BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| АРХІВ | INDEX 27-28 КВІТНЯ 2002 року |

Найславетніші голови, стяті гільйотиною

РЕВОЛЮЦІЯ

Іван ҐОР

За майже двохсотрічну історію застосування гільйотини у Франції її жертвами стали багато відомих людей, а надто в роки Великої французької революції.


Революціонер, який ні в чому собі не відмовляв

Жорж-Жак Дантон був четвертим сином у сім’ї прокурора з провінційного містечка. Він навчався в семінарії, потім – у коледжі в Труа. Приїхавши до Парижа, Дантон став помічником прокурора, а далі купив посаду адвоката. Людина величезного зросту і фізичної сили, з негарним приплющеним носом, з обличчям, спотвореним віспою і шрамами, він мав потужний і гарний голос, володів здатністю переконувати.

Уже напередодні штурму Бастилії 14 липня 1789 голос Дантона кликав парижан до зброї. Володіючи всіма якостями народного трибуна, він швидко став одним із революційних керманичів і був обраний головою радикального клубу кордольєрів.

Дантон відіграв важливу роль у поході бідноти на Версаль 5-6 жовтня 1791. Він був діячем комуни Парижа та членом Якобінського клубу. Він закликав народ до скинення короля 17 липня 1792, а після скинення монархії голосував за страту Луї XVI.

На посаді міністра юстиції революційного уряду Дантон не запобіг масовим вбивствам без суду роялістів у тюрмах у вересні 1792 року. Як депутат Конвенту він активно боровся з більш поміркованими революціонерами з партії “Жиронди”... У цей період він займався також і зовнішньою політикою, організацією революційної армії. Проте після розгрому жирондистів він опинився під ударами критики більш радикальних революціонерів. Обвинувачений у зраді та корупції, Дантон сам постав перед судом революційного трибуналу. Після короткого процесу він та його соратники були страчені на гільйотині 5 квітня 1794 року (16 жерміналя ІІ року революційного календаря)
Під час революції Дантон зібрав величезні земельні маєтки (за рахунок купівлі націоналізованого майна), до того ж із метою особистого збагачення він використовував реквізицію на потреби армії.
Він намагався здобути славу революціонера – і водночас прагнув зупинити революційне колесо, щоби спокійно насолоджуватися життям і багатством, але трагічна доля привела його під ніж гільйотини.


Непідкупний натхненник терору

Максиміліан-Марі-Ісидор Робесп’єр народився в сім’ї адвоката в місті Аррас на півночі Франції.
Його мати померла, коли Максиміліану було шість років, після чого батько поїхав за кордон, залишивши дітей під опікою родичів. У 1769-1781 Робесп’єр вивчав право в паризькому коледжі Луї Великого. Після закінчення навчання працював адвокатом у рідному Аррасі.

У квітні 1789 року був обраний до Генеральних штатів Франції депутатом від третього стану. У Генеральних штатах, а потім і в Національних зборах (1789-91 рр.) він займав украй ліві позиції.
Будучи прихильником Жана-Жака Руссо, критикував ліберальну більшість цих зборів за недостатній радикалізм проведених реформ. Ці ж ідеї він розвивав із трибуни Якобінського клубу, лідером якого став. Насичені демократичною (а часом і демагогічною) риторикою виступи принесли Робесп’єру широку популярність у народі й прізвисько “Непідкупний”.

Після розпуску Національних зборів Робесп’єр отримав посаду громадського обвинувача в карному суді Парижа і продовжив активну політичну діяльність у столиці. У грудні 1791 р. – квітні 1792 р. він вів у Якобінському клубі гостру дискусію з прихильниками “експорту” революції, закликаючи боротися з “ворогами свободи” усередині країни.

У ході повстання 10 серпня 1792 року самопроголошена Комуна Парижа включила Робесп’єра в число своїх членів. У вересні він був обраний у Конвент, де разом із Ж.-П. Маратом і Ж. Дантоном очолив ліве крило – “Гору”, повівши боротьбу проти жирондистів. Підозрюючи їх у прагненні реставрувати монархію, Робесп’єр 3 грудня 1792 запропонував без суду стратити Луї XVI, а коли суд усе-таки відбувся, 15 січня 1793 року проголосував за смерть короля.

