BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| АРХІВ | INDEX 18-19 ЧЕРВНЯ 2002 року |

Гріхопадіння науковця

ПЛАГІАТ

Тарас БАТЕНКО


Rysunok Volodymyra KOSTYRKA

У Польщі завершився скандал, причиною якого став черговий випадок плагіату у Вроцлавській економічній академії. Позавчора часописи повідомили про рішення вченої ради академії позбавити викладача д-ра Анелу Пушко звання професора.

Плагіат є, звісно, найбільшим гріхом для науковця. Наскільки гостро ця проблема стоїть у наших найближчих сусідів-поляків, можна судити хоча б з того, що лише за три роки в одній лише Вроцлавській економічній академії зафіксовано вже п’яте “гріхопадіння” викладачів. Як повідомляє газета “Річ Посполита”, в халепу втрапила професор хімії Анела Пушко зі своєю докторською дисертацією.

Пані доктор три роки тому захистила роботу з органічної хімії, списавши її головно з опублікованої праці професора Тадеуша Таліка та доктора Андрея Пушинського. Раніше у Вроцлавській академії за плагіат позбавили докторату посла від SLD Єжи Янковського. Інші факти стосуються використання професорами наукових доробків своїх учнів. Однак задамося питанням: чи такі факти не властиві українському науковому світу?

На тему “Як пишуться дисертації” можна було б написати окрему дисертацію або ж сатиричний трактат. Пригадую шарж із підшивки журналу “Перець” авторства САМУМА (Самуїла Уманського), опублікований на початку 50-х. Молодий науковець запитує кандидата наук: “Кажуть, що ви списали свою дисертацію?” — “Та що ви, — відповідає “кандидат”, — я ж малописьменний”. У сталінський період висміювання і викриття квазінауковців дуже тісно перепліталися із боротьбою системи з цілими науковими школами. Тому поряд із таким “малописьменством” можна було побачити шаржі на Грушевського та памфлети Остапа Вишні на його фундаментальну “Історію України-Руси” під назвою “Концепція не сповна розуму”.

Із поваленням тоталітарного режиму, здавалося б, усе мало стати на свої місця. Натомість громадськість дізналася про факти з періоду незалежності: як політики, депутати різного рівня та штибу, працівники облдержадміністрацій і облрад тощо почали штурмувати науковий “поміст”. У цьому насправді немає нічого поганого, коли депутат здобуває науковий ступінь кандидата чи доктора наук. Однак треба завжди розрізняти науковців від Бога і тих керівників, які здобули наукові ступені задля престижу. І не раз дуже важко простежити, наскільки дотримано процедуру проходження високим здобувачем усіх передзахисних формальностей, встановлених Вищою атестаційною комісією (“Поступ” свого часу детально описував кампанію захисту кандидатської дисертації одного колишнього заступника голови облдержадміністрації, а нині працівника Адміністрації президента; однак про плагіат тоді не йшлося). ВАК, як відомо, намагається фільтрувати дисертації, час від часу здійснюючи ретельний аналіз кількох робіт саме на предмет зараження їх вірусом плагіатства.
На кого впаде “чорна мітка” ВАКу — годі дізнатися. Однак напевне можемо сказати, що чимало “позичених” дисертацій мов крізь сито проходять на захистах спеціалізованих вчених рад. Були випадки, коли саме такі факти стали предметом бурхливих дискусій на Вченій раді Львівського університету імені Івана Франка. Важко проминути яскравий випадок під час нещодавньої передвиборної кампанії, який стосувався доктора історичних наук, члена-кореспондента НАН України, а водночас лідера блоку “За єдину Україну” Володимира Литвина. Його прізвище стояло під статтею про громадянське суспільство, яка філігранно була скомпільована з праці одного західного автора.
Що тут скажеш: недбальство помічників-референтів, які від нудьги хотіли полегшити собі роботу, вклавши мудрі думки в уста шефа, чи проблема в системі, що покрита іржею політичного неуцтва, в тому числі і від “системного плагіатства”?

Узяв, зліпив докупи один-другий десяток книжок, перекроїв структуру, вставив свою актуальну проблему і маєш дисертацію — ось приблизний механізм становлення науковців зі вченими ступенями.
Елементарні списування трапляються не лише в дисертаціях, а й у монографіях, підручниках, статтях.
Свого часу у львівських ЗМІ був навіть міні-процес, котрий містив публічні звинувачення кількох викладачів історичного факультету в непрофесійному плагіатстві — є ж бо ще професійне. Були випадки відвертої крадіжки ідей чи написаного, але не виданого твору покійного світили. Зрештою, це стосується не лише науки, але й художньої літератури. Скажімо, досі ставиться під сумнів авторство Шолохова в романі “Тихий дон”. Аналогічна ситуація з деякими творами Андрія Головка тощо.

Боротьба з плагіатом в царині науки тісно пов’язана з мораллю. Поки науковці — від істориків, журналістів і до представників біоорганічної хімії (як у випадку з польським доктором А. Пушко) — не матимуть почуття сорому не те, що за видану чужу роботу як свою, а лишень за одне списане речення (без лапок і посилань), доти наука буде нагадувати помийне відро. Той-таки журнал “Перець” (із тиражем у кілька мільйонів) уже в часи перебудови видав на-гора карикатуру на першій сторінці обкладинки. Наприклад, директор науково-дослідного інституту віддає прибиральниці свою дисертацію: “Можете її викинути в корзину, — заявляє урочисто, — я її вже захистив”.

POSTUP - ПОСТУП
№87 (943),
18-19 ЧЕРВНЯ 2002 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Телепортація реальна
·Німецьке посольство підозрюють у махінаціях

ВЕКТОРИ ПОСТУПУ
·Гріхопадіння науковця
·Український “Зеніт” запустив американський супутник

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Новий порядок у ПРП
·Інтелігенція пише лист президентам
·КомпенсаціїЇ платитимуть ще рік
·Нетрадиційні пріоритети Янківа
·Руслана в нових технологіях
·Селяни бувають обізнані і агресивні
·ХРОНІКА

ПОСТУП З КРАЮ
·Українці миритимуть грузинів з абхазцями
·Бродський іде до Тимошенко, Мороз – від Леніна
·Кучма та Кінах у парламенті
·Створено новий департамент
·Скажена корова в Україні
·КРАЄВИД

ПОСТУП У СВІТ
·Французькі правоцентристи отримали карт-бланш
·Канонізували італійського чудотворця
·Блондинки – таємна зброя Iзраїлю
·Партія Лєппера здобуває популярність
·Буш наказав вбити Саддама Хусейна
·СВІТООГЛЯД

АРТ-ПОСТУП
·Жовті вакханалії буденного начиння
·На “Золотоверхому Києві” львів’ян представляла “Gloria”
·АРТ-АНОНСИ

СПОРТ-ПОСТУП
·Такий дивний чемпіонат
·СПОРТ-БЛІЦ

ПОСТ-FACTUM
·Новий доросліший Девід Боуі
·КАЛЕНДАР

 


 


Український центр Інтернет-реклами "ECHO"

Wertep top 100