BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| АРХІВ | INDEX 4-5 ЧЕРВНЯ 2002 року |

“Галицька брама” – світливська

ОБСКУРА

Андрій ДОРОШ

Фотографія переживає зараз чергову технічну революцію. Цифрові камери та комп’ютерні способи друку вчинили не менший, а, можливо, й більший переворот, як свого часу перехід від дагеротипії до колоїдних способів. Але саме епоха негативно-позитивного способу відтворення зображень була чи не найгероїчнішим періодом в історії розвитку світливства. Саме тоді на золотих сторінках книги пам’яті було вписано чимало славних імен. Тому вчасним і доречним став намір львівських прихильників класичного світливства докласти кілька власних штрихів до панорами розвитку цього мистецтва на землях Галичини.

Тим паче, що Львову належить далеко не остання позиція на карті світової фотографіки. Тут В.Ромером було винайдено такий прийом фотомистецтва, як ізогелія. А в історії національного світливства наше місто відіграє взагалі виняткову роль, оскільки саме Львів у тридцятих роках став тим осередком, в якому українська фотографія могла розвиватися без ідеологічного тиску “пролетарської культури”. Для галицького світливства це був період класики, який завершився рівно через 100 літ після винайдення фотопроцесу – 1939 року. Саме цією датою автори закінчують черговий потрійний (за січень-березень 2002 р.) номер газети “Галицька брама”.

Окрім ґрунтовних біографічних нарисів про Ю.Дороша, І.Крігера, А.Ленкевича, Г.Міколяша, В.Ромера, Ю.Світковського, вміщено розвідки про українські та польські фотографічні товариства Львова згаданої епохи, про найвідоміші, з багатолітніми традиціями львівські фотозаклади. Але, звичайно, цим матеріал ще далеко не вичерпаний. Незадовільно висвітлено стан українського фотомистецтва. Хоч на нього якраз варто було б звернути особливу увагу. Як-не-як, але “Галицька брама” – український часопис і для неї цілком доступними є біографії й архіви митців, які жили й померли у Львові. Серед них Я.Коваль, В.Пронь, (перший директор ЛУПМ після війни), Я.Савка, Д.Фіголь, С.Щурат. Тим паче, що всі ці прізвища ввійдуть до “Історії української фотографії”, за написання якої давно слід взятися.

Видається нетривіальною хіба така маленька деталь: чому до теми висвітлення історії світливства долучився краєзнавчо-культурологічний часопис, яким є “Галицька брама”. У Львові ж видається єдиний в Україні журнал фотомистецтва “Світло й тінь”? Щоправда, до свого славного предка він співвідноситься приблизно так, як Юрась Хмельниченко до Богдана-Зиновія...

POSTUP - ПОСТУП
№79 (935),
4-5 ЧЕРВНЯ 2002 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Кофі Аннан хвалить Україну
·Місто має кворумне керівництво

ВЕКТОРИ ПОСТУПУ
·Світ у ядерній небезпеці

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·“Наша Україна” проти Любомира Буняка
·Польща залишить Личаків львів’янам
·Останній шанс має бути безкоштовним
·Львівські шахтарі йдуть на Київ
·Жива історія катакомбної Церкви
·Тарифи на газ зросли вдвічі
·ХРОНІКА

ПОСТУП З КРАЮ
·Початок “мертвого сезону”
·Україна відмовляється від кредитів
·США не довіряють Україні чи Кучмі?
·Кучма стежить, а не впливає
·Слідство у справі самогубства
·Преса користується довірою
·КРАЄВИД

ПОСТУП У СВІТ
·"Золота акція – за ""Національним фронтом"""
·Кучма шукає підтримки в Європі
·Неофіційні близькосхідні переговори
·Швейцарія — за аборти
·Політична криза в Канаді
·ФБР очікує терактів
·СВІТООГЛЯД

АРТ-ПОСТУП
·Острога за відвагу
·“Галицька брама” – світливська
·Рефлексії естетики романтизму

СПОРТ-ПОСТУП
·Перші сенсації світового футбольного форуму
·“Шахтар” – за крок до чемпіонства
·Одеса знову чемпіон
·Броварський може повернутися
·СПОРТ-БЛІЦ

ПОСТ-FACTUM
·A-ha для заанґажованих
·КАЛЕНДАР

 


 


Український центр Інтернет-реклами "ECHO"

Wertep top 100