BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| АРХІВ | INDEX 13-14 ЛИПНЯ 2002 року |

Добра слава біжить, випереджаючи тебе

Перемога Львівського театру ім. Леся Курбаса на IV міжнародному фестивалі античного мистецтва “Боспорські агони”

НОМІНАЦІЇ

Іще не встигла повернутися із гастролей у рідне місто творча трупа театру, а Львів уже смакує радісну новину про блискучу перемогу акторів-курбасівців у всіх головних номінаціях на IV міжнародному фестивалі античного мистецтва “Боспорські агони” – за найкращу виставу, найкращу режисуру, найкращу чоловічу та жіночу ролі. До того ж театр під художнім керівництвом режисера Володимира Кучинського здобув Гран-прі за виконавську майстерність, творчий пошук і популяризацію світової історично-культурної спадщини.


Прем’єра на виїзді

Утім літній сезон “на виїзді” для акторів Львівського театру ім. Леся Курбаса розпочався не менш успішними гастролями в Одесі. Там один із найкращих театральних колективів сучасності перебував на запрошення Одеської філії Грецького фонду культури. Зокрема у його приміщенні відбулася й пам’ятна урочистість з нагоди відкриття таврійських гастролей курбасівців, на які львів’яни вивезли три вистави: “Хвала Еросу” за “Діалогами” Платона, “Апокрифи” за драматургією Лесі Українки та “Како воспоєм...” – програму, укладену з давньоукраїнських ірмосів (духовних пісень на хвалу Бога).

Сенсацією одеських гастролей стала прем’єра вистави Silenus Alcibiadi на сцені місцевого Театру юного глядача. Це давно очікувана львівськими театралами друга частина Платонового “Бенкету”.
Властиво, те, що було показано в Одесі, директор театру Юрій Зельцер услід за режисером Володимиром Кучинським називає “відкритою репетицією вистави”, однак на сторінках театральної історії цей біографічний факт зберігатиме статус прем’єри. Але чому прем’єра не в рідних стінах?
Річ у тім, що на одеський варіант постановки Грецький фонд культури надав 1000 доларів, голова цієї ж організації Сафроніс Парадісопулус займався поширенням інформації про прем’єру і подбав про запрошення. Усе було зроблено на найвищому рівні, тому й великий зал на 600 місць виявився забитим ущерть. І це в самісінький розпал пляжного сезону, коли інтерес до театральних імпрез помітно йде на спад!

Успішні виступи курбасівців спростували цю кон’юнктурну закономірність. Бо окрім грецької громади, на вистави Володимира Кучинського дружно зібралася вся зацікавлена одеська інтелігенція, провідна критика та телерепортери, які виходили з повідомленням у прямий ефір. Захоплені “Апокрифами” глядачі рвалися за куліси знайомитися з акторами, буквально засипаючи їх безліччю букетів. Море квітів, щирих усмішок, схвальних відгуків і сердечних побажань красномовно засвідчили: неправда, що в Одесі не цікавляться українською культурою! Драматургія такого високого ґатунку, як у Лесі Українки, та ще й у конгеніальному сценічному втіленні, як зробив це театр ім. Леся Курбаса, є художнім явищем першого розряду. Що можна сказати і про “многоцвітне перло” давньоукраїнського духовного одноголосся – ірмоси у виконанні Наталі Половинки, Андрія Водічева й Олега Стефана.

Що ж до прем’єри (чи то пак її відкритої репетиції), то завдяки підтримці Грецького фонду культури одесити мали змогу побачити те, що є продовженням “Хвали Еросу”. Вони змогли почути відповідь Сократа на домагання одного з учасників “Бенкету” любові й прихильності цього мудреця: філософ поділився тією мудрістю про розуміння природи Ероса, якої його навчила Діотіма. Чи варто й казати, що “Платон-2”, як і перша частина, – вистава дотепна, тонка, видовищна, засадничо ігрова, така, що включає у дію й самих глядачів, і живих білих голубів та змій, і автентичне начиння, і справжні трудові ритуали (скажімо такий, як випікання масок із борошна просто-таки на сцені)!
Утім незабаром і нам пощастить скуштувати хліба цієї духовної учти. Як повідомив директор театру ім. Курбаса Юрій Зельцер, розуміння новим міським керівництвом унікальності експериментальної лабораторії театральних практик під керівництвом Володимира Кучинського, дозволяє все ж сподіватися на прем’єру у Львові. Тим паче, що в майбутньому вона може принести місту не меншу славу, аніж цьогорічна перемога на “Боспорських агонах”


Уперед до...античності!

