BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| АРХІВ | INDEX 1-7 СЕРПНЯ 2002 року |

Версії і наслідки трагедії на летовищі

ВІДЛУННЯ

Ігор МЕЛЬНИК

Поступово спадає стрес, викликаний катастрофою, що сталася 27 липня на аеродромі “Скнилів”.
Трагедію ми ніколи не забудемо, проте вже керуємося не лише емоціями — намагаємося спокійно поглянути на її причини та наслідки.

Поки що офіційні чини не поспішають надавати повну інформацію з цього приводу, тому доводиться вишукувати різні версії — вони надходять звідусіль, на їх основі можна спробувати відтворити (хоча б частково) картину подій.

Голова державної комісії з розслідування причин катастрофи, секретар Ради національної безпеки та оборони Євген Марчук заявив у понеділок, що необхідно вивчити мінімум сім версій, щоб відповісти на питання про причину трагедії — це наслідок відмови техніки чи помилки пілотів.

Серед таких версій секретар РНБО назвав відмову двигуна, систем управління, несправність паливної системи, гідросистеми або пілотного обладнання. Не відкидав імовірності зіткнення з птахами та впливу магнітних бур. Хоча однозначно заявив: “Те, що пілоти допустили помилку, — це факт...”.
Усе ж не можна, за його словами, робити висновки на основі перших оцінок дій льотчиків.

Колишній провідний інженер з льотних випробувань ОКБ “Сухой”, а нинішній консультант цієї фірми Олександр Слезєв в інтерв’ю для інтернет-видання Страна.Ru висловив жаль, що Україна не звернулася до ОКБ “Сухой” за допомогою в розслідуванні. Коли цей спеціаліст спостерігав за аварією літака на телеекрані, то сказав: “Хлопці... менше треба випендрюватися”.

Він не пригадує випадків, щоб у літаків Су-27 відмовляли відразу два двигуни. Зате дорікнув тим, що яким би надійним не був літак, під час роботи на публіку необхідно так планувати маршрути і повітряні коридори, щоб люди не постраждали навіть через аварію машини. Хоча ми розуміємо, що Слезєв насамперед намагається захистити репутацію своєї фірми. Адже львівська трагедія таки зашкодила торговій марці Су на авіаційному ринку.

Колишній командир групи пілотів-асів “Українські соколи” Віктор Росошинський сказав, що необхідно серйозно розглядати версію удару птахів з літаком: “Він може мати паралізуючий ефект на дії пілота впродовж півтори секунди. А в динаміці під час руху літака немає затримок”. І додав, що навіть від зіткнення з горобцем “удар такий, що літак, здається, розсипається”.

Під командуванням Росошанського кілька років літав один з пілотів Су-27 Володимир Топонар, якому неодноразово доводилося виконувати фігури вищого пілотажу, зокрема й ті, які демонструвалися в суботу. Росошанський вважає, що важливо з’ясувати, чому літак під час виконання фатального маневру опинився на критично малій висоті. “Можливо, машина була перевантажена паливом, тому що їм необхідно було ще повертатися в Житомир”, — сказав він.

Начальник Запорізького центру льотної підготовки Борис Акчурін вважає, що у трагедії винні не лише авіатори, а й правоохоронці. “Важко робити будь-які коментарі, не побувавши на місці, але, на мою думку, винні... й співробітники МВС, які не змогли належним чином керувати глядачами”, — зазначив він, а також повідомив, що під час авіашоу люди повинні стояти за 100-150 метрів від траєкторії зльоту або пілотування літаків.

На думку колишнього начальника авіації 8-ї танкової армії полковника Олега Антипова, є кілька причин аварії. Зокрема й погані погодні умови, за яких не можна літати: синоптики протягом 5 днів фіксували 5 потужних викидів сонячної активності, які негативно впливають на стан техніки та людського організму. Серед інших чинників він назвав помилку керівництва авіашоу, яке знизило висоту польотів з 1000 м до нижчої; також імовірно, що схибили льотчики, а організатори не мали права пускати глядачів на льотну смугу. Він вважає, що катастрофа у Львові — елемент наявного системного розвалу Військово-повітряних сил України. Полковник навів висловлювання міністра оборони Володимира Шкідченка про те, що “в Харківському авіаційному інституті цілий випуск льотчиків не мав жодної години вильотів”. За його словами, у 1-й авіаційній бригаді України, якою він колись командував, тепер “десятки працюючих літаків, і лише кілька льотчиків здатні підняти їх у повітря”. Він також переконаний, що “не існує нормального фінансування української авіації”.

