BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| АРХІВ | INDEX 16-17 ЛЮТОГО 2002 року |

Литва: повернення в Україну

Литва прагне інтенсифікувати стосунки з нашою державою

ДИПЛОМАТІЯ

Тарас СМАКУЛА


Надзвичайний і Повноважний Посол Литви в Україні Вікторас Баубліс і Почесний Консул у Львові Віталій Антонов

8-9 лютого у Львові з ознайомчим діловим візитом перебував Надзвичайний і Повноважний Посол Литовської Республіки в Україні Вікторас Баубліс. Це перша подорож пана посла Україною з часу призначення його на цю посаду, її він, і це дуже символічно, присвятив нашому старовинному місту.

Україну, зокрема Львівщину, поєднує з Литвою багато що. Насамперед в області мешкає друга за чисельністю, після Києва, литовська громада. “Западенці” (як нас колись називали при Союзі) та литовські політв’язні разом виборювали незалежність для своїх країн у сибірських таборах. У часи так званої “оксамитової революції” саме в Литві друкували перші незалежні львівські часописи. З іншого боку, коли радянське керівництво розпочало економічну блокаду цієї країни, з Львівщини йшли в Литву цистерни нафтопродуктів, дуже часто – безкоштовно. Як зазначив пан Вікторас Баубліс, литовці ніколи не забудуть тієї допомоги.

Однак згодом спілкування на рівні держав було перерване. Литва вирішувала свої проблеми, метою яких була переорієнтація господарки з централізованої “совкової” економіки, пов’язаної з країнами колишнього СРСР, на Європу – з модернізацією виробництва, впровадженням високих технологій тощо. Україна ж довго тупцювала на місці, борсаючись в економічних кризах і вибираючи, куди прямувати: чи то до Європи, чи Росії. Серед інших причин, які призвели до погіршення взаємовідносин, які назвав пан посол, – введення валютних розрахунків і російський дефолт, що ударив і по економіці України.

До речі, не сприяла покращанню стосунків двох держав і дещо дивна візова політика нашої країни.

Так, вартість разової литовської візи в Україні становить 10 доларів, тоді як наша віза для литовських громадян коштує 20 “зелених”. Ідемо далі: багаторазова віза – 20 і 100 доларів, термінова литовська – 40, а українська – аж 200 (!). Дивна гостинність.

Однак зараз маємо ренесанс міждержавних стосунків – Литва повертається в Україну. Під час зустрічі з міським головою Василем Куйбідою, губернатором області Михайлом Гладієм, підприємцями, громадськістю наголошувалось на інформаційному вакуумі як наслідку обмежених відносин між двома країнами, які необхідно інтенсифікувати, на великому потенціалі України та Литви.

Цифри та факти цього потенціалу – красномовні. Україна закінчила рік з небувалим показником економічного зростання – 9% валового внутрішнього продукту (ВВП), чим не може похвалитися жодна європейська країна. А також проголосила намір інтегруватися в європейську спільноту. “Ми віддаємо належне тому, що економічний, політичний, інтелектуальний потенціал України є дуже великим, – каже пан Вікторас Баубліс. – І мені б дуже хотілося, щоби в усіх регіонах вашої держави були почесні консульства, які допомогли б швидше налагодити ділові та культурні зв’язки між двома державами, але для цього потрібно знайти людей, на яких ми могли б покластися. У цьому сенсі Почесний Консул Литви у Львові Віталій Антонов – дуже вдалий вибір. Найти б таких цілеспрямованих людей, які уміють і власну справу вести (Віталій Антонов є головою надзірної ради концерну ВАТ “Галнафтогаз”. – Автор), і на високому рівні займатися дипломатичними справами, тоді ми б змогли швидше вирішити цю проблему”.

Литва, у свою чергу, має дещо менший (зате стабільний) ріст ВВП – 6,2%. Країні вдалося зробити інтелектуальний прорив і переорієнтувати свою економіку на західні ринки: 70% товарів, які виробляє Литва, зараз експортуються до країн Європейського Союзу, і тільки 30% – на Схід. 2004 року Литву запросять у ЄС, а перед тим – у НАТО.

На жаль, і Україна, і Литва не можуть похвалитися таким ж здобутками в економічній співпраці.

Попри те, що між нашими країнами підписано договір про вільну торгівлю, обсяги товарообігу складають лише 4 млн. доларів. Для прикладу: Литва експортує із Львівщини здебільшого целюлозу і вироби з неї, ввозить пластмаси, промислове обладнання.

Об’єм литовських інвестицій в Україні – 6,5 млн. доларів. Якщо, знову ж таки, говорити про Львівщину, то литовські інвестиції представлено тут у фотоіндустрії, радіоелектронній промисловості та нафтопереробці. Українських грошей у Литві ще менше – 3 млн., це насамперед вкладення в нерухомість. Як заявив Віталій Антонов, віднедавна прибалтійські бізнесмени також зацікавилися нашою нерухомістю, у нас з’явилися так звані “портфельні” інвестори, які через операції з цінними паперами прагнуть отримати частку власності в українських підприємствах.

