BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| АРХІВ | INDEX 20-21 ЛИПНЯ 2002 року |

Замах на символ Львова

Злодії намагалися спиляти лева із фасаду каплиці Боїмів

ВАНДАЛІЗМ

Вікторія САДОВА

Нечуваний за своєю зухвалістю випадок стався в середмісті Львова з однією його неповторною пізньоренесансною дивовижею — каплицею Боїмів, яку збудували в 1609-1615 рр. як усипальницю засновників одного з поважаних львівських родів угорського походження. Ця архітектурна споруда, фасад якої вкритий кам’яною різьбою, перетривала не одне століття, але днями зазнала наруги від руки вандала, що намагався відпиляти рельєфне зображення голови лева з кільцем з лівого боку декорованого цоколю нижнього ярусу будівлі.

Декорований цоколь під спареним вікном каплиці прикрашений колонами, які стоять на базах, — одна з таких проміжних баз, виконана із вапняку, заповнює нішу під вікном. Надріз зроблено з тильного боку тієї бази, яку, складається враження, зловмисники хотіли відпиляти повністю. Надріз не дуже великий, очевидно, хтось сполохав вандалів буквально на початку “роботи”; він абсолютно свіжий: позавчора не було дощу, і порох від пиляного білого каменю ще не розвіявся з тумби...

Рану на архітектурній перлині виявив президент Благодійного фонду збереження історико-архітектурної спадщини Львова Андрій Салюк два дні тому ввечері. Одразу ж повідомив про це працівників каплиці Боїмів і Львівської галереї мистецтв, а позавчора відніс заяви в управління охорони історичного середовища на ім’я начальника Романа Даца і в міське управління міліції, щоб воно забезпечила охорону пам’ятки. Поінформовано про цей акт вандалізму й прокуратуру.

Прикметно, що це не перший випадок наруги над каплицею Боїмів. Не встигнув іще стертися з пам’яті попередній замах на фасад каплиці, коли було відбито карниз, як повна безкарність вандалів і беззахисність пам’ятки дозволили лиху повторитися. Мистецтвознавець Катерина Сліпченко вже неодноразово повідомляла в “Поступі” про кроки, які здійснює Благодійний фонд збереження історико-архітектурної спадщини Львова для порятунку каплиці, зокрема про доброчинний аукціон, який мав на меті зібрати коштів на реставрацію споруди. Президент фонду Андрій Салюк виступив платником, а Львівська галерея мистецтв в особі директора Бориса Возницького — замовником проекту реставрації каплиці Боїмів. Інститут “Укрзахідпроектреставрація” взявся за перший етап робіт — архітектурно-археологічні обміри, як того вимагає методика реставрації. Адже це дуже копіткий процес, який не можна порівняти з якимись буденними завданнями, як от ремонт ноутбуков, чи ще щось у тому ж ключі.

Людина, яка підняла руку на пам’ятку, навряд чи усвідомлювала, що чинить. Хоча, можливо, це зробив той, хто добре знає вартість цієї білокам’яної різьби. У кожному разі маємо ганебний факт нищення історичної спадщини й порушення пам’яткоохоронного законодавства. Хто б не здійснив це — психопат, деградований люмпен чи виконавець замовлення арт-мафії, — цей акт вандалізму свідчить про низький рівень суспільної свідомості. Бо фактично невеличкий відсоток людей розуміє, що ми втрачаємо у Львові. Навіть на рівні міських структур немає розуміння значення історичних пам’яток.
Красномовний приклад — розкопки Руської вежі: засипали фундаменти пам’ятки, навіть не дослідивши їх, бо головне — прокласти трамвайну колію! Але замах на таку цінність, якою є каплиця Боїмів, не можна лишати без уваги. У понеділок він стане головною темою обговорення на засіданні Товариства шанувальників Львова.

Утім те, що вчинено наругу над левом — символом Львова, може й не дивувати, коли згадати, що місто практично не охороняють. Перейдіться увечері центром і порахуйте, скільки разів ви зустрінете охоронців громадського порядку, які б патрулювали на вулицях. Якщо не видно міліціонерів, то чого дивуватися, що з Аптеки-музею вкрали медальйони, десь повиривали меморіальні таблиці — нема ж до кого апелювати. А каплиця Боїмів — це не тільки місцева дивовижа, це пам’ятка державного реєстру, вартість якої навіть не можна оцінити. Вона має мистецьку цінність не тільки для Львова, а й узагалі для Європи, світу. І міські владці мусять дбати, щоб історичні території пильнувалися в нічний час. Інакше від Львова не залишиться жодного історичного камінчика. Чи як не буде історичного міста, то не буде й проблем?

КОМЕНТАРІ

Зеновій МАЗУРИК
заступник директора Палацу мистецтв
Важко в то повірити. Неймовірно, що таке могло взагалі трапитися з унікальною пам’яткою світового значення. Якщо вона охороняється законом, то не просто про це має свідчити таблиця, а ще й якісь певні дії з боку державних органів влади. У Вишнівчику зняли пам’ятну таблицю з будинку, в якому народилася Олена Степанівна. Позарилися на 300 кг бронзи. Як держава може забезпечити охорону, коли є такий стан культури?! Якими методами можна охороняти пам’ятки, якщо люди не мають всередині жодного морального закону й нічого вже не бояться. Це обурливо! Але якщо в місті Львові немає львів’ян, то треба щось робити, щоб із тих жителів виховувати патріотів. Це не одного дня справа. Але такий прикрий випадок — сигнал, на який треба реагувати. Всі, кому болить місто, мусять щось робити. Мало розуміння людьми того, що ми володіємо справжнім історичним багатством.

