BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| АРХІВ | INDEX 18-19 ГРУДНЯ 2001 року |

Ґарджєніце: світло в снігах

АВТЕНТИКА

Мар'яна САВКА

Фестиваль “Україна – Польща – Європа гучно завершився заключним фестином, чи, як кажуть поляки, “зґромадзенєм”, а його щасливі учасники (і господарі, і гості) повернулися до своїх щоденних справ: хто до голосових і пластичних занять, хто до прядіння куделі та доїння корів (адже таку нелегку справу не можна довго залишати на чоловіків), а хто до записування вражень від незвичайного, почасти магічного місця, яким є Ґарджєніце, – село, де двадцять п’ять років тому оселився дивовижний театр Влодзімєжа Станєвського й, узявши собі на щит назву села, прославив його по цілому світу.

Ґарджєніце мусили мати в собі якийсь магнетизм, про який самі селяни могли й не знати. А от ті дивні актори (чи, може, йоги, як їх спочатку охрестили в селі), напевно, відчували, що в цьому захованому від центральних магістралей і міського шуму місці живуть дива. І свої міфи. Наприклад, про апельсинові дерева, що за давніх королівсько-шляхетських часів засипали ніжним цвітом алеї до замку в Ґарджєніце. Або про будівничого, який, закладаючи фундамент театру, знайшов золоту римську монету – й одразу ж таємничо зник. Багато бувальщин ниточка по ниточці снувалися за склянкою гарячого чаю дивовижними фестивальними вечорами.

Осередок театральних практик “Ґарджєніце”, в якому час від часу відбуваються “Метаморфози” (а один чоловік розповідав, що після цієї вистави з ним сталася справжня метаморфоза, переродження) як магнітом притягує до себе цікавих людей. Так він одного разу, понад десять років тому, притягнув молоду акторку й співачку зі Львова Мар’яну Садовську. І головним чином через Мар’яну, яка має величезний репертуар пісень, зібраних у різних куточках України, полинули в Ґарджєніце українське слово й українська пісня. А вслід за піснею поїхали до Польщі – як гості фестивалю – співучі українці: спершу з Буковини, а цього року і з полтавського та поліських сіл. Побачити і почути, як співає Мар’яна Садовська, як усім єством віддається мелодії, ритму, сюжету пісні, як вона творить із кожного пісенного твору міні-виставу, можна було у суботу, 1 грудня, на її концерті, який так і називався “Пісні, яких я навчилася в Україні”. І в той час, як Мар’яна творила на сцені незвичайну феєрію звуку та емоцій, чимало глядачів крадькома втирали сльози.

Попри розмаїття програми, фестивальне життя роїлося довкола співачок із Полісся і полтавської Крячківки. Мальовниче село Крячківку знають далеко за Полтавою, та й за Україною, бо тут зберігає традицію автентичного співу дивовижний ансамбль “Древо”, який має власну неповторну тембральну палітру. Пісні полтавчан – епічні, часто з химерними і трагічними сюжетами. До старовинних пісень і ритуалів співаки з Крячківки додають власні твори, що опираються на традицію. Незвичайні музичні ходи особливо привабили захоплену всім прадавнім театральну студійну молодь, яка з радістю навчалася особливостей співу разом зі жінками з ансамблю “Древо” на своєрідних творчих семінарах під час фестивалю.

Якщо “Древо” уже встигло поконцертувати, то для поліщуків концерти в Польщі були першим у житті виступом перед публікою. А почалося все з Мар’яни. Так і співали би лишень у стінах власних домівок своїх невідь-звідки, з яких поганських глибин узятих пісень голосисті жінки з Лісового, Сварицевичів та Зелені, якби одного разу на порозі баби Ганни Чудинович не з’явилася Мар’яна Садовська. Баба Ганна вельми здивувалася, побачивши тендітну дівчину з наплічником, яка подолала бозна-скільки кілометрів, аби... послухати, як баба співає. Ото вже вона наспівалася, сивенька і спрацьована, молодій усміхненій гості – і сама, і з подругами. Але щоб їхати кудись із рідного села, та й не те що у район, а куди-куди – до Польщі! – про таке ніхто із селянок і не мріяв. А от сталося – і Польщу побачили, і молодих поляків (казали баба Ганна, що культурні дуже, бо “пани – то пани”).

