BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| АРХІВ | INDEX |

З африканським привітом - зімбабвійська демократія проти геополітичного адмінресурсу

АНАЛОГІЇ

Микола РЯБЧУК, африканіст


Зімбабвійці готові були вистоювати багатогодиннні черги, щоб Роберт Могабе ще раз став президентом. Світлинa АР

Протягом цілого місяця, завдяки міжнародній службі телевізійних новин BBC World News, я мав нагоду щоденно, а як не спалося, то і щонощно, спостерігати за підготовкою і проведенням парламентських виборів у Зімбабве.

Кожного дня життєрадісні диктори служби Бі-Бі-Сі розповідали мені та мільйонам глядачів у цілому світі про нелегке становлення демократії в колишній Південній Родезії, яка лише чверть століття тому звільнилася з-під панування білих колонізаторів і хоча, поза сумнівом, й відбулася вже як незалежна держава, все ж процес демократичних, ринкових та всяких інших реформ тут іще не завершився. Керує тут усіма державотворчими процесами ось уже чверть століття такий собі Роберт Мугабе, всенародно обраний і багато разів демократично переобраний президент, головний гарант зімбабвійської конституції та незліченних зімбабвійських демократичних прав і свобод. Українська державність молодша від зімбабвійської, а тому багатьох зімбабвійських свобод українцям не вистачає. Наприклад, вибирати свого Мугабе на безліч термінів, а не всього лише на два, як це приписує українцям їхня недолуга, невдосконалена поки що, Конституція. Або – висилати з країни брехливих західних журналістів та ще брехливіших спостерігачів, які не розуміють специфіки місцевого державотворення. Чи – за всенародною ініціативою створювати парамілітарні загони для залякування або й фізичного знищення опозиціонерів, усіх цих імперіалістичних запроданців та порушників соціального миру й злагоди. Не вистачає українцям і такої блискучої технологічної новинки, як обмеження кількості виборчих дільниць у великих містах, де опозиціонери-“нелюди” (як їх влучно назвав колись президент Кучма) мають занадто великий вплив. Цей прийом був би дуже доречним у Києві й Західній Україні, де населення у своїй громадянській свідомості не доросло ще до ідеалів пропрезидентського блоку і де цих мудрагелів варто було б на добу поставити в чергу під виборчими дільницями – без жодних шансів туди потрапити.


Хоча, з іншого боку, багатьма зімбабвійськими свободами українці все-таки мають змогу насолоджуватися – навіть усупереч недолікам своєї Конституції. Зокрема, мають змогу отримувати найрізноманітніші товари і послуги від пропрезидентських партій за рахунок власних податків, сплачених до бюджету, і за ці ж таки гроші знайомитися з рекламою згаданих партій на державному телебаченні, радіо та в газетах; вони мають змогу безперешкодно агітувати (і бути агітованими) за партію влади в робочий час, на робочих місцях, за допомогою службової техніки й службового становища; мають також щасливу змогу нічого не чути, не бачити і не знати про мерзенних опозиціонерів, окрім того, що розказують про них представники “правильних” партій і “правильної” влади.


Можна, в принципі, не сумніватися, що український народ, як і зімбабвійський, зробить правильний вибір, підтримавши знову, як і два роки тому, свого улюбленого Мугабе й сказавши рішуче “ні” так званим “демократичним”, а насправді демагогічним і деструктивним силам, шпигунську суть яких нещодавно надзвичайно проникливо розкусив головний промугабівський “рухівець” Богдан Бойко.


“В Україні, – заявив він, – готується механізм дестабілізації політичної ситуації не тільки під час виборів, але і після них за технологією, випробуваною в Югославії”. Опозиція, себто блок “Наша Україна”, “Блок Юлії Тимошенко” та Соціалістична партія, виявляється, планують першими оприлюднити результати власного підрахунку голосів, оголосити їх єдино правильними і, в разі розбіжностей з офіційними даними, сформувати альтернативний парламент “за власними списками”.

Підготовка цих акцій координується іноземними спецслужбами, а головним координатором в Україні є Український центр економічних і політичних досліджень імені Разумкова, керівник якого, Анатолій Гриценко, та низка його співробітників пройшли підготовку в навчальних закладах Міністерства оборони Сполучених Штатів Америки, “що готують фахівців для військової розвідки США” (УП, 12.03.2002).