Василь ОТКОВИЧ
начальник управління культури ЛОДА

Прикро, що злочинність проникає в усі сфери нашого суспільства, і якщо вже доходить до того, що є виконавець, який намагався викрасти, відпиляти, відрізати кам’яну скульптуру, то, напевно, був і замовник. У даному випадку, слава Богу, що не сталося, але це дуже тривожний сигнал. І я думаю, що коли це появиться у пресі, факт буде доведено і до адміністрації, і до голови міста. Старе місто Львів – це своєрідна велика музейна експозиція під відкритим небом. Очевидно, є служба охорони міського середовища, вона й мусить пильнувати нашу спадщину, так як у музеї кожного ранку доглядачі залів і чергові обстежують, чи все на місці.

Ліда ГОРНИЦЬКА
реставратор

Навіть важко коментувати цей акт вандалізму, настільки та пам’ятка є цінною для Львова і взагалі для всієї історичної спадщини! У нас у центрі міста можна було зняти медальйони з Аптеки-музею – і ніхто того не бачив, а зараз починають пиляти ті ренесансні елементи. То скоро й прапор на ратуші можна буде безкарно зняти, і нікому діла не буде. Реагувати треба на кожну деталь, бо ми маємо тотальне нищення. То, може, хоч та масовість буде вражати як пересічних громадян Львова, так і наші владні структури.

Андрій ПАВЛИШИН
історик

Цей дуже прикрий факт є наче одним із символів нашої епохи, коли на зміну цивілізованому міському населенню приходить якась суміш варварів, тобто людей, не пов’язаних із минулим цієї землі, тому вони легко нищать набутки історії Галичини. Інший аспект – релятивізація християнських цінностей під впливом неоязичництва. Християнські переконання наших сучасників дуже розхиталися. І це, на жаль, уже не перший випадок, коли проти християнських святинь піднімається рука вандала.

Андрій САЛЮК
президент Благодійного фонду збереження історико-архітектурної спадщини Львова

Не можу передати, наскільки був вражений цим нахабством. Чи надріз спровокував тріщину, чи це вони надрізали і пробували відколоти, але тумба тріснула по всій висоті в місці стикування зі самою каплицею. Не знаю, чи то хтось із “нових рускіх” хотів собі прикрасити гробівець або кухонний стіл. Хай це прокуратура встановлює. Такого вандалізму я просто не міг собі уявити.

Тарас ВОЗНЯК
філософ

Вандалізм – результат загального морального падіння, котрого зазнає суспільство. Це наслідок не тільки економічних негараздів, а й того шквалу насильства і аморальності, який транслюють нон-стоп наші канали. Були часи набагато складніші, але до такого не доходило, щоб по-варварськи руйнувати історичні пам’ятки. Минулої неділі був у замку Синявських у Бережанах, там зберігся чудовий зовні старий костьол. Як всередині знищено! Там сидять 6-7-літні хлопчики, курять цигарки і справляють природні потреби. У церкві! Але вони цього не розуміють, бо того не розуміють їхні батьки. Треба кілька поколінь, щоб виховати належне ставлення до культури. А безкарність і відсутність влади породжує відсутність страху перед будь-яким переступом.

Микола БЕВЗ
завідувач кафедри реставрації “Львівської політехніки”

Те, що такий вандалізм є сьогодні поширений, викликано соціально-економічними проблемами. Але мене хвилює, що ці акти спонукані тим, що загалом не дотримується закон про охорону пам’яток. І це відображається в суспільній свідомості. Якщо у Львові ставлення до історичної спадщини таке, що розбирають будинки (і протестуй-не протестуй – а змінити нічого не можна), то опосередковано це формує клімат, де такі злочини можливі. Коли ТШЛ зверталося в прокуратуру, а отримувало формальні відповіді й відписки, то, звичайно, це рано чи пізно мусило сформувати загальний клімат байдужості. Замах на каплицю Боїмів – урожай, вирощений політикою міської влади. Це ляпас для всіх нас, львів’яни!

POSTUP - ПОСТУП
№105 (961),
20-21 ЛИПНЯ 2002 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Замах на символ Львова

ВЕКТОРИ ПОСТУПУ
·Друге дихання співдружності
·Суспільний дороговказ віруючого
·Відкритий лист президентові України пану Леонідові Даниловичу Кучмі

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Грандіозні плани Львова
·Через кордон – за 15 хвилин
·Відпустка для домошнього кота
·Соціалісти за Ющенка
·Львів’яни навчилися рахувати воду
·Український меморіал на Личакові
·ХРОНІКА

ПОСТУП З КРАЮ
·Шахтарі та прем’єри: знову за старе
·Раптова смерть депутата Олексенка
·Вода й тепло не подорожчають
·КРАЄВИД

ПОСТУП У СВІТ
·Фінансові афери глави бундесверу
·Президент Індії – мусульманин
·Бунт проти президента
·Демонстрація латиських медиків
·Проблеми канадських банків
·Пташине м’ясо з водою
·СВІТООГЛЯД

РЕПОРТАЖ ПОСТУПУ
·В тенетах львівського Люцифера

АФІША ПОСТУПУ
·Смачні плітки, міні-шухлядки і поросяча симфонія
·Задорожнє чи Комсомольське: куди податися
·НАША АФІША

ПОСТ-FACTUM
·Інтернет за тиждень
·КАЛЕНДАР