Окрім самого фестивалю, відбулася одна вельми важлива справа: на польському радіо був здійснений запис компакт-диску з унікальними піснями від ансамблю “Древо” та співачок з Полісся. Дивувалися всі, звідки в наших жінок сила береться. До пізнього вечора переспівували полтавчани поліщуків, а поліщуки – полтавчан, а вранці поїхали на запис. А ввечері – знову концерт.

Багато яких див було на фестивалі. Від самого початку – від дива української ікони XIV-XIX ст. Холмської та Перемиської єпархій на виставці, організованій Монікою Кубат у пивницях однієї з найстаріших камениць Любліна, – до дива взаєморозуміння і взаємопроникнення: чи то на презентації книги Тараса Прохаська “Інші дні Анни”, що вийшла у польському видавництві “Чарне”, чи то під час лекцій, прочитаних мистецтвознавцями Мирославом Отковичем зі Львова та Ярославом Ґємзою з Ланьцута, чи на творчій лабораторії Юрія Іллєнка.

Останнього дня фестивалю затишна зала театру “Ґарджєніце” вщерть наповнилася музичною стихією. Обрядові календарні, весільні, погребальні – яких тільки пісень не переспівано того вечора. Ті голоси – сильні, відкриті, що якось зовсім не так, як у звичайних людей, вириваються з грудей, так, ніби проривають простір у прагненні вийти в інший вимір, – і таки виходять. І потужним потоком звуку відхиляється завіса у світ міфів і легенд, первісних інстинктів, чистих почуттів. А потім зникла межа сцени, що розділяла господарів, гостей і публіку, й почалися запальні танці.

Енергетика й емоції вихлюпнули за край, і будинок театру “Ґарджєніце” підхопило потужним потоком і, немов велетенський зореліт, підняло у нічне зимове небо. І лише той, хто, втомившись від танцю, прихилився до темного вікна, побачив, як віддаляється земля, і, ще не встигнувши здивуватись, упізнав у маленькій світляній точці Ґарджєніце – світло в снігах.

POSTUP - ПОСТУП
№193 (851),
18-19 ГРУДНЯ 2001 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Цензура заборонила Шевченка
·Облави в Інтернеті
·ВСЕРЕДИНІ
·"Карпати" змінюють обличчя

ПОГЛЯД
·Безпека і приватність
·Відкритий лист голові СБУ
·ПРП визначилася
·Сихів - зона ризику

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Учителі битимуть на сполох
·Релігійний конфлікт у Червонограді
·ХРОНІКА
·Школярі стали Миколаями
·Звільнення від посту

ПОСТУП З КРАЮ
·КРАЄВИД
·Готівковий євро, на старт!
·Газова суперечка з Москвою триває

ПОСТУП У СВІТ
·Мечіяр бере реванш у регіонах
·Не "Аль-Каїда", а пакистанська розвідка
·За справу миру взялась Україна
·СВІТООГЛЯД

АРТ-ПОСТУП
·Миколай на "Електронному вернісажі"
·Ґарджєніце: світло в снігах
·Бандера перед санаторієм

СПОРТ-ПОСТУП
·"Віслюки" знову очолили Серію "А"
·Великий успіх львів'ян
·"Львівська Політехніка" шлях на гору

ПОСТ-FACTUM
·У ЧЕТВЕР У ПОСТУПІ
·КАЛЕНДАР
·Відкриття Пізанської вежі буде скромним

 


 

Wertep top 100