“Зрозуміло, що наразі ні Литва, ні Україна не можуть собі дозволити вкладати великі кошти в економіку інших держав, але працювати в цьому напрямку ми зобов’язані, тому що економіка як України, так і Литви піднімаються, до того ж із приходом інвестицій своїм підприємцям стає значно легше працювати”, – каже Надзвичайний і Повноважний посол Литви Вікторас Баубліс.

Зокрема, Литва пропонує Україні інвестувати в порти (згадувався Клайпедський порт), дороги, вважаючи, що їх транспортні артерії – це найбільш вигідний шлях українських товарів у Європу.
Литва ж може допомогти в інтеграції України в загальноєвропейські структури. Адже, як каже пан посол, шлях Литви до Європи був дуже нелегким. Ідеться про зміну законодавства, переговорний процес і підтримку на міждержавному рівні. Однак не це головне. Значного успіху на шляху до Європи Литві вдалося досягнути лише після того, як політична й економічна еліта зрозуміла, що не потрібно шукати корінь усіх проблем десь назовні, їх розв’язання – всередині держави. А це не що інше, як зміна світогляду обивателя, навчання менеджерів, держслужбовців. І цим досвідом Литва також готова поділитися з Україною.

ПРЯМА МОВА

Вікторас Баубліс
Надзвичайний і Повноважний Посол Литовської Республіки в Україні

Я хотів би підкреслити, що мій візит збігається зі святкуванням 16 лютого 84-ї річниці Незалежності Литви, і я дуже вдячний Почесному Консулу Литви у Львові панові Віталію Антонову за те, що він чимало уваги приділяє українсько-литовським стосункам. Я мав можливість під час візиту зустрічатися з керівництвом області, міста, представниками бізнесу, культури, преси, і якщо говорити в цілому, то маю певні розчарування: ми дуже погано інформовані один про одного. Але це, напевно, розчарування і собою, і дипломатичною та політичною роботою. Тому що сама атмосфера цих зустрічей була надзвичайно дружньою, і це закономірно: і Україна і Литва проголошують однакові стратегічні цінності, що нас зближує і робить партнерами.

Якщо говорити про бізнес загалом, то і тут є дуже великі резерви. Але, знову ж таки, багато що не вирішується тільки тому, що немає потрібної інформації. Я отримав матеріали від львівських фірм, які зацікавлені в роботі з Литвою, і обіцяю посприяти. Зі свого боку, намагався пояснити підприємцям, що в Литві створено сприятливий інвестиційний клімат.


довідка

Офіційна назва країни – Литовська Республіка. Територія – 65200 кв. км. Населення – 3 млн. 600 тис. Національний склад: литовці (понад 80%), росіяни (8,7%), поляки (7%). Більш ніж 150 тисяч литовців живуть у Росії, Україні та Білорусі. Форма правління – парламентська. Національне свято: 16 лютого (1918 року) – День Незалежності.

Почесне Литовське консульство у Львові утворено в червні 1999 року. Почесний Консул – Віталій Антонов.

POSTUP - ПОСТУП
№22 (879),
16-17 ЛЮТОГО 2002 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Українці п'ють менше?
·Мілошевич йде в контрнаступ
·ВСЕРЕДИНІ
·Мазепа рушив на Берлін

ПОГЛЯД
·Що переможе - здоровий глузд чи амбіції ?
·У Львові стартує журналістська акція "За чесні та прозорі дебати"
·Економіка Олімпіади

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Наглядач із Губернаторських валів
·Деяким чиновникам не допомагають навіть електронні блокноти
·ХРОНІКА
·Кандидати на мера
·Кому - УПА, а кому - дружбу з Росією
·Звернення Громадського комітету опору "За правду!" з приводу визнання автентичності аудіокасет Миколи Мельниченка

ПОСТУП З КРАЮ
·Ще один ревізор виборів в Україні
·Українська мафія - найстрашніша
·Омельченко здає позиції
·КРАЄВИД

ПОСТУП У СВІТ
·Прочани затлумили міністра
·Мілошевич йде в контрнаступ
·Мультиплікація членів родини
·"Помста" та Габсбурги
·СВІТООГЛЯД
·Литва: повернення в Україну

СПОРТ-ПОСТУП
·"Мілан" розколовся навпіл
·Росіяни знову мають "золото"
·Ми і далі без медалей
·СПОРТ-БЛІЦ

ПОСТ-FACTUM
·СВІТЛИНА ТИЖНЯ
·У ВІВТОРОК У ПОСТУПІ
·КАЛЕНДАР

 


 


Український центр Інтернет-реклами "ECHO"

Wertep top 100