На відміну від зімбабвійських опозиціонерів, які виявилися всього лише канадськими шпигунами, українські, як завжди, продалися значно ґрунтовніше і, здається, дорожче. Остання обставина, схоже, не дає спокою не лише Бойкові, а й його працедавцям. Голова Партії регіонів, віце-прем’єр України й восьмий номер пропрезидентського блоку “ЗаЄдУ” Володимир Семиноженко нещодавно відкинув наклепницькі звинувачення так званих опозиціонерів у тому, що буцімто влада використовує проти них “адмінресурс”. Насправді, пояснив він, це всього лише намагання “відволікти увагу виборців від того факту, що деякі опозиційні блоки використовують адмінресурс інших країн. Це виразно простежується за явними симпатіями з боку тих спостерігачів, представників міжнародної громадськості, котрі приїздять в Україну й починають критикувати наш блок, водночас явно симпатизуючи опозиційним коаліціям. Сьогодні Україна перебуває в нехорошій ситуації, позаяк, за великим рахунком, йдеться про тиск на країну й на вибори з боку різних міжнародних організацій”.


Пан Семиноженко, щоправда, не пояснив причин ірраціональних симпатій Заходу до “опозиціонерів” (зокрема й до абсолютно антизахідної СПУ Олександра Мороза), ані ще ірраціональніших антипатій до української “партії влади”, яка ось уже десять років невтомно інтегрує Україну в Європу. Але висновки (для опозиціонерів) він зробив правильні: “Якщо використання внутрішнього адміністративного ресурсу дискредитує тільки тих, хто його застосовує, то геополітичний тиск підриває авторитет всієї держави і суспільства”; опозиціонери, “переводячи претензії до опонентів з правової у зовнішньополітичну площину, ставлять під удар міжнародний імідж України і створюють сприятливий для втручання у внутрішні справи нашої держави резонанс”.


Занепокоєння п. Семиноженка “міжнародним іміджем України” й тою “нехорошою ситуацією”, в якій вона опинилася через клятих опозиціонерів, безумовно, має певні підстави. Тимошенко, Мороз і Ющенко справді чинять шалений опір утвердженню в Україні правдивої – зімбабвійської – демократії. При цьому вони не гребують використанням мерзенного “геополітичного адмінресурсу” – на противагу безневинному і майже неіснуючому вітчизняному. Наслідком цих антинародних, антипатріотичних дій можуть виявитися брутальні санкції Заходу проти України в особі її найкращих представників – пп. Литвина, Семиноженка, Кучми і багатьох інших самовідданих трудівників адміністративної ниви. Як і у випадку з братнім Зімбабве, ці санкції можуть включати позбавлення найкращих синів України в’їзних віз, заморожування їхніх банківських рахунків із мозольно заробленими в процесі державотворення грошима, вигнання з Ради Європи тощо.


Хоч навряд чи це похитне волю справжніх українських патріотів і демократів боротися “За ЄдУ” під патронатом усенародного улюбленця Леоніда Кучми. “Україна – незалежна держава і не дозволить втручатися у свої внутрішні справи”, – чітко пояснив опозиціонерам голова президентської адміністрації і, за сумісництвом, пропрезидентського блоку Володимир Литвин. Сам президент висловився ще чіткіше: “Було великою помилкою, що ми орієнтувалися тільки на Захід і тим часом обгородилися огорожею від Росії... На Заході нас ніхто не чекає, а Росія була і залишається нашим союзником і партнером”.


Додамо, що не тільки Росія, а й Білорусь. І Туркменістан. І Північна Корея. І Бірма. І Лівія. І Ірак. І, звісно, Зімбабве. Шкода, звичайно, що президент України запросив на вибори лише спостерігачів з СНД. Адже й Роберт Мугабе та Кім Чен Ір могли би прислати українському братові не гірших фахівців із зімбабвійської демократії, ніж, скажімо, Олександр Лукашенко чи Сапармурат Ніязов. Ну, та, як кажуть, все попереду. Демократія в Україні справді ще дуже молода.


P. S. Для тих, хто не розуміє, що таке “геополітичний адмінресурс” (у термінах п. Семиноженка) і чим він відрізняється (у гірший, зрозуміло, бік) від “внутрішнього”, наводимо невідомий фрагмент із записів майора Мельниченка, де Мадлен Олбрайт інструктує Віктора Ющенка, Олександра Мороза та Юлію Тимошенко, як їм найоптимальніше використати вищезгаданий “геополітичний” ресурс у боротьбі з законно обраним українським президентом: Олбрайт (конспіративним суржиком): Значить, тут же є такий механізм роботи. У нас практично на каждого председателя колхоза є справа. Їх треба в кожном районі зібрати, щоб начальнік міліції і начальнік налогової служби... І сказать: хлопці, якщо не дасте, бл..., скільки, так сказать, скіки потрібно [за Віктора Ющенка], то завтра всі будете там, де вам потрібно... Щоб вони чітко знали, гратись ми більше, бл..., не будемо... (плівка, на жаль, обривається).

