BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| АРХІВ | INDEX 8-9 ЧЕРВНЯ 2002 року |

Одушевлені українські хроніки

РОДОВОДИ

Богдан ЧЕПУРКО

Мориквас Надія. Рід: Українські хроніки. – Львів: НВФ “Українські технології”, 2002. – 196 с.


На полицях книгарень з’явилася друга книга із задекларованої серії “За нас – у Львові”: лірична біографія родини Рогуцьких упереміш із фрагментами сімейної хроніки самої оповідачки.

У чому секрет легкості і тонкості оповідально-сповідальної прози львівської хронікерки? Напевно, в інтимізації та оптимізації суспільного, перепусканні через власну душу людських доль, у зовнішній (і ще більше – внутрішній) діалогічності живих інтерв’ю (по суті, розмов) зі собою, від імені інших, через ще інших та безпосередньо з іншими... Видима легкість – суто зовнішня.
За нею – праця в архівах, перелопачування книжкових раритетів, десятки розмов, зустрічей, снів та ледь не містичних контактів з духами предків...

У процесі роботи над книжкою Надія Мориквас не соромиться ситуаційної безпорадності, сумнівів, пошуків, шукає нових підходів, радиться з близькими і далекими.

До слова, Григорій Гусейнов із Кривого Рогу задумав шеститомну епопею художньо-документальних життєписів українських родоводів – кожна книга обсягом 600-700 сторінок. Не повірите, це сприймається набагато краще, ніж видумані художні світи.

Зізнаюсь, що мене це трохи лякає. Таке поголовне, поштучне і подушне інтерв’ювання та інветаризація можуть свідчити про швидкий кінець світу, коли вже нема часу бавитися у вічність і творчість. Одночас хочеться вірити, що все якраз навпаки. Оці родоводи покликані ошляхетнити, вкорінити, поглибити наше самоусвідомлення і провіщають вибух життєвої сили народу, новий виток пасіонарності української раси.

Ще одна прикметна особливість нашого часу – не всім помітна ломка не тільки жанрових, а й світоглядних та життєвих схем. Твориться щось нове, подекуди й страшне – годі втиснути у якесь визначення те, що не вкладається не те що у дефініцію, а й до голови...

Ось тут і є помічною філософська легкість підходів до життєвих явищ Надії Мориквас. Між іншим, ця журналістська, адаптована до бурхливих змін, манера письма не зупиняється перед ампутаціями чи то пак відсіканням усього зайвого, всіляких ускладнень, нечитабельності, рефлективної конфліктності.., і в такий спосіб витворюється, так би мовити, нова художність – може вона й стара, як світ, але водночас індивідуалізована та осуспільнена, тобто розписана (саме так!) для масового читача.

“В житті насправді все буває простіше, ніж ми потім описуємо по-мудрому. Здається, в мене є шанс уникнути цього – адже я розмовляю з живими людьми і намагаюся послуговуватися їхньою живою мовою”.

Це – Мориквас. Кулінарно-літературні рецепти п. Надії у її підходах до навколишнього світу і його обсервацій не нові, але ж ефективні: “Бо й справді час від часу треба брати ложку і перемішувати нею будь-яке середовище.”

Іронії в новому творі левандівського оповідача стало менше, потерпаю, що стаємо свідками народження дуже серйозного прозаїка – і трохи жаль стає за її спокусою вічності. Взагалі повість вдалася на славу – книжечку в оформленні п. Олеся Ноги приємно взяти до рук.

POSTUP - ПОСТУП
№82 (938),
8-9 ЧЕРВНЯ 2002 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Сумнівна перемога четвірки
·Українці теж полетять у космос

ВЕКТОРИ ПОСТУПУ
·На черзі – програма уряду
·Французькі ліві здають парламент без бою

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Новий будинок на Валовій
·Знову травмовано гірника
·Люди вірять у чудо Миколи Чарнецького
·Як поєднати віру зі зброєю...
·Письменники бавляться в політику
·Благодійний конкурс
·ХРОНІКА

ПОСТУП З КРАЮ
·До НАТО на місці кроком руш
·Коли стабілізуються ціни на бензин
·Запобігання міжетнічному напруженню
·Українські зброярі спростовують закиди
·Засуджено братів-убивць
·КРАЄВИД

ПОСТУП У СВІТ
·Америку захистить суперміністерство
·Діти геїв та лесбіянок
·Японія виходить із рецесії
·Sprechen Sie Deutsch?
·Пхеньян торгує ракетами
·“Екологічно чиста” отрута
·СВІТООГЛЯД

ДАТИ ПОСТУПУ
·Свобода преси – минуле та сучасність

КНИЖКОВИЙ ПОСТУП
·Із бюлетеня Головліту
·Туга за яснобаченням
·Одушевлені українські хроніки
·Ексклюзивна проза для масового читача
·Спадщина Івана Огієнка
·Молодий “Світ”

ПОСТ-FACTUM
·Аргентина пішла шляхом Франції
·КАЛЕНДАР

 


 


Український центр Інтернет-реклами "ECHO"

Wertep top 100