Директор Центру досліджень армії, конверсії та роззброєння Валентин Бадрак погоджується, що за львівську трагедію повинні відповідати не лише військові — тут треба дивитися ширше. Є, звичайно, прямі причини аварії. Ми підійшли до того моменту, коли потрібно відверто визнати критичний стан збройних сил і негайно починати рішучі реформи. Адже просто неможливо утримувати армію такого формату і такої чисельності. Армія стає тягарем: старіє техніка й озброєння, бойова підготовка проводиться на низькому рівні, більшість військових витрат іде на утримання особового складу.

Леонід Поляков, директор воєнних програм Українського центру економічних і політичних досліджень імені Разумкова, упевнений, що в трагедії є конкретна вина тих, хто порушував вимоги, які пред’являються до цього заходу. Відхилення від норми були на всіх етапах. Навіть неозброєним оком видно, що якби екіпаж літака був добре підготовленим, то він не наблизився б так до людей.

“З іншого боку, є опосередкована вина. Вона полягає в тому, що військова реформа в нас відбувається не належним чином. Вона мала б проходити набагато швидше і радикальніше. А так Верховна Рада досі проявляла пасивність, не наполягала, а Верховний головнокомандувач занадто довіряв деяким високоморальним військовим, які не хотіли проводити радикальні заходи, хоча вони були необхідні, — каже Поляков. — На жаль, політики бояться дивитися фактам в очі, хоча впродовж останніх трьох років і ми, і журналісти вже охрипнули говорити про ці проблеми. На мою думку, якщо в цьому випадку знову обійдеться кількома головами, отже, треба очікувати наступного літака чи чогось такого”.

Натомість пошук безпосередніх винуватців катастрофи почався в перші ж години після аварії.
Президент Кучма, який прибув у Львів, звільнив головнокомандувача ВПС Віктора Стрельникова. А міністр оборони країни Володимир Шкідченко, який сам написав рапорт про відставку, за дорученням президента звільнив командувача 14-го авіакорпусу Сергія Онищенка. Вимушений піти у відставку і начальник Генштабу Збройних сил України Петро Шуляк, який заміняв на той момент міністра оборони, що перебував у відпустці.

У Львові генпрокурор Святослав Піскун вилучив у військової прокуратури Західного регіону кримінальну справу, порушену за фактом авіакатастрофи, і доручив організувати розслідування силами Головного управління військових прокуратур Генпрокуратури України. Органи слідства підозрюють головнокомандувача ВПС Стрельникова і командувача 14-го авіаційного корпусу Онищенка у здійсненні злочину, передбаченого ч.2 ст. 425 Кримінального кодексу України: “Недбале ставлення військової особи до служби, що спричинило важкі наслідки — катастрофу літака і численні людські жертви”.

Заступника командувача 14-го авіакорпусу Третьякова і помічника керівника польотів у зоні пілотажу Яцюка підозрюють у “порушенні правил експлуатації літальних апаратів, що спричинило катастрофу й інші важкі наслідки”, — у злочині, передбаченому ст. 416 КК. Підозрюваних Стрельникова, Онищенка, Третьякова та Яцюка затримано слідчими прокуратури, їх утримують у слідчому ізоляторі управління СБУ у Львівській області. Учора військовий суд Львівського гарнізону продовжив термін затримання підозрюваних на 10 діб.

Проти двох членів екіпажу Су-27 Топонара та Єгорова відкрито кримінальну справу за ст. 416 ККУ: “Порушення правил експлуатації літальних апаратів, що спричинило катастрофу й інші важкі наслідки”. Поки що пілоти перебувають у лікарні.

Такі кроки неоднозначно були сприйняті в армії. Заступник головнокомандувача ВПС Борис Коротков заявив, що військові авіатори не бачать доцільності в затриманні Віктора Стрельникова і сподіваються, що це рішення ще переглянуть. Він повідомив, що впродовж десятилітньої історії ВПС України Стрельников був третім командувачем, “авторитет його залишається одним з найвищих... він сам у 1996 році постраждав в авіаційній катастрофі, а його порядність і мужність відомі не тільки військовим”.

Натомість заступник командувача 5-го авіакорпусу полковник Сергій Тронько ще вранці 29 липня звернувся з проханням до військового прокурора Західного регіону Леоніда Лузана негайно дати важливі свідчення про обставини та можливі причини трагедії на летовищі “Скнилів”, однак, за його словами, відповідь прокурора була такою: “Чекайте, при необхідності ми вас допитаємо”.

Як сказав полковник, його дивують поспішні дії прокуратури з узяття під варту командуючого ВПС України, і в той же час яскраве небажання офіційно зафіксувати факт наказу генерала Стрельникова, відданий командувачу 14-го авіакорпусу Сергієві Онищенку в присутності кількох офіцерів до фатального польоту Су-27: “Передайте керівникові польотів! Пілотувати машини тільки над злітно-посадочною смугою, відвести всі літаки від людей!”

