатовi уродини

ПОСТУП З КРАЮ
·CША рятують уругвайську економіку

ПОСТУП У СВІТ
·Тайванський президент провокує китайців
·Захірові Шаху повернули палац
·Кандидати у президенти Сербії
·Новий президент Болівії
·СВІТООГЛЯД

ДУХОВНИЙ ПОСТУП
·Історична віха в житті Церкви

АРТ-ПОСТУП
·Що спільного між Бруно Шульцом і Влодком Кауфманом?
·Мистецтво Києва
·Як артисти бачать артистів
·МУЗ-НОВИНИ

ПОСТ-FACTUM
·Публіці покажуть “убивцю” “Титаніка”
·КАЛЕНДАР

 


 


Український центр Інтернет-реклами "ECHO"

Wertep top 100