BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| АРХІВ | INDEX 9-15 ТРАВНЯ 2002 року |

Денді, бонвіван, колекціонер

Помер барон Ганс Гайнрих фон Тіссен-Борнемісса

КОЛЕКЦІЯ


Світлина Reuters

“Я ж не можу взяти картини із собою на небо – куди я сподіваюся сам незабаром потрапити. Так що, як не сумно буде для мене це розставання, але моя колекція залишиться тут.”

Ці слова барон Ганс Гайнрих Тіссен-Борнемісса сказав три місяці тому в одному зі своїх останніх інтерв’ю. У суботу вранці барон Тіссен помер у віці 81 року у своєму будинку під Барселоною.
Сказати, що разом з ним пішла епоха – значить нічого не сказати. Барон Ганс Гайнрих Тіссен-Борнемісса був останнім із великих меценатів Європи, коронованим королем усіх колекціонерів. Його зібрання картин вважається найбільшою і найвизначнішою у світі приватною колекцією – за значенням вона поступається лише колекції англійської королеви, яку, однак, приватною можна назвати лише умовно.

Історія родини Тіссен – це жива біографія європейського меценатства і колекціонерства. Ще засновник династії Август Тіссен, дід барона Ганса Гайнриха, виходець із простої і небагатої родини з місцевості Рейнланд, творець “сталевої імперії”, наприкінці ХІХ століття замовляв скульптури в Огюста Родена, а на початку ХХ – купував малюнки Дюрера і Рембрандта. Сімейну традицію продовжили його сини Фріц і Гайнрих, які скористалися біржовим крахом 20-х і економічною кризою початку 30-х років для того, щоб за відносно дешевими для того часу (і смішними з погляду сьогоднішнього художнього ринку) цінами скупити кілька сотень робіт старих майстрів – насамперед, малих голландців, середньовічних майстрів німецьких шкіл, художників Відродження.

Утім, барон Ганс Гайнрих Тіссен-Борнемісса отримав з певних історичних причин лише кілька десятків картин з тих, що зібрали дід і батько. Вони стали фундаментом його колекції, яку збирав протягом більш ніж 50 років і яка нараховує сьогодні 1600 полотен. У цілому Ганс Гайнрих залишився вірний імпульсам предків: він збирав насамперед старих майстрів, розширивши і збагативши, однак, свою колекцію імпресіоністами і “класичним модернізмом” – картинами Моне, Ван Гога, Пікассо, Кандинського. До сучаснішого мистецтва Борнемісса ставився з доброзичливим скепсисом, кокетливо посилаючись на свою “обмеженість”. “Я волію збирати те мистецтво, що розумію й у якому розбираюся”, – казав він.

От лише кілька фактів, що свідчать про значення колекції: в усьому світі лише єдиний із портретів Рембрандта є в приватному зібранні. У колекції Тіссена-Борнемісси. Лише одна картина Дюрера є в приватних руках, лише лічені з робіт Гольбейна, Ван Дейка, Франца Хальса – вони в збірках барона.

Свою колекціонерську пристрасть Тіссен-Борнемісса коментував із властивою йому сумішшю великосвітської зарозумілості і ненаграної скромності: “Цю колекцію збирав не я сам. Це колекція мого батька, яка для мене була швидше хобі, ніж професійним заняттям. Звичайно, це дорога забава – можна було, напевно, на ці гроші зробити і щось корисніше, пожертвувати їх, наприклад, на благодійність, на будівництво лікарень...”

Знову і знову барону Гансу Гайнриху доводилося звітувати про те, яку роль зіграла його родина в часи націонал-соціалізму. Брат його батька, Фріц Тіссен, був одним із тих, хто привів Гітлера до влади. Однак його брат Генріх був послідовним противником націонал-соціалізму. Наприкінці тридцятих він виїхав із Німеччини в Голландію, а потім у Швейцарію.

Ганс Гайнрих Тіссен-Борнемісса, син Гайнриха Тіссена й угорської баронеси Маргіт Борнемісси, очолив після війни сімейний концерн. Він вважався твердим і непохитним ділком. Від 60-х років концерн “Тіссен” об’єднував у собі понад 70 фірм з обох боків Атлантики.

“Блакитноокий барон”, як назвала барона Тіссена бульварна преса, був одним із найзнаменитіших плейбоїв Європи. У вільний від керування концерном і погоні за рідкісними картинами час він на своєму літаку робив стрімкі перельоти між Біарріцем, Сан-Моріцем, Ніццею і Монако, з’являючись часом на трьох великосвітських забавах за один вечір.

