BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| АРХІВ | INDEX 13-19 ЧЕРВНЯ 2002 року |

Андрій САДОВИЙ: Питання спеціального статусу Львова буде актуальним доти, доки ми його не отримаємо…


Світлина Сергія СМІРНОВА

Минула виборча кампанія на посаду міського голови Львова мала, фактично, дві родзинки: постійне водопостачання за два роки і спеціальний статус нашого міста. Вибори пройшли і зафіксували обидві позиції в програмних документах мера-електа. Щодо його інтенцій у справі водопостачання, в медіа інформації не бракує – чітко фіксований термін не дає забути цю тему. Але два місяці – достатній час, щоби згадати і про спеціальний статус Львова. Тим більше, що в суботу в Інституті розвитку міста відбувся круглий стіл, присвячений цій тематиці. Про політично-правові аспекти спеціального статусу великих міст говорив знаний львівський киянин Володимир Кампо. Народний депутат від Львова Павло Качур оприлюднив свою візію управління майбутнім спеціальним містом, а доцент ЛНУ Ігор Зінько обгрунтував геополітичні аспекти розвитку Львова. Попри те, що в обговоренні брали участь відомі львівські скептики – не прозвучало жодного слова про недоцільність чи безперспективність домагання для Львова спеціального статусу. Резолюцією круглого столу Інститутові розвитку міста доручено організувати зі зацікавлених фахівців робочу групу, яка б до післявакаційного вересня підготувала чітку схему реалізації цієї ідеї. Про неї, власне, в інтерв’ю з директором Інституту розвитку міста Андрієм САДОВИМ.

– Пане Андрію, про ідею надання Львову спеціального статусу вже більше як два місяці нічого не було чути. Скептики вирішили, що були праві, коли казали, що ця ваша ініціатива – ніщо інше, як хитрий передвиборчий хід...

– Оскільки це моє перше після виборів інтерв’ю, я хотів би, користуючись нагодою, подякувати усім, хто мене підтримав на виборах , всім, хто мені повірив і проголосував за мене і за ту ідеологію міста, яку я сповідую. Знаю, що кожен голос, який я отримав на виборах – це чиясь надія, чиєсь сподівання, покладене на мене, і яку би посаду я не займав, я старатимуся ці надії і сподівання виправдати.

Що ж стосується спеціального статусу, то це не була рекламна акція. Я переконаний, що львів’яни повинні мати краще життя, і для цього Львів повинен мати краще становище в нашій державі.
Останніх десять років так складалося, що керівники, які керували у нашому регіоні, більше говорили про політику, про унікальність нашого регіону, вони порпалися всередині, вирішуючи якісь дрібні проблеми, але ніхто не хотів мислити масштабними категоріями. Є свята істина: керівник дев’яносто відсотків свого часу має працювати на перспективу і лише десять відсотків присвячувати справам поточним. Для Львова зараз головне – визначити напрямок розвитку на перспективу і над цією темою працювати. Інститут розвитку міста почав цю роботу, і я як директор Інституту цю роботу продовжуватиму і робитиму це до того часу, доки львів’яни не матимуть кращого життя.

– Без перебільшення можна сказати, що зпродукована вами ідея надання Львову спеціального статусу стала стержнем усієї передвиборчої кампанії у нашому місті. Фактично усі кандидати, і не лише на посаду мера Львова, а й кандидати у депутати Верховної Ради визначилися у своїй позиції щодо цієї ідеї. Багато хто з цих кандидатів був настільки солідарний з вами, що навіть включив “добитися для Львова спеціального статусу” окремим пунктом у свою передвиборчу програму. Пане Андрію, це були декларації, чи ці люди й зараз співпрацюють з вами?

– Можу сказати з певністю, що всі кандидати, які за результатами виборів стали депутатами Верховної Ради, належали до тих, хто схвально висловлювався про ідею надання Львову спеціального статусу і підтримували її.

