BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| АРХІВ | INDEX 11-17 ЛИПНЯ 2002 року |

Шукаємо – пропонуємо роботу?

(Своїми руками)

МАЙКЛ


Rysunok Volodymyra KOSTYRKA

Береш деколи до рук газети з безкоштовними і навпаки оголошеннями і бачиш дивну картину – море вакансій і пропозицій про роботу. Отже, неправда, що в нас масове безробіття. Навіть спеціальну газету сотворили, яка так і називається “Запрошуємо на роботу”. Усюди потрібні люди. Не вистачає робочих рук. Нікому працювати, виявляється. Референти, консультанти, масажисти, продавці, штукатури, муляри, бухгалтери і навіть солісти стриптизу і фасувальнику фаршу. У всіх є шанс влаштуватися в компанію з іноземним капіталом, бізнес-центр, бар і просто на підприємство, ресторан чи кафе. Зовсім нікому не потрібні тільки неінтелігентні – хворі – некомунікабельні – неенергійні – інваліди – міліціонери і чомусь лікарі (можна писати з комами, вони також нікого не цікавлять).

Ще більший парадокс: є такі люди, які хочуть працювати. Навіть зовсім близько. У тій же газеті, тільки не під рубрикою “Запрошуємо на роботу”, а поруч – “Шукаю роботу”. Любе. Від кухарів, вантажників, охоронців і модельєрів до екстремальних – “погоджуюся на будь-яку роботу”. У чому ж річ? Адже тут класична економічна ситуація – попит буквально дорівнює пропозиції. Мало не планова економіка – соціалізм. (Випадок, що є теоретично не спрацьовує в ринкових умовах: тільки невідповідність попиту пропозиції створює якийсь рух, тобто розвиток, у напрямку їх вирівнювання.)
Найпростіше пояснення цього парадоксу – помилка або неправдивість друкованої інформації. Але не будемо поспішати, а просто проведемо невеличке журналістське розслідування, скориставшись телефоном, власним гірким досвідом і усним свідченням людей, які через це вже пройшли. У результаті отримаємо таку картину.

1. Більша частина запропонованих газетами робіт не користується попитом у потенційних шукачів праці. Якщо брати за шкалою непопулярності, у порядку спадання це матиме такий вигляд:

а) так званий “мережевий маркетинг” (“Хороший заробіток для інтелігентних комунікабельних й енергійних в іноземних компаніях, власний бізнес тощо). Гарна ідея (колись були в американців комівояжери, а до того – бродячі торговці) – швидко і недорого продавати новий товар, завойовувати ринок. Не вимагає значних витрат на рекламу, розповсюдження і продаж. Усе це виконує група людей без спеціальної освіти чи підготовки, які пов’язані у своєрідну мережу. Для їх стимулювання існує ціла система надбавок. Усе це добре. Я й пішов на інтерв’ю – “місце у відомій ізраїльській фірмі”, думав, що знадобиться моє знання англійської. Вибачте, але коли мені запропонували продавати диво- ліки, які допомагають навіть від раку (творцем є наш колишній співвітчизник – він чи вона – емігрант, мешкає чи то в Ізраїлі, чи у США, тут таланту чомусь не оцінили, в Україні, можливо працював (-ла) будівельником, інженером, музикантом, але аж ніяк не медиком), при цьому я ще повинен був викласти немалі гроші за цей стартовий пакет – 350 доларів США, зрозуміло, що я відмовився. Якщо безробітний, то звідки в мене гроші? Коли ж маю такі гроші, то нащо ви мені? Більшість людей також відмовляється, заявляючи: “Маркетинг не пропонувати”. Є, щоправда, “приємні” винятки – деякі компанії не передбачають “стартового пакету”;

б) робота на ятці, у нічному кіоску чи за імпровізованим прилавком. Просто і страшно. Спробуйте висидіти цілий день за столиком, поставленим на тротуарі, чи вночі в кіоску, продаючи якийсь якщо не мотлох, то товар, яким торгують ще три тисячі людей у радіусі 500 метрів. Про туалет чи якесь харчування мова не йде. Максимальна зарплата за цей героїчний труд – 3-5 гривень за день.
Мінімальна – вас просто кинуть, скажуть, що ви ще й винні. Вам украли товар або ви не виконали план з продажу – тому на гроші не заслуговуєте. Прав у вас жодних. Домовленість про оплату була усною. Через день на ваше місце знайдуть нову безробітну жертву;

в) екзотика, тобто інтим. Фактично це секс-послуги. Не обов’язково оголошення про це заявляє відкрито, можливі зовсім невинні пропозиції. “Потрібні молоді красиві дівчата спортивних пропорцій, які знають іноземні мови і ПК, для набору в групу етнічних танців з елементами стриптизу. Резюме надсилати або приходити на співбесіду за такою-то адресою”.

