BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| АРХІВ | INDEX 29-30 ГРУДНЯ 2001 року |

Чума XXI століття

Не СНІД, а депресія від роботи

СТРЕС

Боніфацій КЛЬОНОВИЧ

До 2020 року депресія займе друге місце серед причин непрацездатності після серцевих захворювань, прогнозує Всесвітня організація охорони здоров'я (ВОЗ). Однак якщо людина з неврівноваженою психікою працює в солідній компанії, керівництво далеко не завжди готове виявляти співчуття. Психічний зрив для багатьох означає кінець кар'єри, а тому люди мовчки намагаються самі якось дати собі з цим раду.

"Я став жертвою роботи", -- говорить 52-річний Баррі Джонсон. Джонсон пропрацював 23 роки в компанії Unisys, піднявшись до посади директора телекомунікаційного підрозділу. Майже цілодобова праця і постійна втома, як вважає Джонсон, призвели до того, що він став страждати від раптових перепадів настрою. Коли це вже стали помічати інші, Джонсон звернувся до психіатра. Він не приховував від колег свого стану. Врешті його звільнили без особливого приводу, після чого Джонсон потрапив у психіатричну клініку. Останні п'ять років він не працює.

Сумну історію Джонсона можна було б вважати нетиповою, хоча власне нетиповим у ній є те, що умовно "хворий" наважився говорити про свій стан. Доброчинна організація Mind, яка намагається полегшити життя людям із психічними захворюваннями, підрахувала, що з 778 чоловік, які звернулися до неї за допомогою, 34% були звільнені або змушені піти з роботи "за власним бажанням", щойно про їхні проблеми дізналися інші. Будь-яка форма психічного "непорядку" -- починаючи з поганого настрою і закінчуючи "кризою середини життя" чи справжньою депресією -- вважається недопустимою для великого начальника. Саме тому розпливчасте формулювання "стрес" набуло сьогодні такої популярності.

Проте від подібних станів не застрахований ніхто. За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, одна людина з чотирьох бодай раз у житті відчувала проблеми з психічним здоров'ям (найпоширеніші з них -- легка депресія і тривожні стани). У Великобританії від цих захворювань страждають троє з десяти службовців, що призводить до втрати в цілому 91 млн. робочих днів протягом року. У США, за даними Національного фонду досліджень мозку, кожен п'ятий американець хоча б раз на рік звертається до лікаря з приводу психічного розладу. Сама лише депресія, від приступів якої страждають 19 млн. чоловік, обходиться бюджету Сполучених Штатів у 44 млрд. доларів щорічно.

Стани, про які йде мова, не мають нічого спільного зі шизофренією, проте в тій чи іншій мірі підходять під визначення "душевний розлад". Більшість психологів вважають, що не останню роль у виникненні таких розладів грає прискорений ритм життя великих міст. "Це поєднання біологічної схильності, психологічних особливостей індивіда і зовнішніх чинників", -- пояснює Космо Холлстром, директор лондонської клініки "Флоренс Найтінгейл".

Багато неприємних психічних станів тимчасові. Проте вони вимагають дуже уважного ставлення до себе. Саме цього зазвичай і не вистачає: для навколишніх такі проблеми -- свідчення того, що робітник "не справився" з тягарем своїх обов'язків, і керівництво намагається позбутися його. Але таких людей стає дедалі більше, і роботодавцям скоро доведеться вирішувати цю проблему на іншому рівні.

POSTUP - ПОСТУП
№200 (858),
29-30 ГРУДНЯ 2001 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·У передчутті дива
·ВСЕРЕДИНІ
·Осама бін Ладен ще живий?
·Чому стався вибух?

ПОГЛЯД
·ПРИТЧА ПРО БОЖЕСТВЕННОГО СІЯЧА
·Між минулим і майбутнім
·Чому стався вибух?
·Із наступного року українських книжок не буде
·Міліція знає, хто стріляв у Писарчука

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Акт примирення
·Володимир Печер: Ми не лише виробники пива, а й носії певної культури та традицій, з ним пов'язаних
·ХРОНІКА
·Автонавантажувач перепрофільовується

ПОСТУП З КРАЮ
·Микола Томенко: Цей рік -- діагноз для України

ПОСТУП У СВІТ
·Іспанія на чолі ЄС
·Знову -- на шибеницю
·МОСКОВСЬКИЙ ЩОДЕННИК
·СВІТООГЛЯД

ПОСТУП НАУКИ І ТЕХНОЛОГІЙ
·Відкриття року
·Космічні технології в біблійній археології
·Парниковий ефект по-марсіанськи
·Чума XXI століття

СПОРТ-ПОСТУП
·Загадки міста Лева
·Підсумки 2001 року
·І все ж таки Невіо Скала

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕНДАР
·СВІТЛИНА ТИЖНЯ

 


 


Український центр Інтернет-реклами "ECHO"

Wertep top 100