BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| АРХІВ | INDEX |

Бійців дивізії "Галичина" реабілітовано?

Івано-Франківська міська рада вирішила відновити історичну справедливість

РЕАКЦІЯ

Мирослава ДОВГАЛЬ

новини

Бійці Української повстанської армії теж досі не реабілітовані. Не зважаючи навіть на те, що в назві УПА немає згадки про СС... Світлина з архіву "Поступу"

Цього тижня триває скандал навколо статусу бійців української дивізії “Галичина”. Нагадаємо, що минулого тижня депутати Івано-Франківської міської ради більшістю голосів ухвалили рішення про визнання ветеранів Української дивізії “Галичина” учасниками бойових дій. В Івано-Франківську їх є 24, вони інвалідами сталінського ГУЛАГу, причому третина – інваліди першої групи. Відтепер цим людям, відповідно до закону, передбачені надбавка до пенсій і пільги при оплаті за комунальні послуги.

Водночас, як повідомила прес-служба міської ради Івано-Франківська, мер не підписав ухвали ради про зміну статусу учасників дивізії “Галичина”. Окрім того, за словами прес-служби, поки що йдеться лише про створення спеціальної комісії для вивчення історичного та юридичного обґрунтування зазначеного рішення. Наразі ж в Івано-Франківську історики шукають аргументи на користь Української дивізії “Галичина”, про доленосне рішення міськради своє слово сказали не лише українські політики, а навіть російські, які за родом своєї діяльності не мали б коментувати таких подій.

Першою озвалася російська громада Івано-Франківської області. Її члени протестують проти такого рішення міської влади, мотивуючи тим, що дивізія СС “Галичина” не могла брати участі у виконанні бойових завдань для захисту України... оскільки вона вступила в бій з військами радянської армії влітку 1944 року під Бродами”. Росіяни Прикарпаття вимагають від керівників держави зважити на їхню позицію і негайно скасувати рішення міськради.

Губернатор Кузбасу (Кемеровська область, Російська Федерація) Аман Тулєєв засудив це рішення. “Це плювок в обличчя людям, котрі врятували Європу і весь світ від коричневої чуми”, – заявив кемеровський губернатор. На думку Амана Тулєєва, з правового боку, це рішення є безглуздим, оскільки має діяти закон. Ба більше, він назвав івано-франківські події спробою переглянути рішення Нюрнберзького трибуналу, котрий, за його словами, засудив фашизм і визнав “СС” злочинною організацією. “В Україні за тиждень – вибори, блок колишнього прем’єра Ющенка починає втрачати позиції, і його “самостійні” друзі, як можуть, намагаються йому допомогти”, – підсумував він свою заяву.

Не оминула увагою цю подію і Державна дума Російської Федерації. Уже через два дні з’явилася заява Держдуми “У зв’язку з діями в Україні щодо колишніх військовослужбовців дивізії СС “Галичина”. У ній йдеться про те, що нижня палата парламенту вважає за необхідне звернути увагу на спроби “націоналістичних елементів, використовуючи виборчу кампанію, реабілітувати тих, хто стояв на боці кривавого фашизму і порушив багатовікову дружбу російського й українського народів”.

На превеликий подив, Міністерство закордонних справ України, яке зазвичай не реагує на такі заяви, цього разу повідомило громадськість, що вважає реабілітацію бійців СС “Галичина” суто внутрішньою справою. Офіційний представник МЗС Ігор Долгов наголосив, що мова йде не лише про бійців СС “Галичини”, але й про роль і місце Української повстанської армії в історії нашої держави та про ставлення до всіх, хто служив у цих військових підрозділах. “Це питання глибоко внутрішнє, глибоко моральне, це питання консенсусу нації, національного примирення, поваги до ветеранів визвольних рухів, які діяли на території України”, – зазначив Ігор Долгов.

На жаль, слова представника МЗС залишаються лише деклараціями, оскільки українські політики зовсім не збираються ставитися із повагою до свого історичного минулого. Так, Андрій Деркач, член політради партії “Трудова Україна” (виборчий блок “За єдину Україну!”) написав лист генеральному прокуророві Михайлу Потебеньку з проханням дати правову оцінку рішенню Івано-Франківської міської ради і вжити необхідних заходів, передбачених законодавством. “Надавши пільги колишнім есесівцям, депутати де-факто виразили свою солідарність з ідеологією, за котру воювали частини СС, які присягали на вірність Адольфові Гітлеру”, – пише Андрій Деркач у листі до генпрокурора. Також він зазначає, що рішенням Нюрнберзького трибуналу, СС визнано злочинною організацією, ця постанова є невід’ємною частиною сучасної системи міжнародно-правових відносин.

Засудив рішення івано-франківських депутатів і лідер соціалістів Олександр Мороз. Він заявив, що СПУ категорично відкидає будь-яку можливість реабілітувати військові підрозділи, які воювали у складі фашистських сил. “Рішення Нюрнберзького трибуналу щодо злочинності формувань СС ніхто не скасовував. Тому таке рішення, прийняте в ейфорії передвиборних сподівань у Західній Україні, лише нашкодить національним інтересам нашої країни”, – запевнив Олександр Мороз.

Єврейська громада України не обмежилася заявами. Так, її лідери звернулися до Верховного Суду України з вимогою скасувати рішення івано-франківської міськради. Про це повідомив президент Всеукраїнського єврейського конгресу Вадим Рабинович. “Це – скандальне рішення і злочин проти українського та єврейського народів. Вони спаплюжили історію і всіх тих, хто загинув на війні!” – заявив він.