І сьогодні ми маємо прекрасну можливість спостерігати, наскільки ці депутати будуть послідовними у своїх діях. Зараз потрібно дуже активно працювати: і в стінах Верховної Ради у її комітетах, і в управліннях Кабінету Міністрів, і з Асоціацією міст. Самому Львову буде дуже важко здомінувати ситуацію. Нам потрібно іти разом з іншими містами, які теж є регіональними центрами. Такими, як Харків, Одеса, Донецьк, Дніпропетровськ. Потрібно зробити дуже багато роботи на різних рівнях, і ми маємо можливість зараз подивитися на наших обранців в дії...

– Але певні висновки можна, мабуть, робити уже зараз. Чи відчуваєте ви, що питання надання Львову спеціального статусу й далі цікавить львівських народних депутатів? Чи приділяють вони цьому свій час, чи беруть і якою мірою участь у роботі вашого Інституту?

– Ніхто з народних депутатів не говорить, що питання надання Львову спеціального статусу їх не цікавить, бо говорити таке було б нерозумно. Усі двома руками “за”, усі готові підтримати, усі готові сприяти. Але одна справа – це слова, а друга – це дії. Сьогодні мені дуже приємно співпрацювати з Павлом Качуром, який з перших днів обрання у Верховну Раду почав активну роботу й активну співпрацю з нашим Інститутом. Мені приємна співпраця з Петром Олійником, який за час свого перебування на посаді міського голови Червонограда зробив величезну роботу. Я не знаю, кому ще вдалося залучити у місто стільки інвестицій, реалізувати стільки цікавих проектів, як це зробив він. Можу назвати ще цілий ряд депутатів. Робота іде, і я можу пообіцяти, що інформуватиму львівську громадськість, як той чи інший депутат долучається до неї...

– Ви згадали про Петра Олійника. Було б цікаво дізнатися його ставлення до ідеї спеціального статусу Львова, як колишнього мера міста Львівського обласного підпорядкування. Адже одним із аргументів противників створення для Львова кращих фінансових умов було те, що це погіршить стан справ у інших містах, які живляться із обласного бюджету...

– Ви знаєте, з ким би я не говорив, всі погоджуються, що спеціальний статус Львову конче потрібний. Це визнав навіть мер Івано –Франківська у інтерв’ю вашій же газеті. Всі бачать той стан, у якому опинився Львів, всі порівнюють з тим, що було 10 років тому: якщо у інших містах помітне зростання, то Львів у своєму розвитку зупинився. Ми повинні працювати у цьому напрямку, ми повинні допомагати нашій новій владі, активно допомагати, бо це дуже важка ноша.

– Але чому ви вирішили, що саме такий шлях розвитку потрібний. Ті інші міста, про які Ви говорите, не вимагали жодного спеціального статусу для себе і все ж добилися результату?

– В інших містах не робили тих помилок, які робили у Львові протягом останніх десяти років.

– Під час конференції, яку Інститут розвитку міста організовував минулої суботи, поза всім іншим стало зрозуміло, що різні люди по –різному розуміють зміст терміна “спеціальний статус”. Одні говорили про те, що Львів має бути виокремлений як місто регіонального значення, інші – як місто державного значення.

У першому випадку йдеться про розширення повноважень місцевого самоврядування. У другому – очевидно, навпаки, про посилення ролі Києва у житті Львова...

– Це не зовсім так. Йшлося лише про те, як з найменшим опором досягти найбільшого результату.
Минуле не повертається. Київ не буде більшою мірою керувати Львовом, аніж він це робить сьогодні.

Більше вже навіть неможливо, бо попри те, що є закон про місцеве самоврядування і Львів знаходиться у полі його дії, сказати, що тут не керуються вказівками “згори”, не можна. А ви ж бачите, що сьогодні вже навіть ставиться питання про зміну статусу Києва, де зараз поряд з міським головою і міською радою діє пряме президентське правління в особі керівника адміністрації, якого Президент безпосередньо призначає. У Львові цього немає і у Львові цього не буде. Спеціальний статус, місто регіонального значення, місто державного значення – це все питання термінології.
Важливо, що за цією термінологією стоїть. Для нас важливий результат. Нам потрібно, щоби місто жило і розвивалося, щоби у львів’ян була робота, щоби була добра освіта, медицина і так далі. А яким формулюванням ми цього досягнемо – це не важливо. Місцеве самоврядування, на мою думку, розвиватиметься з кожним днем все більше і більше. Цей процес вже незворотній. І якщо на певному етапі для того, аби добитися для Львова кращих умов, нам доведеться вдатися до якоїсь юридичної казуїстики, то це треба буде зробити.

