BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| АРХІВ | INDEX |

Як прикордонники видобували золото і розбирали автомобілі

РОЗВАГИ

Зоряна ІЛЕНКО

Золото із деталей радіоелектронного обладнання видобували в одній військовій частині Львівщини.

Цей факт зафіксували ревізори контрольно-ревізійного управління. А відбувалося все так.

У вересні 1999 року до рук прикордонників потрапили 78 радіо- та 5 телефонних станцій, призначених для списання. Замість того, щоби відправити обладнання на спеціалізоване підприємство, де дорогоцінні метали вилучають фахівці за допомогою призначених для цього приладів та інструментів, до роботи залучили військовослужбовців строкової служби. А в солдатів, зрозуміло, немає ні вмінь, ні навичок, ні інструментів, щоби без втрат відділити дорогоцінні метали. Ось і виходить, що, за паспортними даними, зазначені радіо- та телефонні станції містили 107 г золота, 2,5 кг срібла, 16 г платини та 71 г паладію. А фактично на складі оприбуткували лише 19 г золота, 258 г срібла, 3 г платини і 5 г паладію. Де решта – невідомо.

Чи то так добре солдати вправлялися, чи то командирів золота лихоманка охопила, але в січні 2000 року цей експеримент повторили. Після списання 43 радіостанцій оприбуткували лише 2 г золота (із 12 г), 11 г (із 102 г) срібла. А 51 г платини та 26 г паладію просто зникли.

Усього ж з 1997 по 2000 рік, згідно з документами, було 30 випадків недооприбуткування дорогоцінних металів на 71 тисячу гривень. Якщо врахувати, що збитки, завдані підприємству чи організації через втрату дорогоцінних металів, визначаються у подвійному розмірі їх вартості, то маємо уже не 71, а 142 тисячі гривень втрат.

Коли ревізори спробували з’ясувати причини недостачі, то як командир частини, так і начальник штабу нічого суттєвого сказати не змогли, оскільки “усім займалися члени комісії, які є професійно підготовлені”, тобто офіцери-зв’язківці. Опитати ж усіх членів комісії не вдалося, тому що деяких офіцерів перевели на службу в інші частини.

Тепер ступінь “професійної підготовленості”, і не лише його, визначають працівники УСБУ, які ведуть справу.

Винятковою “господарністю” відзначилися прикордонники і при утилізації розібраного та списаного на металобрухт устаткування й обладнання. За законом, непридатні для подальшого використання у промисловості чи інших галузях економіки вироби, що містять чорні чи кольорові метали, переходять у категорію промислового металобрухту і підлягають утилізації на підприємствах “Вторчормету” і “Вторкольормету”. Фізичним особам заборонено здавати промисловий брухт у приватні структури, тим паче – за готівку.

У військових підрозділах правила здачі металобрухту є ще суворішими. Тут не лише не можна проводити розрахунки в готівці, а й за наявності “живих” грошей їх терміново слід перераховувати в бюджет, звідки вони надходитимуть на потреби оборони та соціальний захист військовослужбовців.

Що ж наші прикордонники? А вони діяли за принципом “навпаки”. Металобрухт здавали офіцери чи службовці саме як фізичні особи і власне за готівку. Звісно, на приймальному пункті важко розпізнати, для чого служила та чи інша деталь. Зрештою, приймальники не мають жодної користі від з’ясування походження тієї чи іншої “залізяки”.

А ось і результат. У пункт прийому військовослужбовець Г. здав 84 кг алюмінієвого брухту вартістю 151 гривня. Отримав, однак, лише 121, бо було вирахувано податок на прибуток. Якби металобрухт здавала військова частина, а не приватна особа, то цього вирахування не було б. Як на сьогоднішні ціни, 121 гривня – невелика сума, на ці гроші придбали комплектуючі до комп’ютера: електродвигун-вентилятор, клавіатуру, дискети. Жодних документів, які б цю покупку підтвердили, не взяли. Справді, чи варто турбуватися про такі дрібниці? Так би й обмежилися актом прийому цінностей, якби ревізори не з’явилися.