2. Інформація, яку містить оголошення, не зовсім відповідає дійсності.

Найпростіше “готовий, готова, на будь яку роботу” – це сильно сказано. Ця особа не погоджується на зазначений зверху маркетинг, інтим і роботу на ятці. Я зателефонував – і мені відразу заявили: “Ви що, нє, та де”. Організації, які пропонують високі гроші, виявляється, не готові їх платити відразу, а висувають цілий ряд майже нездійсненних умов. Усі ці “можливо, якщо, при нагоді” фактично означають “ніколи”. Коли ви приходите всоте за грошима, там уже нікого немає – банкроти.
Часто кажуть телефонувати за номером, за яким вас, знову ж таки, годуватимуть “зараз нє, але пізніше”. Ще дивнішими є претензії людей на посаду при сумнівній кваліфікації і стажі роботи. “Я мав на увазі, що ви будете мені платити відразу і значно більше, а на менше не згодний”.

3. Пропозиція дуже вже специфічного характеру. Наприклад: “стаж на посаді не менш ніж сім років” плюс знання трьох іноземних мов, дуже рідкісного іноземного обладнання, можливість працювати мало не цілодобово, свій автомобіль, “бізнес-контакти в Австралії”, значні вікові обмеження (більшість ставить бар’єр у 21- 25 років) тощо.

4. Робота, на яку краще не зголошуватись, але про це ви можете дізнатись, тільки якщо подзвоните телефонному оператору (це завжди чийсь приватний телефон, за яким відповідають в певні години).
Ви прийдете на зустріч – попередній запис, інтерв’ю, співбесіда тощо. Як правило – це “гоп-контора” (перепродаж, будівельні матеріали, вивезення металобрухту тощо), якій потрібні головно чорноробочі, їхніми словами – енергійні вантажники. Співбесіда ж повинна з’ясувати: ви – потенційний простак чи ідіот. Коли я на такій співбесіді чесно повідомив, що є безробітним журналістом, мені чемно відповіли, що робочі руки будуть потрібні не зараз, а так місяців через три, і я можу спокійно йти додому, зі мною зв’яжуться. Ветеран таких походів по місцях праці пояснив мені, наївному: “Вони шукають чебурашку, щоб потім “кинути”. Це все при тому, що обіцяно було 200 гривень на місяць, робота – вантажити 50-кілограмові мішки з цементом. Пора року – зима.

5. Банальний варіант “поламаного телеграфу”, коли права рука не знає, що робить ліва, і просто лінь дізнатися, що ж є насправді. Телефонуєш в організацію, яка шукає штукатурів, мулярів, водіїв, кухарів, запитуєш, чи там знають, що в тій ж газеті всі потенційні герої трудового фронту пропонують свої послуги, і чуєш: а) ввічливе “Точно? А ми не знали”;

б) агресивне “Кому треба, той сам най і двонить, чого то ми маємо йому дзвонити?”

На питання самі “молоді красиві програмісти, що шукають роботу з ПК в компанії з іноземним капіталом”, як правило, відповідають, якщо взагалі дають якусь відповідь: “Не знаю я їх, не дзвонив, але я в то не вірю”. У результаті, не беручи до уваги пропозицій “з вирощування глив і печериць”, телефонних диспетчерів, сторожів і охоронців, залишається мізерне число вакансій. Щоб переконатись у цьому, досить вийти на вулицю в розпал робочого дня і подивитися, скільки ж людей вештається без діла або щось перепродує. Це досить жорстоко і навіть цинічно, але втрата роботи в наш час – більш ніж типовий випадок, навіть масовий у межах Львова. Якщо в цьому і є щось оригінальне, то це психологічне відчуття – це тимчасово, мине день-другий і знайду іншу роботу.
(Я спеціаліст, яких небагато. Просто не пощастило: наш підприємство, завод тошо – банкрут).

