BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| АРХІВ | INDEX 29-30 ГРУДНЯ 2001 року |

Іспанія на чолі ЄС

Країни-кандидати побоюються сповільнення переговорного процесу

ІНТЕГРАЦІЯ

Любко ПЕТРЕНКО

З першого січня головування в Європейському Союзі перебере на себе Мадрид. Це не надто тішить десятку країн-кандидатів, оскільки Іспанія завжди, м'яко кажучи, без захоплення ставилася до розширення ЄС на Схід.

Це вже третє головування Мадрида в Євросоюзі (перші два були у 1989 та 1995 роках) -- і перше з часу приходу до влади консервативного уряду на чолі з Хосе Марією Азнаром. Іспанія, яка завжди була аутсайдером елітарного європейського клубу останнім часом змогла серйозно підняти свій авторитет. У першу чергу -- це економічне зростання, яке забезпечило країні виконання умов проживання в "євроленді", сміливі інвестиції в господарку латиноамериканських країн. Не слід забувати й поступу в політичній сфері: активна участь Іспанії у воєнних операцій на Балканах та в Афганістані, поява іспанців на високих посадах у Євросоюзі (чого вартий хоча б керівник зовнішньополітичного і оборонного відомства ЄС Хав'єр Солана). Усе це допомагає країні поступово позбуватися іміджу вічного прохача і невдахи.

Але факт поки що залишається фактом: Іспанія в компанії з Португалією й Грецією усе ще є головними акцепторами бюджету ЄС. Кошти на дотації для сільського господарства і для проведення структурної реформи Мадрид ще не в змозі видобути з внутрішніх резервів. Незважаючи на ухвалення бездефіцитного бюджету, країна продовжує перебувати серед "лідерів" щодо темпів інфляції та кількості безробітних. І 2004 року, коли в Євросоюз інтегруються 10 нових членів, ще бідніших, аніж Іспанія, її позиції у ролі того, хто отримує матеріальну допомогу, сильно похитнуться. Адже Польща, Чехія, Словаччина, балтійські держави теж потребують коштів на сільське господарство і на реструктуризацію. "Ми не дамо себе передчасно пограбувати!" -- застерігали представники Іспанії в ЄС.

Логічно виникає запитання: як зможе Мадрид у найвідповідальніший період напередодні великого розширення ЄС вести переговори з країнами-кандидатами, не отримуючи особливого задоволення від самої перспективи зростання кількості членів елітарного клубу? Питання аж ніяк не риторичне. Утім, відповісти на нього можна буде лише згодом, з огляду на розвиток подій. Зрештою, Іспанія встигла застрахуватися на деякий час, "забивши" наперед шмат євросоюзівського пляцка: на останньому саміті лідерів ЄС було домовлено, що аж до 2006 року Мадрид отримуватиме від Брюсселя все ту ж суму.

До того ж загалом Іспанія налаштована дуже проєвропейськи. Гасло "Більше Європи!" -- стало чи не найпопулярнішим на Піренейському півострові. Іспанці тішаться як діти можливістю користатися зі спільної європейської валюти (песети з їхньою постійною інфляцією вже добряче всім набридли). Іспанські регіони виступають за дедалі глибшу євроінтеграцію, яка допоможе їм у безкровний спосіб реалізувати одвічну мрію -- домогтися більшої незалежності від Мадрида. А сам Мадрид тим часом плекає надію з нарощенням Євросоюзом м'язів вибити собі роль головного координатора з питань Середземноморського регіону. Іспанія навіть претендує на роль близькосхідного миротворця. Експерти ж не піддають жодному сумніву наявність добрих взаємин Мадрида як із Палестиною, так і з Ізраїлем. Інша річ, що ні в одних, ні в інших, піренейська держава не користується великим авторитетом.

POSTUP - ПОСТУП
№200 (858),
29-30 ГРУДНЯ 2001 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·У передчутті дива
·ВСЕРЕДИНІ
·Осама бін Ладен ще живий?
·Чому стався вибух?

ПОГЛЯД
·ПРИТЧА ПРО БОЖЕСТВЕННОГО СІЯЧА
·Між минулим і майбутнім
·Чому стався вибух?
·Із наступного року українських книжок не буде
·Міліція знає, хто стріляв у Писарчука

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Акт примирення
·Володимир Печер: Ми не лише виробники пива, а й носії певної культури та традицій, з ним пов'язаних
·ХРОНІКА
·Автонавантажувач перепрофільовується

ПОСТУП З КРАЮ
·Микола Томенко: Цей рік -- діагноз для України

ПОСТУП У СВІТ
·Іспанія на чолі ЄС
·Знову -- на шибеницю
·МОСКОВСЬКИЙ ЩОДЕННИК
·СВІТООГЛЯД

ПОСТУП НАУКИ І ТЕХНОЛОГІЙ
·Відкриття року
·Космічні технології в біблійній археології
·Парниковий ефект по-марсіанськи
·Чума XXI століття

СПОРТ-ПОСТУП
·Загадки міста Лева
·Підсумки 2001 року
·І все ж таки Невіо Скала

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕНДАР
·СВІТЛИНА ТИЖНЯ

 


 


Український центр Інтернет-реклами "ECHO"

Wertep top 100