POSTUP - ПОСТУППЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·"Свободу" кинули у річку
·Під прикриттям боротьби з тероризмом
·ВСЕРЕДИНІ
·У Дрогобичі демонтували стінопис Шульца

ПОГЛЯД
·Мерські вибори-2002
·Передвиборні спекуляції

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Володимир Середа: цвинтар - так, пантеон - ні!
·Проголосуй і живи довго та щасливо
·Богдан Дубневич: "Українці мусять жити краще !"

ВИБОРИ У ПОСТУПІ
·Богдан Коваль: Будувати нове життя у Львові треба фахово
·Ігор Плотиця: Нове тисячоліття спонукає жити по-новому і в побуті, і в політиці
·Програма кандидата в депутати САВЧУКА Олега Ярославовича
·Люди, які мислять, змінюють суспільство
·Ольга Величко: Буду робити все можливе, щоби нову школу таки збудували

ПОСТУП З КРАЮ
·КРАЄВИД
·Бійців дивізії "Галичина" реабілітовано?
·Крим відчиняє двері
·"Свободу" кинули у річку

ПОСТУП У СВІТ
·Головні персонажі поза грою
·Під прикриттям боротьби з тероризмом
·СВІТООГЛЯД

ВИБОРИ У ПОСТУПІ
·Ми ЗА Степана Курпіля. А ВИ?
·Провідні журналісти Львова - за Степана Курпіля!

ПОСТУП АНАЛОГІЙ
·З африканським привітом - зімбабвійська демократія проти геополітичного адмінресурсу

ВИБОРИ У ПОСТУПІ
·Віктор Ющенко: Боротьба сьогодні йде між тими, хто краде і не краде
·Звернення Тараса Стецьківа до вибoрців
·Заява виборчого штабу Тараса СТЕЦЬКІВА

"ПОСТУП КОМП""ЮТЕРНИХ ТЕХНОЛОГІЙ"
·Хакер Адріан Ламо став співробітником New York Times
·Червоний чи блакитний? MPEG-4 чи MPEG-2? Боротьба за новий DVD
·Ноутбуки дешевшають
·Американка засудила виробника захищених від копіювання CD

ПОСТУП БЕЗЗАКОННЯ
·У Дрогобичі демонтували стінопис Шульца

ВИБОРИ У ПОСТУПІ
·Дещо про перспективи української опозиції
·Ігор ГАЙДУЧОК: "Передвиборні зустрічі ще більше переконали мене: потрібні зміни"
·Прес-служба Львівської координаційної ради виборчого блоку "Демократична партія України - партія "Демократичний союз" інформує
·НАША УКРАЇНА ПОЧИНАЄТЬСЯ З НАШОГО ДОМУ

ПОСТУП НАУКИ І ТЕХНОЛОГІЙ
·NASA створила найдетальнішу карту Землі
·Новинки від мобілок на CeBit 2002
·ЗВЕРНЕННЯ Громадських організацій Львова до виборців 119-го Шевченківського виборчого округу

КРИМІНАЛ
·Від готелю "Незалежність" мер потрапив... "у залежність"

ЛЬВІВСЬКІ ОБСЕРВАЦІЇ
·ЛЬВІВСЬКІ ОБСЕРВАЦІЇ

РОЗМАЇТИЙ ПОСТУП
·Загадки міста Лева
·Вас запрошує кафе "Гермес"

КІНОПОСТУП
·Номінанти та переможці "Оскара" 2002 року
·Найкращі фільми року
·Британські букмекери дали "Володарю перстенів" сім "Оскарів"

НАША АФІША
·ТЕАТРИ, ІМПРЕЗИ, ВИСТАВКИ
·КІНОТЕАТРИ
·НІЧНІ КЛУБИ ТА БАРИ
·Акція місяця

ПОСТ-FACTUM
·"У П""ЯТНИЦЮ В ПОСТУПІ"
·КАЛЕНДАР
·Найгірші кінодіячі Голлівуду отримали свої відзнаки

 


 


Український центр Інтернет-реклами "ECHO"

Wertep top 100