Реальність швидко розвіє ілюзії. Заведений, як автомат – робота-відпочинок, ви слабо розумієте, як це – бути без праці, тому хапаєтеся за будь-яку можливість, будь-яку інформацію про працевлаштування. Але минає час. І ви поступово починаєте збирати відмови – у кращому випадку, і невиразні обіцянки на кшталт “обов’язково зателефоную, тільки треба трохи зачекати” – в гіршому. В гіршому, тому що згодом зрозумієте, що з вас “просто варять воду.” І навіть заповажаєте тих керівників, які чесно відмовляються від ваших послуг. Зживетеся з цим станом справжнього безробітного, людини, яка абсолютно нікому не потрібна. Ваше уміння, знання, талант, якщо є, – поза попитом. (На біржі можуть запропонувати підмітати тротуари або сторожити). На вулиці таких талантів ходить сотня, можливо, з іще більшими природними задатками. На всіх не вистачає лабораторій, газет, заводів і колективних господарств. Розруха в країні. Біда.


Роботу я знайшов досить просто – за знайомством, особистим. Мене взяли за руку і відвели до власника турфірми. Я витримав інтерв’ю тет-а-тет, причому мене не попросили навіть показати якихось документів. Не підписував жодних паперів, і наша домовленість про оплату – усна. Усе побудовано на довірі. З досвіду знаю – найчастіше на такій роботі елементарно “кидають” свої ж люди, запропонувавши досить високу плату. Наприклад, за переклад, написання статті, побілки квартири, ремонт автомашини. Ви з ентузіазмом беретесь і виконуєте. Коли приходить час отримувати гроші, то у кращому випадку дають половину, а як правило – третину. Пояснення: “Ти погано написав, переклав, побілив тощо”. Ваші аргументи про те, що це – найкраще, вже ж домовилися, не приймаються. Беріть те, що дають.

POSTUP - ПОСТУП
№99 (955),
11-17 ЛИПНЯ 2002 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Холодне НАТО в гарячій Україні
·Відчайдушний протест

ВЕКТОРИ ПОСТУПУ
·Буш оголошує війну фінансовим махінаціям
·Контури інформаційної політики парламенту
·Холодне НАТО в гарячій Україні
·Відчайдушний протест

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Від тепер порядок у Львові стане платним
·“Другий шанс” для комунальників
·Львівські банки гарантують
·Зірка героя для Ронама Шухевича
·Інтелектуальний виклик Львову
·“Карпатбуд” проти Лясковської

ПОСТУП З КРАЮ
·То що ж єднає Кучму зі Саддамом?
·Тектонічні рухи в Донецькому середовищі
·Волкова, Бакая і Тимошенко вже замовили
·Підозрювані вже за ґратами
·КРАЄВИД

ПОСТУП У СВІТ
·Політична криза в Туреччині
·Реформа польських спецслужб
·Чорний брат Євросоюзу
·Політичні ігри в науці
·Заборонити сурогатне материнство
·Полювання на канадського крокодила
·СВІТООГЛЯД

АРТ-ПОСТУП У СВІТ
·Боксер і тенор запишуть компакт-диск
·У Єгипет повертаються викрадені реліквії
·Китайці створили свого Гаррі Поттера
·Колізей на продаж
·Паваротті йде
·Романтичний Рейн став пам’яткою
·АРТ-НОВИНИ

ЖИТТЄВИЙ ПОСТУП
·Шукаємо – пропонуємо роботу?
·"Жива вода у вас вдома литиметься щодня, якщо ви користуватиметеся очищувачем ""Изумруд"" (""Гроза"")"

ЛЬВІВСЬКІ ОБСЕРВАЦІЇ
·ЛЬВІВСЬКІ ОБСЕРВАЦІЇ

"ПОСТУП КОМП""ЮТЕРНИХ ТЕХНОЛОГІЙ"
·Ціна спаму — 50 доларів за штуку
·Заряджаємо батареї без дротів
·Користуєтеся нелегальною Windows 2000? І Windows Update? Дарма...
·Waitek представила найшвидший зовнішній CD-RW
·Мобілка в зубі
·ІНФА

СПОРТ-ПОСТУП
·Україна втратила Зубрилову
·Японці та корейці підраховують збитки
·Великий бокс знову у Львові
·СПОРТ-БЛІЦ

ПОСТ-FACTUM
·Львів знову завоював “Скіфію”
·КАЛЕНДАР

 


 


Український центр Інтернет-реклами "ECHO"

Wertep top 100