BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| АРХІВ | INDEX 27 БЕРЕЗНЯ 2002 року |

Правда принижує честь, гідність і ділову репутацію Куйбіди

При розгляді позову В. Куйбіди суд визнав правдивість "Поступу"

СВОБОДА СЛОВА

Остап РЕСТ

Сталося немислиме! Міський голова подає в суд на “Поступ” з вимогою опублікувати “спростування відомостей, що не відповідають дійсності і завдають шкоди його законним інтересам”, а суд приймає рішення тільки про спростування відомостей, “у яких принижена честь, гідність та ділова репутація Куйбіди Василя Степановича” (в лапках – точні цитати рішення місцевого суду Франківського району м.Львова від 12 березня ц.р. у цій справі). Цим фактично суд визнає правдивість усіх десяти статей, на які скаржився Куйбіда.

У судовому рішенні жодним словом не згадано про недостовірність чи неправдивість відомостей, викладених в оскаржених статтях. Суд лише зобов’язує редакцію спростувати (тобто, за Тлумачним словником української мови, “заперечити, відкинути”) ці правдиві відомості. Іншими словами, газета повинна заплющити очі на правду, бо вона, ця колюча правда, як пише Куйбіда в позовній заяві, “підриває авторитет і дискредитує міського голову в очах виборців – львів’ян”.

Що ж до того, що правда очі коле, можемо висловити панові Куйбіді своє глибоке співчуття і розуміння: нам теж болять негідні вчинки міського голови – він ж бо наш міський голова, львівський. І нам теж боляче спостерігати, як нищаться пам’ятки і калічаться люди на неприбраних вулицях, як мільйони гривень від паркування машин на львівських вулицях оминають міський бюджет, як легко бюджетні кошти витрачаються на вашу рекламу, як і багато-багато іншого. Ми б із радістю відкинули ці факти і писали б тільки про успіхи львівського міського голови у Страсбурзі чи про його черговий почесний докторат. Не маємо права вже за визначенням: суспільний поступ можливий тільки за умови поширення правдивої інформації, бо:

– свобода слова сприяє встановленню істини;

– свобода слова сприяє суспільству у встановленні справжнього демократичного правління;

– свобода слова сприяє вирішувати суперечки без насильства;

– свобода слова сприяє самореалізації.

Стосовно ж юридичних аспектів проблеми, то доречно буде нагадати, що після ратифікації 17 лютого 1997 року Верховною Радою України Конвенції про захист прав і основних свобод людини ми долучилися до європейського правового досвіду і в питаннях визначення крайньої межі цієї свободи.

Україна визнає юрисдикцію Європейського суду з прав людини в усіх питаннях, що стосуються тлумачення і застосування Конвенції, стаття 10 якої, зокрема, проголошує: “Кожна людина має право на свободу виявлення поглядів. Це право включає свободу дотримуватися своїх поглядів, одержувати і поширювати інформацію й ідеї без втручання держави та незалежно від кордонів”. Оскільки юрисдикція Суду розповсюджується на тлумачення положень Конвенції, яка таким чином лежить у системі прецедентного права, важливою буде практика застосування статті 10 якраз у цікавому для нас аспекті обмежень.

Найбільш відомим випадком є рішення у справі “Де Аес та Жізельс проти Бельгії” у лютому 1997 р.
Суд визнав порушення статті 10 Конвенції у справі, що стосувалася засудження двох бельгійських журналістів за дифамацію (знеславлення) суддів апеляційного суду. Наголошуючи на основних принципах судової практики в справах про свободу слова, Суд нагадав, що “...свобода журналістів передбачає звернення до деякої дози перебільшення і навіть провокації”, зазначивши при цьому, що “... загальний інтерес у громадському обговоренні, якщо його предмет досить серйозний, навіть якщо при цьому використовуються образливі або шокуючі висловлювання, переважає над законним інтересом захисту репутації інших людей”.

Сподіваємося, читач сам зробить висновок про відповідність нинішніх рішень українського суду цій обов’язковій для нас європейській практиці в частині спростування правдивих відомостей.

Для повноти картини варто зазначити, що були в Європі ще й інші часи: в Англії, за законом De Scandalum Magnatum від 1275 року, так званих “пліткарів” карали за поширення відомостей, що ображали гідність короля та лордів, тільки за фактом публікації. Якщо з’ясовували, що дані є правдивими, то це не скасовувало, а посилювало покарання...

POSTUP - ПОСТУП
№44 (900),
27 БЕРЕЗНЯ 2002 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Що таке "Поступ"
·ВСЕРЕДИНІ

ПОГЛЯД
·"Що таке поступ?"*
·Правда принижує честь, гідність і ділову репутацію Куйбіди
·Звернення Громадської ради підтримки кандидата на посаду міського голови Львова Андрія САДОВОГО

ПОСТУП У СВІТІ
·У Варшаві мер звітує за кожну витрачену злотівку

БІОГРАФІЧНА ДОВІДКА ПОСТУПУ
·Віктор Ющенко: Шлях до нашої України
·Юлія Тимошенко: Життя - це боротьба

КАНДИДАТИ У ПОСТУПІ
·НАША УКРАЇНА ПОЧИНАЄТЬСЯ З НАШОГО ДОМУ
·Наш дім - Наша Україна

ЛЬВІВСЬКІ ОБСЕРВАЦІЇ
·ЛЬВІВСЬКІ ОБСЕРВАЦІЇ

ЕЛЕКТОРАЛЬНИЙ ПОСТУП
·Хто бореться за голоси львів'ян
·Можете з мене сміятися

PRO-FACTUM
·Хочу сказати до, а не після...

 


 


Український центр Інтернет-реклами "ECHO"

Wertep top 100