– Пане Андрію, ви нічого не говорите про проведення загальноміського референдуму з питання надання Львову спеціального статусу. Може ви вже відмовилися від цієї ідеї?

– Перш за все, референдум не є самоціллю – він потрібен як інструмент для досягнення цілі – спеціального статусу Львова. І, враховуючи сьогоднішні реалії, я думаю, що референдум провести все –таки потрібно. Але не зараз, а при наступних виборах – чи то президентських, чи то парламентських, чи ще якихось інших. Референдум потрібний, бо його результати будуть саме тим важелем тиску в руках місцевої влади, який буде необхідний в розмовах з київськими можновладцями.
Ультиматуми сьогодні не працюють. Референдум не має бути ультиматумом чи демонстрацією на всю Україну. Це має бути радше розуміння того, що нам усім потрібно. Це має бути наказом владі робити те, що потрібно тим, хто цю владу обирав. Попередня міська влада боялася погодитися з проведенням такого референдуму, бо знала, що якщо львів’яни проголосують за спеціальний статус, а вона цього статусу потім не доб’ється, – то буде покарана людьми. І цей страх місцевої влади брати відповідальність перед львів’янами став причиною того, що референдум не відбувся 31 березня...

– Але які гарантії, що таку відповідальність буде вважати за потрібне взяти на себе нова львівська влада?

– Цей референдум більше потрібний самій міській владі, самим депутатам. Я покладаю великі надії на сьогоднішню владу і я вірю, що Любомирові Буняку і його команді вдасться реалізувати свою передвиборчу програму, і я усіляко їм у цьому допомагатиму. Я почав цю роботу і я її продовжуватиму.

– Так, але рішення про референдум не ухвалив попередній склад міської ради, і я запитую у Вас: чому Ви вважаєте, що його візьмуть на себе нинішні депутати?

– Коли це питання через два або три роки, перед наступними виборами, постане у міській раді, і міська рада його не вирішить позитивно, то виявить цим свою слабкість. А я переконаний, що більшість сьогоднішніх депутатів – сильні люди, досвідчені політики і підприємці... Але я ще раз хочу наголосити, що проведення референдуму не є ключовим питанням. Сьогодні важливо спрямувати усю активність щодо надання Львову спеціального статусу у Київ. Ті міста, які, як і Львів, є регіональними центрами можуть бути нам у цій справі союзниками.

– Як швидко, пане Андрію, ми можемо сподіватися на результати цієї активності? До речі, чи відслідковуєте Ви події, які відбуваються навколо такого ж питання у Харкові, де референдум про надання місту спеціального статусу відбувся з позитивним результатом, але жодного ефекту на рівні законодавства від цього наразі немає?

– З харків’янами ми й далі підтримуємо контакти, і вони уже переросли в хорошу тісну співпрацю.
На Верховну Раду поки що ображатися не потрібно – робота там фактично почнеться лише з наступного тижня, а активною ця робота зможе бути хіба восени, коли депутати повернуться з відпусток. За цей час ми маємо намір працювати в юридичній площині. Ми повинні набрати критичну масу прихильників нашої ідеї, залучити їх до підготовки пропозицій до закону про адміністративно –територіальний устрій в тій частині, де йтиметься про диференціацію міст, а також до лобіювання цієї ідеї на рівні Києва.

– Зараз Інститут розвитку міста формує робочу групу, яка безпосередньо займатиметься підготовкою грунту для надання Львову спеціального статусу. Кого конкретно ви маєте намір запросити до цієї роботи?