Сам Стрельников заявив у середу журналістам, що навіть якби його тепер попросили керувати Військово-повітряними силами, він би ні за що не погодився “при існуючому рівні забезпечення “. “Я — чесний генерал, і моїм рідним упродовж служби двічі приходило повідомлення про мою смерть”, — сказав він. Натомість генерал вважає, що причиною катастрофи Су-27 стало порушення пілотами льотного завдання.

До того ж виявилося, що напередодні Стрельников перебував у відпустці, і план проведення авіашоу у Львові нібито затверджував... його наступник, теперішній в. о. ВПС України Леонід Фурса.

Цікаві думки прозвучали у статті Маркуса Веєнера в німецькій газеті Frankfurter Allgemeine Zeitung: “Український президент, який одночасно є Верховним головнокомандуючим Збройними силами, демонструє рішучість покласти відповідальність на військове керівництво. Тим самим він збирається розширити собі поле для політичного маневру: продемонструвати жорсткість в управлінні країною і попередити критику з боку опозиції... Зрозуміло, спритному політикові навряд чи вдасться стримати критику з приводу стану погано обладнаних Збройних сил України, які існують за нинішньої нестачі кошти “.

Однак на Заході рішучість Кучми у зриванні погонів у декого навіть викликала захоплення. Україну почали ставити за приклад успішного подолання наслідків катастрофи, забуваючи, що в демократичних країнах президенти повинні діяти в рамках правового, а не силового, поля. Наприклад, німецька агенція DPA написала: “Країна, яка дала світу Чорнобиль, тепер реагує на катастрофи настільки вміло, що в неї можуть повчитися в Кремлі та Білому домі”.

Складається враження, що Кучма намагається здобути собі імідж “батька народу”, котрий піклується про постраждалих і суворо карає їх кривдників. Чи не зневірився діючий президент у реальності перемоги “свого” кандидата на виборах 2004 року і зазнає спокуси стати “втретє кращим, ніж удруге та вперше”. Нема слів, досвіду Кучма за ці роки таки набрався...

POSTUP - ПОСТУП
№111 (967),
1-7 СЕРПНЯ 2002 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Версії і наслідки трагедії на летовищі
·Переселення чорнобильців було недоцільним?

ВЕКТОРИ ПОСТУПУ
·Політичні ігри довкола катастрофи
·Співчуваємо і звинувачуємо

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Головне – не закриватися в собі
·Оголошено перші підсумки комісії
·Марчук звинувачує натяками
·Медична допомога жертвам
·Авіасвята у Львові
·Допомагають хто чим може
·ХРОНІКА

ПОСТУП З КРАЮ
·Українські миротворці вирушили в Косово
·Польський прем’єр відповів Кучмі
·Зміни тарифів на послуги електрозв’язку
·Чим Єльяшкевич заслужив побиття?
·Прикордонника збило авто
·Права локальних депутатів
·КРАЄВИД

ПОСТУП У СВІТ
·Новий лідер “Аль-Каїди”
·Внутрішня безпека ЄС
·Чутки б’ють по нафтодоларах
·Перший гватемальський святий
·Православні побилися з коптами
·СВІТООГЛЯД

"ІНТЕРВ""Ю ПОСТУПУ"
·Юлія Тимошенко: Ми не маємо права бути байдужими

АРТ-ПОСТУП У СВІТ
·Поттеріану зніматиме майстер еротичного жанру
·Мішель Буке розпалив на сцені вогонь
·Життя під владою гри
·Розпродували “Віднесених вітром”
·Паоло Коельо став академіком Бразилії
·Вагнерівський фестиваль
·АРТ-НОВИНИ

ЛЬВІВСЬКІ ОБСЕРВАЦІЇ
·ЛЬВІВСЬКІ ОБСЕРВАЦІЇ

"ПОСТУП КОМП""ЮТЕРНИХ ТЕХНОЛОГІЙ"
·Yahoo! змінює ваші електронні листи
·Білл Ґейтс хоче “поховати” старі Windows
·ATi анонсувала родину Radeon 9xxx
·Уже наступного року DVD+RW стане масовим продуктом
·FII-RII: недорогий домашній робот

СПОРТ-ПОСТУП
·Берлінський тріумф наших плавців
·Хто з Кличків битиметься з Льюїсом?
·Визначилися суперники українських команд
·На чемпіонат без лідерів
·Рекордний трансфер
·Бокс знову у Львові
·СПОРТ-БЛІЦ

ПОСТ-FACTUM
·Givenchy святкує подвійний ювілей
·КАЛЕНДАР

 


 


Український центр Інтернет-реклами "ECHO"

Wertep top 100