BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| АРХІВ | INDEX 29-30 ГРУДНЯ 2001 року |

Космічні технології в біблійній археології

ПОШУКИ

Фабіян ПУХ

У 1949 році під час одного з розвідувальних польотів над територією Туреччини американський літак-шпигун зробив кілька знімків Арарату. На західному плато було виявлене незрозуміле утворення. Експерти вагалися остаточно визначити його природу і назвали його "Араратська аномалія". Деякі науковці на цих знімках Арарату намагаються віднайти легендарний Ноїв ковчег.

Серед інших висловлювалася думка про те, що ця аномалія -- ніщо інше, як рештки судна. Проте ця версія, як і решта припущень, не мала розвитку зі зрозумілої причини: знімки і написаний за підсумками їхнього аналізу звіт були засекречені, а дискусія на тему дивного об'єкту на Арараті виходила за межі шпигунських кіл тільки у виді невиразних уривків інформації.

Лише в 1995 році, передусім завдяки зусиллям професора права Річмондського університету Порчера Тейлора, вдалося домогтися того, що шість знімків були передані для вивчення.

Незалежні експерти, хоча й були здивовані тим, що їм показали, зуміли роздивитися на фотографіях не більше, ніж їхні колеги з ЦРУ. Тим часом під час подальших пошуків професор Тейлор виявив, що, крім архіву 1949 року, є чимало знімків з орбіти, останні з яких датуються 1992 роком. Проте ці зображення, незважаючи на багаторазові обіцянки, американська розвідка так і не розсекретила. Численні запити Тейлора, втім, не залишилися без відповіді. Йому були надані точні координати "аномалії", які самі по собі, як з'ясувалося, не є секретними.

Повний архів шпигунських знімків залишився закритим, проте згодом виникла можливість отримати фотографії Арарату іншим способом. Технології, які раніше використовувалися переважно у військових цілях, стали доступними і для комерційного використання.

У 1999 році Тейлор за підтримкою часопису Insight звернувся в компанію Space Imaging (www.spaceimaging.com) і домовився, щоби фотозйомка "аномалії" була включена в програму польоту супутника IKONOS 2. Серію знімків, зроблених під час цієї місії, передали для аналізу кільком незалежним експертам. Четверо з них дійшли висновку, що незрозумілий об'єкт є рукотворним. Він відрізняється за кольором від навколишнього ландшафту, крім того, поступово зміщується, що видно при порівнянні фотографій із знімками 1949 року. Двоє експертів із таким висновком не погодилися, заявивши, що на фотографіях немає нічого, крім скель, а один експерт і зовсім не зміг визначити, що це там таке зображено.

Чи вдасться підтвердити або спростувати усі висловлені версії, стане відомо уже найближчим часом. Наприкінці цього року компанія DigitalGlobe запустила супутник QuickBird 2. Він обладнаний найсучаснішими відеокамерами. Особливі сподівання покладаються на гіперспектральний аналіз -- візуальну технологію, яка дозволяє робити знімки в спектрах, що недоступні людському оку. Вчені сподіваються отримати унікальну інформацію, але чи буде вона вичерпною? Мабуть, варто погодитися з думкою, що остаточний висновок про природу "Араратської аномалії" можна буде зробити лише тоді, коли вдасться помацати її руками.

Експедиції в район ймовірного перебування легендарного ковчега Ноя починалися не раз. Підбадьорені тим, що рештки судна на Арараті згадуються вавилонським істориком Бероссом, а також у древніх працях Йосипа Флавія і Марко Поло, науковці неодноразово піднімалися на гору, причому різними маршрутами і в різні точки, бо де конкретно варто шукати ковчег, єдиної думки немає.

Результати всіх пошуків виявилися доволі безнадійними. Вдалою можна вважати лише експедицію Фернанда Наварри. У 1955 році він виявив метровий шматок дерева, вік якого одна з лабораторій визначила у 5 тисяч років. За результатами іншого аналізу було зроблено висновок, що зразок "знаходився в умовах, що сприяють скам'янінню" і належить він до "глибокої античності". Зауважимо, що дерев'яний брус знайшли лише в кількох сотнях метрів від "аномального" місця на секретних знімках, про які Наварра на той момент не міг нічого знати.

Аж шість таких експедицій організував відомий американський астронавт Джеймс Ірвін, який брав участь у місії "Аполло-15" на Місяць. Закінчилися його пошуки тим, що турецькі власті запідозрили Ірвіна в шпигунстві. На Арарат, який знаходиться на кордоні Туреччини з Вірменією, Грузією й Іраном, взагалі не надто охоче пускали дослідників, а з 1991 року район і зовсім закрили у зв'язку з проведенням військових операцій проти курдів.

POSTUP - ПОСТУП
№200 (858),
29-30 ГРУДНЯ 2001 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·У передчутті дива
·ВСЕРЕДИНІ
·Осама бін Ладен ще живий?
·Чому стався вибух?

ПОГЛЯД
·ПРИТЧА ПРО БОЖЕСТВЕННОГО СІЯЧА
·Між минулим і майбутнім
·Чому стався вибух?
·Із наступного року українських книжок не буде
·Міліція знає, хто стріляв у Писарчука

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Акт примирення
·Володимир Печер: Ми не лише виробники пива, а й носії певної культури та традицій, з ним пов'язаних
·ХРОНІКА
·Автонавантажувач перепрофільовується

ПОСТУП З КРАЮ
·Микола Томенко: Цей рік -- діагноз для України

ПОСТУП У СВІТ
·Іспанія на чолі ЄС
·Знову -- на шибеницю
·МОСКОВСЬКИЙ ЩОДЕННИК
·СВІТООГЛЯД

ПОСТУП НАУКИ І ТЕХНОЛОГІЙ
·Відкриття року
·Космічні технології в біблійній археології
·Парниковий ефект по-марсіанськи
·Чума XXI століття

СПОРТ-ПОСТУП
·Загадки міста Лева
·Підсумки 2001 року
·І все ж таки Невіо Скала

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕНДАР
·СВІТЛИНА ТИЖНЯ

 


 


Український центр Інтернет-реклами "ECHO"

Wertep top 100