BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| АРХІВ | INDEX |

Невидима рука світотворення

Відповідальність за теперішній порядок у Всесвіті фізики покладають на "темну матерію"

ТЕМНА МАТЕРІЯ

Наум Т.БРАГЕ


Так виглядає процес формування зірок. Світлина NASA

Центральною проблемою сучасної космології сьогодні вважається пошук базових складових таємничої “темної матерії” – невидимої для існуючих нині приладів субстанції, яка, на думку науковців, становить основну масу речовини у Всесвіті.

За останні кілька десятиліть космології, науки про походження та будову Всесвіту, вдалося відповісти на чимало запитань, які століттями хвилювали уяву людини. Серед її найбільш вражаючих успіхів – побудова достатньо стрункої та логічної моделі Великого Вибуху, першопричини виникнення матеріального світу навколо нас, розробка й експериментальне підтвердження теорії розширення Всесвіту, виявлення багатьох нових космічних об’єктів тощо.

Проте, як це не парадоксально, багато в чому завдяки цим науковим досягненням сучасна космологія й астрофізика зіткнулися з цілою низкою незрозумілих явищ, що ставить під серйозний сумнів фундаментальні основи новітніх теорій, які розробляють учені.

Невидима сила

Сам факт існування “темної матерії” наука сьогодні вже практично не заперечує: отримані шляхом різноманітних складних методик дані про ненормальну специфіку гравітаційної поведінки космічних об’єктів переконливо свідчать про існування потужної невидимої сили. Якби не ця “темна сила”, відомі науці звичайні складові речовини у Всесвіті, що беруть участь у гравітаційній взаємодії, були б не в стані підтримувати існуючий світовий порядок.

“Першовідкривачем” цієї загадкової субстанції вважається Фріц Цвіккі, який майже 70 років тому (у 1933 році) опублікував роботу, яка містила припущення про наявність у Всесвіті значної кількості невідомої науці форми речовини. Незважаючи на те, що астрофізика та фізика мікросвіту тоді знаходилися тільки на порозі багатьох великих відкриттів ХХ століття, у наступні десятиліття дослідження вчених так і не змогли ні спростувати, ні підтвердити ранній здогад Цвіккі. Але з розвитком космонавтики і створенням потужніших телескопів та іншої супутньої апаратури ідея про явне превалювання “темної матерії” над відомими науці формами поступово стала домінувати.

Утім, аж до недавнього часу існував досить широкий спектр думок щодо того, яку саме частку в масі Всесвіту становить загадкова “темна речовина”: йшлося про від 80% до 96%. Після ретельного опрацювання даних про будову і склад п’яти галактичних кластерів (великих скупчень галактик), які знаходяться на відстані від 1,4 до 4 млрд. світлових років від нашої планети, астрофізики з Кембриджського університету заявили, що їм вдалося встановити доволі точну цифру – 87%. Як повідомив керівник дослідницького проекту Стівен Аллен, “ми з’ясували, що зірки в галактиках і міжгалактична речовина становлять лише близько 13% від загальної маси речовини в кластерах. Інша маса, очевидно, припадає на частку “темної матерії”.

Інформація про ймовірний розподіл речовини в цих п’яти галактичних кластерах (отримана з космічної обсерваторії Chandra) не означає, що така пропорція між звичайною речовиною і “темною матерією” автоматично чинна в усьому Всесвіті, але, на думку спеціалістів, вона з достатньо високим ступенем точності може використовуватися в якості нового орієнтира, оскільки на частку кластерів припадає більший обсяг відомої маси Всесвіту.

Карлики пенсійного віку

На тлі останніх дослідів кембриджських учених пошуки відповіді на питання про те, що ж таке ця загадкова “темна матерія”, переходять у категорію першорядних для астрофізиків світу. На жаль, досі саме поняття “темна матерія” в більшості наукових глосаріях є доволі розпливчастим.

Наприклад, у доповіді американських астрофізиків “Одинадцять ключових питань науки нового століття” є таке тлумачення: “Темна матерія – речовина, яка не виділяє достатньої кількості світла або інших форм електромагнітного випромінювання для того, щоб її можна було безпосередньо спостерігати. Більша частина речовини у Всесвіті, очевидно, належить саме до цього типу”.

Правда, слід зазначити, що за останні кілька років у цьому напрямку окреслився певний прогрес.

Зокрема, з досить великого спектра можливих кандидатів на роль представників “темної матерії” було викреслено деякі екзотичні форми речовини. З іншого боку, в результаті уточнення дефініцій виникли нові запитання.

Найяскравіший приклад – донедавна існував поділ “темної речовини” на два підкласи: нормальна, або баріонна (тобто речовина, що складається з баріонів, масивних елементарних частинок, найпоширеніші з яких у природі – протони і нейтрони), і небаріонна-клас, до якого зараховуються гіпотетичні, тобто досі не виявлені експериментально елементарні частинки, які отримали умовне найменування “слабко взаємодіючі масивні частинки” (WIMPs).

Як показали недавні дослідження, проведені вченими з Каліфорнійського університету, основна маса баріонної темної складової Всесвіту, якщо вона існує, міститься в так званих “білих карликах”, які були активними зірками “глибокого пенсійного віку” і в результаті колапсу перетворилися на невеличкі сферичні об’єкти з дуже високою щільністю (чимало цих карликів за своїми розмірами дорівнюють Землі, але при цьому їхня маса становить половину від маси Сонця).

