BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| АРХІВ | INDEX 1 ЧЕРВНЯ 2002 року |

Кілька думок про Орлеанську Діву

Жанна – особа, повірити якій, захистити яку або визнати яку і так завжди запізнювалися. Вона згоріла, і з цього вогню вийшло щось дуже важливе. Маю з цього приводу кілька думок. Може, це погляд історика, може представника нації, яка знає, що таке гніт і окупація, а може, що також важливо, жінки...

Жанна д’Арк – дівчина, яка народилася, здійснила немислиме, потерпіла поразку і загинула в одному місяці – травні, який, як відомо, в католицькій Церкві є місяцем Діви Марії. У цьому є щось символічне.

Узагалі, мені здається, Жанна д’Арк привертає до себе увагу насамперед через неможливість вписати її в певні усталені схеми: ні в історичні чи хронологічні, ні в будь-які концепційні. Усе, що з нею сталося, сучасній історичній свідомості здається неможливим. Історики двох минулих століть тільки й робили, що намагались логічно пояснити цей історичний феномен, знайти йому пояснення. Але в цій історії таки не можна пояснити все.

У ній – старе і нове, містика і реалізм, гострий дорослий розум і наївність дитини, чоловіча мужність і жіноча емоційність. І віра. Дивовижна навіть для її суперрелігійної доби, переповненої забобонами і дуалізмом суперництва Добра і Зла. Тому що це віра, максимально наближена до віри самої Марії, – віра без питань, без вагань, без озирання назад.

Історично вона дитя своєї доби, тобто Пізнього Середньовіччя, але способом поведінки та історією життя заперечила свій час, традицію, суспільну та гендерну належність. Її історія – це історія нового часу, ніякі середньовічні схеми чи канони не допускають можливості такої історії в середині XV ст.

Проста сільська дитина, вся освіта якої звелася до вміння вимовити три молитви (історики досі сперечаються, чи вона власноручно ставила своє ім’я на листах, і документах, які диктувала, чи це робив хтось замість неї), Жанна вражала освічених теологів та досвідчених придворних ясністю мови, логікою мислення, дотепністю і швидкістю реакції.

Дитя природи, призвичаєне до розміреного ритму сільського життя, зовсім ще юна, вона вражала загартованих воістину столітньою війною воїнів витримкою, вмінням носити лати і не знімати їх часом протягом цілої доби.

Найбільші враження і найбільше автентичних свідчень залишилося від судового процесу 1431 року. І на суді Жанна поводить себе дивно. Мужньо і переконано, і раптом невпевнено і розгублено. Вона дає чіткі і повні відповіді на одні питання і раптом замовчує інші, які здавалися б простими, часто відповідає, що не знає нічого про те чи інше запитання. А іноді говорить речі, які під силу лише зубатим теологам. Складається враження, що дівчина розуміється на тонкощах теологічного диспуту і не потрапляє в хитромудро розставлені пастки.

bedroom furniture

Ніхто із сучасників Діви не піддавав сумніву її надзвичайну, надлюдську силу духу. Суперечки викликало лише джерело цієї сили. Вона здобула популярність блискавично швидко. І вся доба з властивим їй фанатизмом почала схилятися до її ніг та мурувати п’єдестал, який так легко перетворюється на ешафот. Із таким самим фанатизмом старенькі побожні бабусі підкладали тріски до вогнища, на якому горіла відьма Жанна. (А мій дідусь, селянин, попав у молоді роки під такий сильний вплив цього образу, що всупереч усім традиціям назвав Жанною свою молодшу доньку, мою тету...).

25 років потрібно було королю Карлу VII, королю волею Божою та рукою Жанни, на те, щоби набратися відваги і розпочати перегляд процесу над Дівою. Після тяжкої праці і вислуховування численних свідків руанський процес було визнано недійсним. Не більше того... 489 років треба було Церкві на те, щоби, можливо, трохи повільно, зате безповоротно, визнати свою помилку і проголосити її святою.

Про Жанну, Жанетту Роме, Жанну Дай, Дарк, д’Арк Жанну-Діву, Орлеанську Діву не забували ніколи.
Про неї добре пам’ятали на її батьківщині в Домремі та у визволеному нею Орлеані. Будиночок її батьків був місцем паломництва ще понад століття. Дерево фей, яке стало деревом Діви, було знане в околиці аж до кінця XVIII ст., коли воно також загинуло від вогню. А джерело під цим деревом, кажуть, і нині називають джерелом Діви.

Перші портрети й оповіді про Жанну-Діву склали її сучасники, а в наступні століття про неї писали Крістіна Пізанська, Мішель Монтень, Франсуа Війон. У XVII-XVIII ст. з’явилися перші спроби наукових праць про неї. Протягом століть Жанна д’Арк стала незамінним матеріалом антианглійської боротьби для французів, антиклерикальної боротьби для атеїстів, антимонархічної й антибуржуазної пропаганди для революціонерів.

Олена Джеджора, кандидат історичних наук

POSTUP - ПОСТУП
№78 (934),
1 ЧЕРВНЯ 2002 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Час фанатів настав
·Узаконення кадрового пасьянсу

ВЕКТОРИ ПОСТУПУ
·Міжфракційний рух у Верховній раді
·Спільна охорона кордонів Євросоюзу

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Знання, які зміцнюють віру
·Комунальники встановлюють правила гри
·Теплолічильники коштують дорого, але окуповуються
·Свято за гроші
·День захисту дитини
·Іще одна смерть на Бандери, 1
·ХРОНІКА

ПОСТУП З КРАЮ
·Президент написав листа депутатам
·Прем’єри гинуть за метал
·Самогубство віце-президента НТКУ
·Нафтогін Одеса-Броди-Гданськ
·Помер Борис Шарварко
·КРАЄВИД

ПОСТУП У СВІТ
·Радикальна реформа ФБР
·Пакистан краятимуть, як ковбасу
·Криваві вибори в Алжирі
·США зловили кубинського шпигуна
·Розчищено руїни WTC
·Парламент поховав Югославію
·СВІТООГЛЯД

"ІНТЕРВ""Ю ПОСТУПУ"
·Поцілунок Папи

ДАТИ ПОСТУПУ
·Смерть та життя святої Жанни д’Арк
·Кілька думок про Орлеанську Діву

ПОСТ-FACTUM
·Літо буде!
·КАЛЕНДАР