коментар

Кость БОНДАРЕНКО
кандидат історичних наук

Протягом десяти років такі звинувачення на адресу України та дивізії СС “Галичина” надходять із боку російських ЗМІ. Але в тій самій Росії нині повним ходом триває кампанія з історичної реабілітації Андрія Власова, “РОА”, Броніслава Камінського, Костянтина Радзієвського, Анастасія Вонсяцького. Чи можна порівнювати вчинки того ж Камінського з діями бійців “Галичини”? Дивізія СС “Галичина” була створена влітку 1943 року і реально в каральних операціях участі не брала. Заради історичної справедливості варто визнати, що в середовищі українців було чимало колабораціоністів, які дійсно брали участь у каральних операціях проти мирних громадян на боці німецьких військових формувань. Варто згадати про загони шуцманшафту, про Український легіон самооборони, про поліцейські й “козацькі” формування. Але при чому тут дивізія? Адже навіть Нюрнберзький трибунал не зарахував дивізійників до військових злочинців. Наприклад, уряд Клемента Еттлі, який давав дивізійникам дозвіл на проживання у Великобританії, важко запідозрити в симпатіях до українців або ж у пронацистських настроях. Не мала особливих претензій до дивізійників і комісія Візенталя, яка до числа військових злочинців зарахувала навіть Богу душу винного лідера британських фашистів (не нацистів!) Освальда Мозлі.

POSTUP - ПОСТУППЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·"Свободу" кинули у річку
·Під прикриттям боротьби з тероризмом
·ВСЕРЕДИНІ
·У Дрогобичі демонтували стінопис Шульца

ПОГЛЯД
·Мерські вибори-2002
·Передвиборні спекуляції

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Володимир Середа: цвинтар - так, пантеон - ні!
·Проголосуй і живи довго та щасливо
·Богдан Дубневич: "Українці мусять жити краще !"

ВИБОРИ У ПОСТУПІ
·Богдан Коваль: Будувати нове життя у Львові треба фахово
·Ігор Плотиця: Нове тисячоліття спонукає жити по-новому і в побуті, і в політиці
·Програма кандидата в депутати САВЧУКА Олега Ярославовича
·Люди, які мислять, змінюють суспільство
·Ольга Величко: Буду робити все можливе, щоби нову школу таки збудували

ПОСТУП З КРАЮ
·КРАЄВИД
·Бійців дивізії "Галичина" реабілітовано?
·Крим відчиняє двері
·"Свободу" кинули у річку

ПОСТУП У СВІТ
·Головні персонажі поза грою
·Під прикриттям боротьби з тероризмом
·СВІТООГЛЯД

ВИБОРИ У ПОСТУПІ
·Ми ЗА Степана Курпіля. А ВИ?
·Провідні журналісти Львова - за Степана Курпіля!

ПОСТУП АНАЛОГІЙ
·З африканським привітом - зімбабвійська демократія проти геополітичного адмінресурсу

ВИБОРИ У ПОСТУПІ
·Віктор Ющенко: Боротьба сьогодні йде між тими, хто краде і не краде
·Звернення Тараса Стецьківа до вибoрців
·Заява виборчого штабу Тараса СТЕЦЬКІВА

"ПОСТУП КОМП""ЮТЕРНИХ ТЕХНОЛОГІЙ"
·Хакер Адріан Ламо став співробітником New York Times
·Червоний чи блакитний? MPEG-4 чи MPEG-2? Боротьба за новий DVD
·Ноутбуки дешевшають
·Американка засудила виробника захищених від копіювання CD

ПОСТУП БЕЗЗАКОННЯ
·У Дрогобичі демонтували стінопис Шульца

ВИБОРИ У ПОСТУПІ
·Дещо про перспективи української опозиції
·Ігор ГАЙДУЧОК: "Передвиборні зустрічі ще більше переконали мене: потрібні зміни"
·Прес-служба Львівської координаційної ради виборчого блоку "Демократична партія України - партія "Демократичний союз" інформує
·НАША УКРАЇНА ПОЧИНАЄТЬСЯ З НАШОГО ДОМУ

ПОСТУП НАУКИ І ТЕХНОЛОГІЙ
·NASA створила найдетальнішу карту Землі
·Новинки від мобілок на CeBit 2002
·ЗВЕРНЕННЯ Громадських організацій Львова до виборців 119-го Шевченківського виборчого округу

КРИМІНАЛ
·Від готелю "Незалежність" мер потрапив... "у залежність"

ЛЬВІВСЬКІ ОБСЕРВАЦІЇ
·ЛЬВІВСЬКІ ОБСЕРВАЦІЇ

РОЗМАЇТИЙ ПОСТУП
·Загадки міста Лева
·Вас запрошує кафе "Гермес"

КІНОПОСТУП
·Номінанти та переможці "Оскара" 2002 року
·Найкращі фільми року
·Британські букмекери дали "Володарю перстенів" сім "Оскарів"

НАША АФІША
·ТЕАТРИ, ІМПРЕЗИ, ВИСТАВКИ
·КІНОТЕАТРИ
·НІЧНІ КЛУБИ ТА БАРИ
·Акція місяця

ПОСТ-FACTUM
·"У П""ЯТНИЦЮ В ПОСТУПІ"
·КАЛЕНДАР
·Найгірші кінодіячі Голлівуду отримали свої відзнаки