Щоліта в Керчі, окрім інших міжнародний імпрез, відбувається й ця – Фестиваль античного мистецтва “Боспорські агони”, який збирає найкращі театральні трупи не тільки з України, а й із багатьох держав Європи. Підтримує фестивальний вогонь Фонд “Боспор”. Форум народився в Керчі не випадково, він спадкоємець стародавніх свят мешканців цієї землі. Фестиваль зійшов із Мітрідатових сходів, де розігруються сцени-ілюстрації з життя античних богів. Із кожним роком структура фестивалю ускладнюється, і він стає схожим на справжні олімпійські змагання. Завдяки цьому мешканці кримського міста й численні туристи можуть ознайомитися не тільки з роботою майстрів театральної сцени. А й із творчістю художників, музичних і хореографічних колективів, які звертаються до античної тематики. Під час фестивалю можна стати свідком боїв античних воїнів або ж весілля за давньогрецьким обрядом, придбати сувеніри, виконані найкращими майстрами-керамістами за античними взірцями.

Вітаючи гостей і учасників IV міжнародного фестивалю “Боспорські агони”, його директор Тетяна Умріхіна, яка до того ж є головою Постійної комісії з культури та справ молоді Верховної Ради АР Крим, зазначила: “Головне, що всі ми – спадкоємці та продовжувачі традицій давньої Еллади, чиї великі культурні досягнення були створені завдяки “агону” – чесному суперництву громадян у різних царинах громадського життя. “Агони” – це наша історія. “Агони” – це сплеск високої творчості. “Агони” – це обговорення вічних істин добра і зла, які не піддаються часу”.

“А ще ми хочемо дати поживу для творчості служителям Мельпомени, – вважає голова фестивального журі, колишня львів’янка, президент Міжнародного інституту Театру при ЮНЕСКО, народна артистка України Лариса Кадирова. – Хочемо ввести акторів у дивовижний світ історії наукових відкриттів і свідчень великої ролі театру на сцені, що їй ім’я Життя, щоб оправдати те, що саме Керч, давнє європейське місто, достойна бути місцем високого зібрання “зірок”.

Безперечно, такі зірки засвітилися на цьогорічних “Боспорських агонах”. Фестивальний глядач зміг побачити Василя Ланового і Євгена Князева у виставі театру ім. Вахтангова “Присвячення Єві (“Загадкові варіації” Е.-Е. Шмітта), Есхілових “Персів” у постановці польського театру “ТАТА”, пантоміму “Біла ворона/Апокаліпсис” німецького театру “EX-RE”, Сартрових “Мух” у виконанні київського франкомовного театру “Вуаля”, “Ярмаркові забави” Черкаського театру ляльок, Уайльдову “Саломею”, зреалізовану київським театром “Перетворення”, і, звісно ж, наші “Апокрифи”, які журі визнало найкращою фестивальною виставою. Окрім того, поза конкурсною програмою курбасівці показали драматичну симфонію за поезією Василя Стуса “Марко Проклятий, або Східна легенда” та постановку “Како воспоєм...” .

Цікаво, що духовні пісні лунали саме в тій церкві Іоанна Предтечі, яка стала прототипом фестивального Гран-прі, – цю коштовну нагороду виготовлено із самоцвітів. Іншими відзнаками були античні вази, які отримали разом із дипломами Наталя Половинка – за найкращу жіночу роль, Андрій Водічев – за найкращу чоловічу роль, Володимир Кучинський – за найкращу режисуру. Окрім того, художній керівник театру ім. Курбаса удостоєний почесного звання “Заслужений діяч мистецтв АР Крим”.

М. Г.

POSTUP - ПОСТУП
№101 (957),
13-14 ЛИПНЯ 2002 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Київ готовий визнати ОУН та УПА
·Гривні стають металевими

ВЕКТОРИ ПОСТУПУ
·Індульгенція “тимчасовому” уряду
·Доміно на фондових біржах
·Пропорційна система: знову фіаско

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Обленерго шантажує Львів
·Завершився київський Синод УГКЦ
·“Ставропігіон” відроджує 500-літню історію
·Вакаційники стають нелегалами
·Студентів більшає
·Львів’янин очолить Ротарі-клуб
·ХРОНІКА

ПОСТУП З КРАЮ
·Омельченко відчув небезпеку
·Гряде приватизація укрметалургії
·Справа Ґонґадзе знову в прокуратурі
·Трудовики хиляться до Ющенка
·Митний кодекс
·КРАЄВИД

ПОСТУП У СВІТ
·СНІД іще дасться чути
·Італія вшанувала монарха
·Польсько-російське газове непорозуміння
·Португалія проти надміру іммігрантів
·“Динамо” хоче повернути Реброва
·Штучний вірус
·СВІТООГЛЯД

ДАТИ ПОСТУПУ
·Галицькі битви за незалежність

АРТ-ПОСТУП
·Дуже багато “Кактуса”
·АСТРОЛОГІЧНИЙ ПРОГНОЗ
·НАША АФІША

ПОСТ-FACTUM
·Добра слава біжить, випереджаючи тебе
·КАЛЕНДАР

 


 


Український центр Інтернет-реклами "ECHO"

Wertep top 100