– По –перше, до робочої групи будуть запрошені усі депутати Верховної Ради від Львова. Інша річ, що хтось із них погодиться, а хтось відмовиться. Ще інша – що хтось погодиться і працюватиме. А хтось просто створюватиме вигляд цієї роботи. Великі надії ми покладаємо на львівську професуру – висококласних фахівців з різних галузей містобудування, які вже мають реальні напрацювання на цю тему. Наше завдання – об’єднати їх заради спільного результату. До робочої групи вже зараз згодилися увійти й депутати міської ради, які брали участь у роботі конференції.

Розмовляла Ксенія ЗАГОРОДНЮК

POSTUP - ПОСТУП
№84 (940),
13-19 ЧЕРВНЯ 2002 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Україна має нового чемпіона

ВЕКТОРИ ПОСТУПУ
·Клуб особистостей продовжує роботу
·Чорнобильський синдром у Павлограді
·Україна реструктурує борги перед Паризьким клубом
·Церква молиться за вбивцю

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Обласна рада: поділено все
·Університет поступився футболу
·У Львові створять соціальну карту
·Місто відбере в “Карпат” своє майно
·Нас стає дедалі менше
·Молодь їде на заробітки в село
·ХРОНІКА

ПОСТУП З КРАЮ
·Витворення газового тріумвірату
·Київ окуповує донецький клан
·Француз – новий намісник Волині
·Кілер вирішив мовчати
·КРАЄВИД

ПОСТУП У СВІТ
·Ідеальна зброя терору
·Смерть “хрещеного батька”
·Арафат – третій зайвий
·Екологічний акт екуменічного руху
·Бомби в супермаркеті
·Найдовший у світі міст
·СВІТООГЛЯД

"ІНТЕРВ""Ю В ПОСТУПІ"
·Андрій САДОВИЙ: Питання спеціального статусу Львова буде актуальним доти, доки ми його не отримаємо…

АРТ-ПОСТУП У СВІТ
·Чи є антисемітом Мартін Вальзер?
·Мадонна на театральній сцені
·Акварелі Гітлера залишаться в США
·Йоко Оно бореться за спадщину
·Місто інків
·АРТ-НОВИНИ

ДИСКУСІЙНИЙ ПОСТУП
·Нація поганих танцюристів
·Мовні архетипи неволі

"ПОСТУП КОМП""ЮТЕРНИХ ТЕХНОЛОГІЙ"
·Новинка на ринку – GF4 Ti4200
·Остерігайтеся підробок!
·Вірусний і хробаковий хіт-парад за травень
·VIA знову готується до виходу на графічний ринок
·Athlon XP 2200+ уже можна замовляти
·Захист AudioCD обходиться маркером
·Комбінований привід CRD-DV1

РЕКЛАМНИЙ ПОСТУП
·9 МІФІВ ПРО РОБОТУ В США

СПОРТ-ПОСТУП
·Франція впала разом із Зіданом
·Аргентина – ще одна жертва
·“Карпати” так і не забили
·Українські перемоги
·“Оболонь” – у вищій лізі
·Перші відставки тренерів
·СПОРТ-БЛІЦ

ПОСТ-FACTUM
·Пол Маккартні знову одружився
·КАЛЕНДАР

РОЗМАЇТИЙ ПОСТУП
·АСТРОЛОГІЧНИЙ ПРОГНОЗ
·Загадки міста Лева

КІНОПОСТУП
·“Людина-павук” побив касовий рекорд “Гаррі Поттера”
·Амідала не любить поп-корнового кіно
·Джидаї, падавани і скакучий, мов блоха, магістер Йода

ТЕЛЕПОСТУП
·Вагінальні монологи Еллі МакБілл
·Новинки реального телебачення

МУЗИЧНИЙ ПОСТУП
·Том Вейтс: Такий я є – інколи цинічний, інколи клінічний

НАША АФІША
·ТЕАТРИ, ІМПРЕЗИ, ВИСТАВКИ
·КІНОТЕАТРИ
·НІЧНІ КЛУБИ ТА БАРИ, КНАЙПИ

 


 


Український центр Інтернет-реклами "ECHO"

Wertep top 100