Великі перспективи української космонавтики
КОСМОС
Боніфацій КЛЬОНОВИЧ
| Світлина з архіву “Поступу”
|
Незалежній Україні у спадок від Радянського Союзу залишилася майже третина космічного промислового потенціалу, який створювався протягом 40-річної участі українських підприємств у всіх основних космічних проектах.
Космічна галузь України є однією з ключових сфер економіки. Вона забезпечує розробку і виробництво конкурентноспроможної продукції космічного призначення і цивільної продукції з використанням космічних технологій. Вітчизняні космічні технології, аналогів яким немає у світі, дозволяють космічним підприємствам створювати конкурентноспроможну продукцію.
Як повідомили в Національному космічному агентстві, зараз до складу космічної галузі України входять понад 30 промислових підприємств, конструкторських бюро і науково-дослідних інститутів. Серед них всесвітньо відомі: дніпропетровські КБ “Південне” і “Південний машинобудівний завод”; харківські “Комунар” і “Хартрон”; київський радіозавод і “Київприлад” та чернігівський завод “ЧЕЗАРА”.
На трьох закордонних космодромах експлуатуються п’ять українських ракетно-космічних комплексів: “Циклон-2”, “Циклон-3”, “Зеніт-2”, “Зеніт-3SL”, “Дніпро”. За 10 років українськими ракетними-носіями здійснено 65 пусків і виведено на орбіти 123 космічні апарати, 9 із них – вітчизняної розробки і виробництва. Створюється нова серія вітчизняних ракет-носіїв “Маяк” легкого і середнього класу. Розробляються і готуються до запуску нові українські космічні апарати: “Січ-1Г”, “Січ-2”, “Січ-3”, “Либідь”.
Перший космонавт незалежної України Леонід Каденюк вважає, що українська космонавтика має великі перспективи, а космічна сфера є однією з розквітаючих галузей економіки України. “Є робота, є замовлення, існують дуже серйозні договори, міжнародні угоди, підписані з іншими країнами – з Росією, США, Бразилією”, – сказав він в інтерв’ю Інтерфакс.
Зростає участь України і в міжнародних космічних програмах. Підприємства галузі беруть участь у 50-ти комерційних проектах. Найважливіші серед них – “Морський старт”, “Дніпро”, “Циклон-4”. Зокрема, у програмі “Морський старт” беруть участь Україна, Росія, США і Норвегія. У травні за цією програмою має відбутися черговий комерційний запуск української ракети-носія “Зеніт”.
“Україна в цій програмі грає першу скрипку, оскільки використовуються наші ракети, які, без перебільшення скажу – найкращі у світі. Таким чином, українська космічна галузь має можливість заробляти гроші”, – сказав він.
Зараз перед українською космонавтикою стоїть завдання спорудити науковий модуль, який у 2003 році повинен зістикуватися з Міжнародною космічною станцією, яку зараз збирають на орбіті. Проте через недостатнє фінансування робота над модулем “затягується на невизначений час”, оскільки, за словами Каденюка, “коштів на створення модуля необхідно значно більше, ніж виділяється на всю космонавтику”.
У 2001 році на вітчизняну космонавтику було виділено близько 70 млн. гривень (13 млн. доларів), у 2002 – “трохи більше”, повідомив Каденюк. Для порівняння: у США торік на космонавтику було виділено майже 13 млрд. доларів, тобто у тисячу разів більше.
|
|