Списали та здали на брухт 288 акумуляторних батарей, за які отримали 375 гривень готівкою. До речі, і в цьому випадку через сплату податку на прибуток недоотримали 93 гривні. Купили фарбу, шпаклівку, вайт-спіріт, розчинник та канцтовари. Залишилися ще 72 гривні. На них ані товару не купили, ані в касі їх не оприбуткували. Колишній начальник зв’язку пояснював, що на зазначену суму придбали матеріали для реконструкції приймально-передавального радіоцентру частини. Але жодних документів на підтвердження своїх слів представити не зміг. Тож довелося відшкодувати 72 гривні в касу. Ніби і дурничка, а все ж неприємно. Тим більше, що податківці ще й оштрафували за неоприбуткування готівки.

Не знаємо, чим керувалися особи, що розпорядилися здавати брухт у приймальні пункти, але думаємо, певний інтерес вони мали. Адже якби вчинили за законом, то отримали б усю суму, без вирахування якихось податків. Та й сьогодні зовсім не проблематично купити ті ж канцтовари чи комплектуючі до оргтехніки за перерахунком, а не лише за “живі” гроші.

Лише внаслідок сплати прибуткового податку прикордонники втратили понад 200 гривень доходу від зданого на приймальні пункти брухту чорних і кольорових металів.

Автомобілі – це не золото

Одне із завдань, яке стояло перед ревізорами, – перевірити, наскільки правильно у військовій частині списували автомобілі. У результаті вималювалася неприваблива картина. Упродовж 1997-2000 років 38 автомобілів списали зі значними порушеннями існуючих норм.

Наприклад, на списання подали вантажний автомобіль ГАЗ 66-11 1989 року випуску. Існують два акти огляду технічного стану, на підставі яких його списали. Перший акт було датовано серпнем 1998 року. За ним, автомобіль пройшов 205 тисяч кілометрів (зокрема 22 тисячі – після ремонту). Такий же кілометраж зазначено й у відомостях витрат моторесурсу (кількість пройдених кілометрів, витраченого палива тощо). Остаточно машина вийшла з ладу у травні 1998 року. Здавалось б, усе гаразд. Ставте, панове прикордонники, автомобіль у гараж і чекайте з Києва на дозвіл розібрати його на запчастини, щоби якісні залишити, а зношені утилізувати. Але ж ні. На цю ж машину у травні 1999 року з’являється ще один акт огляду технічного стану, за яким цю списану машину пропонують... списати. Як свідчать цифри другого акту, машина проїхала 218 тисяч кілометрів, з яких 49 тисяч – після ремонту, і вийшла з ладу остаточно у травні 1999 року.

Після студіювання обох актів у ревізорів виникла низка запитань. По-перше, яке чудо сотворили прикордонники для того, щоби списана машина проїхала ще понад 13 тисяч кілометрів. По-друге, звідки з’явилися ще 14 тисяч кілометрів, нібито пройдених після ремонту (49 тисяч кілометрів, зафіксованих після проходження ремонту у 1999 році, мінус 21 тисячу кілометрів (1998 рік) і мінус 13 тисяч кілометрів, буцім пройдених у період між написанням двох актів).

До речі, витрати моторесурсу підтверджують лише цифри, подані в акті 1998 року: шляхові листи та документи про списання палива свідчать, що даний автомобіль пройшов лише 205 тисяч кілометрів, що, до речі, на 65 тисяч кілометрів менше за норму для його списання, навіть якщо враховувати всі винятки та коефіцієнти.

Наведений приклад – не поодинокий. Усього при списанні автотранспорту завищено кілометраж чи занижено норми пробігу для 22 вантажних машин.

Іще один випадок. Також вантажний автомобіль ГАЗ 66-11, випущений у 1990 і поданий на списання у 2000 році. Як свідчать надіслані з Києва копії документів (бо власні умудрилися не то знищити, не то загубити), із квітня 2000 року автомобіль не їздив. Пробіг на той час становив 198 тисяч кілометрів (22 тисячі з них – після ремонту). Повторюємо: автомобіль стояв у гаражі та мирно чекав на дозвіл бути розібраним. Мабуть, снилися йому довгі дороги, а сни ці були такими реальними, що через два місяці на спідометрі з’явилися ще 7 тисяч кілометрів (і це в машини, непридатної для користування!), а кількість кілометрів, пройдених після ремонту, зросла на 41 тисячу.

Ревізори запідозрили, що весь ремонт полягав у скручуванні показників спідометра у зворотний бік...