На сьогодні астрофізики схиляються до того, що найімовірнішими кандидатами на роль справжніх представників невловимої “темної матерії” варто вважати дотепер не виявлені WIMPs-частинки.

Найпопулярнішими різновидами WIMPs у сучасній астрофізиці вважаються масивні нейтрино, а також екзотичні нейтраліно й аксіони.

Однак гіпотетичні аксіони, елементарні частинки з дуже невеликою масою, підтверджене існування яких може розв’язати низку протиріч, з якими зіштовхується теорія квантової хромодинаміки, поки що вважаються плодом уяви сучасних радикальних фізиків-теоретиків. Тому головна надія сучасної науки – нейтраліно, частинки з нейтральним зарядом. На експериментальне виявлення нейтраліно сьогодні кинуто потужні інтелектуальні сили світового фізичного співтовариства, і цей напрямок досліджень вважається найважливішим у майбутньому.

Шанси впіймати перших “надлегких” представників WIMPs (до яких належить нейтраліно) на існуючих суперприскорювачах (чиказькому теватроні або женевському LHC) оцінюються спеціалістами досить високо. А на випадок, якщо цього зробити не вдасться, фізики підготували проект нового суперколайдера. Віднедавна вони активно лобіюють його будівництво. Правда, поки що не вдалося знайти необхідних для цього 6 млрд. доларів.

POSTUP - ПОСТУППЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·До Києва повернулися прапор і шабля Богдана Хмельницького
·Знову рука Москви?
·ВСЕРЕДИНІ
·Участь у виборах небезпечна для життя

ПОГЛЯД
·Шановні cпівгромадяни!
·Відповідальність обраних
·Андрій САДОВИЙ: Референдум відбудеться незалежно від погоди чи настрою влади

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Володимир Цибулько і виборчий "Майн кайф"
·Уродини Патріарха Любомира Гузара
·Віктор Пинзеник і Тарас Чорновіл - за Тараса Стецьківа
·ХРОНІКА
·Вітчизняне підприємство під загрозою знищення

ПОСТУП РЕКЛАМНИЙ
·Всупереч здоровій логіці світового парламентаризму
·Львів потонув у передвиборному вандалізмі
·Сам не гам - і другому не дам
·Степан Курпіль - лідер

ПОСТУП З КРАЮ
·Медведчук і Волков рятуватимуть "За Єдину Україну"?
·"Джексон-Венік" дещо пригадає Україні
·КРАЄВИД

ПОСТУП РЕКЛАМНИЙ
·Любомир Буняк. Штрихи до портрету

ПОСТУП У СВІТ
·Знову рука Москви?
·Доля Європи й 105 мудреців
·Миротворець Абдулла
·Терориста не знайдено
·СВІТООГЛЯД

ПОСТУП РЕКЛАМНИЙ
·ВІДЧИНИ ВІКНО У СПРАВЖНЄ ЖИТТЯ

ЛЬВІВСЬКІ ОБСЕРВАЦІЇ
·ЛЬВІВСЬКІ ОБСЕРВАЦІЇ

ПОСТУП НАУКИ І ТЕХНОЛОГІЙ
·Невидима рука світотворення
·Нове життя бісквіта
·Невже про карієс можна забути?

КРИМІНАЛ
·Як прикордонники видобували золото і розбирали автомобілі
·Справа Білозора набирає нових обертів
·ХРОНІКА

"ПОСТУП КОМП""ЮТЕРНИХ ТЕХНОЛОГІЙ"
·У 2030 році людству загрожує бунт роботів
·Стівен Возняк робить кишеньковий комп'ютер для Зевса

АРТ-ПОСТУП
·"Розумний Арлекін"
·Коли особисте дорівнює творчості, творчість, робота дорівнює життю
·Інструментальний театр постмодерної музики

ПОСТУП РЕКЛАМНИЙ
·Богдан Дубневич: Я відповідаю перед своїми виборцями і власним сумлінням
·Богдан Федоришин - не теоретик, а практик

СПОРТ-ПОСТУП
·Підсумки скандальної Олімпіади
·Погроми в Манчестері та Римі
·Боксери уклали угоду
·СПОРТ-БЛІЦ

РОЗМАЇТИЙ ПОСТУП
·АСТРОЛОГІЧНИЙ ПРОГНОЗ
·ЗАГАДКИ МІСТА ЛЕВА
·Галерея реальності

ПСИХОЛОГІЧНИЙ ПОСТУП
·Тест для керівника

КІНОПОСТУП
·Романтична реальність
·Буриданів осел
·"Оскарівські перегони" очолили гоббіти

НАША АФІША
·ТЕАТРИ, ІМПРЕЗИ, ВИСТАВКИ
·НІЧНІ КЛУБИ ТА БАРИ, КНАЙПИ
·Опера Алли Сіренко для дітей
·Режисер Олег Новохацький і його ляльковий театр
·"Віртуози" під батутою Джозефа Пілбері (Англія)
·Гобелени із Франції
·"Квіти" Івана Остафійчука

ПОСТ-FACTUM
·"У П""ЯТНИЦЮ В ПОСТУПІ"
·КАЛЕНДАР
·"Володар перснів" почав збирати нагороди
·Казки Віденського лісу від "Братів Блюзу"

 


 


Український центр Інтернет-реклами "ECHO"

Wertep top 100