“До жінок і до картин у мене однакове ставлення, – казав він репортерам, що ходили за ним по п’ятах. – Якщо мені щось подобається, я неодмінно повинний це мати”. Барон Тіссен п’ять разів був одружений, мав таку ж кількість дітей – четверо рідних, п’ята дитина – прийомний син Боря, що від його останньої дружини Кармен “Тіти” Сервері, яка була іспанською королевою краси і вдовою знаменитого Тарзана – Лекса Баркера. Саме Тіта і Боря в останні роки в основному і займалися колекцією, щоправда, як кажуть, не надто успішно.

Кінець життя барона був затьмарений судовим процесом, який він вів проти свого старшого сина Гайнриха, якого звинувачував у фінансових зловживаннях, а також у суперечках за спадщину між дітьми.

Однак про долю своєї колекції, як справжній колекціонер, Тіссен-Борнемісса подбав заздалегідь: у 92-му році він продав її іспанській державі за 330 мільйонів доларів – тоді ця сума складала третину реальної вартості зібрання, сьогодні – лише одну п’яту. Музей Тіссена-Борнемісси знаходиться в самому центрі його улюбленого міста – Мадрида – навпроти знаменитого музею “Прадо”. “І все-таки картини кращі від жінок, – сказав старий барон при останнім відвідуванні свого музею. – Їх вішаєш на стіну – і вони мовчать”.

Підготувала Катерина СЛІПЧЕНКО

POSTUP - ПОСТУП
№66 (922),
9-15 ТРАВНЯ 2002 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Коров’ячий сказ уже в Галичині

ВЕКТОРИ ПОСТУПУ
·Голандія в жалобі
·Прем’єр залишився. Час пішов...

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Аварії на водогонах загрожують будинкам
·Уряд дарує Львову телебачення
·Селяни хочуть заробляти
·Компроміс без слів
·Переможна хода “Нашої України”
·Нових каруселей не буде
·ХРОНІКА

ПОСТУП З КРАЮ
·Проблеми парламентського будівництва
·Мельниченко просить захисту в Путіна
·Роднянський переїхав до Москви
·Знято звинувачення з Тимошенків
·Бензин буде дорожчим
·Шкіль відтермінував суд над унсовцями
·КРАЄВИД

ПОСТУП У СВІТ
·Місяць ліберального уряду
·Бомбою — по переговорах
·Єдиний європейський прикордонник
·Незалежне королівство Дракули
·Найбільший страйк у Німеччині
·Бомбовий замах поблизу Карачі
·СВІТООГЛЯД

ДАТИ ПОСТУПУ
·Коли закінчилася війна?
·Чим є для нас 9 травня?

АРТ-ПОСТУП У СВІТ
·Денді, бонвіван, колекціонер
·Завершуючи епоху, або Останній із могикан
·Першими городянами були індуси
·В’єтнам: пекінська опера у фотографіях
·Ще одна Єгипетська піраміда
·Картина Рембрандта буде продана за рекордну суму
·АРТ-НОВИНИ

ЛЬВІВСЬКІ ОБСЕРВАЦІЇ
·ЛЬВІВСЬКІ ОБСЕРВАЦІЇ

"ПОСТУП КОМП""ЮТЕРНИХ ТЕХНОЛОГІЙ"
·Корпорація Intel будує в Ірландії суперсучасний виробничий об’єкт
·Цікавинка від Sony
·Корисні поради зі знищення комп’ютера

РЕКЛАМА В ПОСТУПІ
·Свято на Великдень львів’янам подарували “Львівські дріжджі” та “Галкорн”

СПОРТ-ПОСТУП
·Трагедії “Інтера”, “Баєра” та “Ланса”
·Неймовірне досягнення “Карпат”
·Україна вже дев’ята у світі
·Тепер матимемо єдиного чемпіона
·Залишилася одна вакансія
·Німці хочуть Лужного
·СПОРТ-БЛІЦ

ПОСТ-FACTUM
·СВІТЛИНА ТИЖНЯ
·КАЛЕНДАР
·Квіти за відчуття провини
·Помер автор пісень Елвіса Преслі

РОЗМАЇТИЙ ПОСТУП
·АСТРОЛОГІЧНИЙ ПРОГНОЗ
·ЗАГАДКИ МІСТА ЛЕВА

НАША АФІША
·Унікальна моновистава Лідії Данильчук
·125-річний творчий доробок
·Світло Фавору для сучасного сакрального малярства
·Святі на склі
·НАША АФІША

КІНОПОСТУП
·Деніел Редкліфф: Так, я – Гаррі Поттер!
·Драма, яку важко забути
·Краса по-американськи

 


 


Український центр Інтернет-реклами "ECHO"

Wertep top 100