Ми можемо припускати, якими є причини таких явищ, висловлювати власні думки (до речі, тут є де розгулятися фантазії, та й реальних підстав не бракує, адже з порушеннями існуючого порядку списували і легкові машини, і мотоцикли, і з запчастинами “накрутили”), але думаємо, що краще з цим упораються працівники СБУ, які взялися за розслідування справи.

POSTUP - ПОСТУППЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·До Києва повернулися прапор і шабля Богдана Хмельницького
·Знову рука Москви?
·ВСЕРЕДИНІ
·Участь у виборах небезпечна для життя

ПОГЛЯД
·Шановні cпівгромадяни!
·Відповідальність обраних
·Андрій САДОВИЙ: Референдум відбудеться незалежно від погоди чи настрою влади

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Володимир Цибулько і виборчий "Майн кайф"
·Уродини Патріарха Любомира Гузара
·Віктор Пинзеник і Тарас Чорновіл - за Тараса Стецьківа
·ХРОНІКА
·Вітчизняне підприємство під загрозою знищення

ПОСТУП РЕКЛАМНИЙ
·Всупереч здоровій логіці світового парламентаризму
·Львів потонув у передвиборному вандалізмі
·Сам не гам - і другому не дам
·Степан Курпіль - лідер

ПОСТУП З КРАЮ
·Медведчук і Волков рятуватимуть "За Єдину Україну"?
·"Джексон-Венік" дещо пригадає Україні
·КРАЄВИД

ПОСТУП РЕКЛАМНИЙ
·Любомир Буняк. Штрихи до портрету

ПОСТУП У СВІТ
·Знову рука Москви?
·Доля Європи й 105 мудреців
·Миротворець Абдулла
·Терориста не знайдено
·СВІТООГЛЯД

ПОСТУП РЕКЛАМНИЙ
·ВІДЧИНИ ВІКНО У СПРАВЖНЄ ЖИТТЯ

ЛЬВІВСЬКІ ОБСЕРВАЦІЇ
·ЛЬВІВСЬКІ ОБСЕРВАЦІЇ

ПОСТУП НАУКИ І ТЕХНОЛОГІЙ
·Невидима рука світотворення
·Нове життя бісквіта
·Невже про карієс можна забути?

КРИМІНАЛ
·Як прикордонники видобували золото і розбирали автомобілі
·Справа Білозора набирає нових обертів
·ХРОНІКА

"ПОСТУП КОМП""ЮТЕРНИХ ТЕХНОЛОГІЙ"
·У 2030 році людству загрожує бунт роботів
·Стівен Возняк робить кишеньковий комп'ютер для Зевса

АРТ-ПОСТУП
·"Розумний Арлекін"
·Коли особисте дорівнює творчості, творчість, робота дорівнює життю
·Інструментальний театр постмодерної музики

ПОСТУП РЕКЛАМНИЙ
·Богдан Дубневич: Я відповідаю перед своїми виборцями і власним сумлінням
·Богдан Федоришин - не теоретик, а практик

СПОРТ-ПОСТУП
·Підсумки скандальної Олімпіади
·Погроми в Манчестері та Римі
·Боксери уклали угоду
·СПОРТ-БЛІЦ

РОЗМАЇТИЙ ПОСТУП
·АСТРОЛОГІЧНИЙ ПРОГНОЗ
·ЗАГАДКИ МІСТА ЛЕВА
·Галерея реальності

ПСИХОЛОГІЧНИЙ ПОСТУП
·Тест для керівника

КІНОПОСТУП
·Романтична реальність
·Буриданів осел
·"Оскарівські перегони" очолили гоббіти

НАША АФІША
·ТЕАТРИ, ІМПРЕЗИ, ВИСТАВКИ
·НІЧНІ КЛУБИ ТА БАРИ, КНАЙПИ
·Опера Алли Сіренко для дітей
·Режисер Олег Новохацький і його ляльковий театр
·"Віртуози" під батутою Джозефа Пілбері (Англія)
·Гобелени із Франції
·"Квіти" Івана Остафійчука

ПОСТ-FACTUM
·"У П""ЯТНИЦЮ В ПОСТУПІ"
·КАЛЕНДАР
·"Володар перснів" почав збирати нагороди
·Казки Віденського лісу від "Братів Блюзу"

 


 


Український центр Інтернет-реклами "ECHO"

Wertep top 100