Після вигнання жирондистів із Конвенту Робесп’єр 26 липня 1793 року ввійшов у Комітет громадського порятунку. Разом зі своїми прихильниками Л.-А. Сен-Жустом і Ж. Кутоном він визначав загальнополітичну лінію революційного уряду і фактично керував ним. При цьому він відкинув вимоги прихильників Дантона про припинення революційного терору. У програмній промові 5 лютого 1794 і в наступних виступах Робесп’єр проголосив кінцевою ціллю революції побудову нового товариства на основі принципів “республіканської моралі”, що спирається на штучно створену державну релігію культ Верховної істоти. З перемогою “республіканської чесноти”, вважав Робесп’єр, будуть вирішені всі соціальні проблеми. Основним засобом реалізації своєї етичної утопії він вважав терор.

У березні-квітні 1794 з ініціативи Робесп’єра і Сен-Жуста були страчені Дантон та його соратники.
10 червня він і Кутон домоглися прийняття закону, яким уводилася страта за злочини проти республіканської моралі, а обвинувачувані фактично позбавлялися права на захист. “Великий терор” зачепив тоді всіх, він підірвав колишню популярність “Непідкупного”. Утопічні ідеали Робесп’єра не зустрічали підтримки в суспільстві, а його диктаторські устремління налаштували проти нього переважну більшість депутатів Конвенту.

27 липня (за революційним календарем 9 термідора) Конвент постановив віддати під суд Робесп’єра і його прихильників. Ті спробували організувати опір у паризькій Ратуші, але були захоплені вірними Конвенту військами і наступного дня страчені на гільйотині, потрапивши на конвеєр терору, який самі необачно запустили.


Королівська родина

Король Луї (Людовик) XVI не був першою коронованою особою, позбавленою голови. Однак до нього страчували традиційними методами. Наприклад, англійські революціонери засудили свого короля Карла І Стюарта до страти, але цьому монарху кат просто відрубав голову сокирою.

Луї XVI жив весело і безтурботно, як і його попередники Бурбони, однак доля була для нього немилостивою, пославши нелегке випробування – Велику французьку революцію. Спочатку король був готовий поступитися всім – багатством, податками, владою... Він навіть намагався втекти з родиною за кордон, щоби спокійно доживати віку в еміграції...

Однак революціонери не дозволили йому цього зробити, вони навіть звинуватили колишнього короля у зраді. Урешті-решт Конвент засудив громадянина Луї Капета (так величали короля після його детронізації) до страти. 21 січня 1793 року колишньому королю відтяли голову гільйотиною.

Його вдову, колишню австрійську принцесу Марію Антуанетту теж не помилували, гільйотинувавши 23 жовтня того ж року. Порівняно з іншими жінками, яких страчували простоволосими, колишній королеві дозволили, обтявши їй волосся, одягнути на голову білу хустину, переш ніж піднятись на ешафот. Їх восьмирічний син – дофін Луї XVIІ – теж, можливо, не уникнув би гільйотини, але він помер в ув’язненні 8 червня 1795 року...

POSTUP - ПОСТУП
№63 (919),
27-28 КВІТНЯ 2002 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Губернатора привезли з Варшави

ПОГЛЯД
·Україна демаркує кордон із Росією
·Губернатора привезуть із Варшави

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Гаряча вода буде на Великдень
·Радикальний протест
·Земля стає дорожчою
·Чемпіони визначаться у Львові
·Розпочинається курортний сезон
·“Солена” хвороба
·ХРОНІКА

ПОСТУП З КРАЮ
·Грача знову ображають
·Росіяни скуповують Україну
·Злочинці у Верховній Раді
·Суркіс – непрохідний
·Кучма летить у Туркменбашу
·Директори змінюють професію
·КРАЄВИД

ПОСТУП У СВІТ
·“Захисну стіну” ще будують
·Російське полювання в казахських степах
·Гайдер хоче стати канцлером
·Вибух на Манхеттені
·Німецька відповідь на Чорнобиль
·СВІТООГЛЯД

ПОСТУП ІСТОРІЇ
·Машина для “гуманної” страти
·Найславетніші голови, стяті гільйотиною

АРТ-ПОСТУП
·Друге речення з монологу на ту ж тему
·Тиха агресія Генріха Чесьніка
·“Сонячний танець” на батиках Дани Якимчук
·Ісаак Паїн: Лишаюся назавжди з Вами...
·З доброю пам’яттю про спільну “бабцю”

ПОСТ-FACTUM
·Українську збірну зустріли як контрабандистів
·КАЛЕНДАР

 


 


Український центр Інтернет-реклами "ECHO"

Wertep top 100