BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| АРХІВ | INDEX 14 ЧЕРВНЯ 2002 року |

Художник з Долини, який малює запах копиці

КРАЄВИДИ

Андрій ДОРОШ

Творчий процес переважно нагадує рівнинну річку, а не канал чи канаву, як стверджує дехто. Рух у ньому відбувається аж ніяк не прямолінійно і не в одному напрямку — можливі всілякі вирви, зворотні течії й просто непорушно-загадкові ковбані. Тому, опинившись на такій відносно нерухомій ділянці, інколи можна дочекатися, що в неї прорветься струмінь, й опинитися в його головній течії
Фігуративізм ніколи не здавав своїх позицій до останку. Тому ті, хто в Україні лишалися вірними йому в часи існування “Залізної завіси”, після її знищення зненацька отримали шанс виявитися цікавими, ба, найнеобхіднішими навіть, західному глядачу, втомленому більш як піввіковим домінуванням незрозумілого, а тому й непотрібного для величезної більшості мистецтва. Мистецтва, яке вносило сум’яття і в без того стривожені душі, змушувало мислити й не дозволяло комфортно розслабитися.

До категорії таких “цілителів душ” належить й Іван Гуралевич, засновник і довголітній керівник Долинської художньої школи, який на суд львів’ян представив понад 60 малярських полотен у Палаці мистецтв. А перед тим були в автора покази в Італії, Німеччині, Польщі, Франції та інших “закордонах”.

Живописець старшої генерації(йому тепер 68 років) Іван Гуралевич мистецьку освіту здобув у Львові та Одесі. Й справді, школа чорноморських пейзажистів, зокрема Миколи Шелюто, виразно простежується в його зовсім не мариністичних краєвидах, бо ж малює Гуралевич переважно Карпати, околиці рідного Розточчя, архітектуру України(тут відразу слід відзначити “Церкву в Пацикові” — один із найбільш настроєвих творів на виставці).

А говорячи про те, що з експозиції запам’ятовується найбільше, то треба згадати ще й картину “Бомбардують Львів”. Намальована не на замовлення, а як один із найяскравіших споминів семирічного хлопчика, ця композиція, безсумнівно, повинна представляти неабиякий інтерес для колекції Історичного музею.

Роблячи загальний перегляд експозиції, більшість якої становлять краєвиди, можна ствердити, що Іванові Гуралевичу краще вдаються відображення рубіжних станів — зміни погоди, переходів від дня до ночі, від зими до провесни тощо. Можна допустити, що схильність до змін є суттєвою складовою частиною натури автора. Краєвиди стабільних ситуацій — літнього полудня чи зимової ночі переважно не переступають рамок стереотипів і тому не такі цікаві.

Позиція автора є досить характерним вираженням ментальності вельми значного пласту нашого суспільства, й саме тому має певні шанси знайти відповідне місце в ієрархічних щаблинках національної культури другої половини ХХ століття.

POSTUP - ПОСТУП
№85 (941),
14 ЧЕРВНЯ 2002 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Президент знайшов собі спадкоємця?

ВЕКТОРИ ПОСТУПУ
·Кому вигідний пестицидний бум?
·Президент знайшов собі спадкоємця?
·Ці рядки читати не обов’язково, але

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Місто поступово провалюється
·“Карпати” лишилися без стадіонів
·“Іскра” скаржиться на конкурентів
·Угорщина хоче визнати Трускавець
·Кредити – дороге задоволення
·ХРОНІКА

ПОСТУП З КРАЮ
·Зростає популярність “Кольчуги”
·Реабілітації кримських татар
·МВФ готовий продовжувати співпрацю
·Єдність “Єди” і “Єдінства”
·“Оболонь” виграла суд
·Шмаров – керманич “Укрспецекспорту”
·КРАЄВИД

ПОСТУП У СВІТ
·Чехія між консерваторами та соціал-демократами
·Приймають ставки на теракт
·Договір щодо ПРО відійшов у вічність
·У США зростає антисемітизм
·Випробування ракетного щита
·Дозвіл на державотворення
·СВІТООГЛЯД

ПОСТАТЬ ПОСТУПУ
·Університетський намісник

АРТ-ПОСТУП
·Художник з Долини, який малює запах копиці
·Лети ж до мене, крилатий леве!
·Василь Герасим’юк: Краще я прочитаю свої вірші

ПОСТ-FACTUM
·Еквадор рятує Італію
·КАЛЕНДАР

 


 


Український центр Інтернет-реклами "ECHO"

Wertep top 100