BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| АРХІВ | INDEX 18-19 ГРУДНЯ 2001 року |

Газова суперечка з Москвою триває

На тлі безуспішних переговорів із Росією Україна намагається домовитися про транзит іранського газу

ЕНЕРГОНОСІЇ

Мирослав ПЕРУН

Українсько-російський економічний форум, що відбувся в Харкові наприкінці минулого тижня, так і не розв’язав головної газової суперечки між Києвом і Москвою. Президенти обох держав зустрічалися в п’ятницю, але так і не підписали протоколу про постачання і транзит газу на 2002 рік.

Очікувалося, що газовий протокол на 2002 рік буде підписано ще 4 грудня на засіданні шостої спільної українсько-російської урядової комісії в Москві. Однак ні тоді, ні тепер, у Харкові, офіційне затвердження документа про транзит і постачання газу не відбулося. Не визначено головних умов: скільки Україні коштуватиме російський газ; за якою ціною транспортування та в якому обсязі транзиту Росія платитиме Україні “живими” грошима.

Щоправда, певні наміри в Харкові таки було продемонстровано: як заявив російський президент, Росія і Україна вийшли на шлях урегулювання проблеми, пов’язаної з транзитом російського газу. Варто відзначити слова Путіна про те, що Росія як постачальник, а Україна як транспортувальник енергоресурсів відповідають за енергетичну безпеку Європи. Схоже, що російська сторона зрозуміла, що спільними зусиллями легше завойовувати європейський ринок, аніж конкурувати між собою. Це логіка бізнесу: Росії не вдасться постачати газ у Європу, оминаючи Україну, а нам поки що не обійтися без російського газу.

Минулорічні газові баталії привели до того, що Росія частково втратила український ринок збуту.

Тоді успішний візит віце-прем’єра Юлії Тимошенко в Ашгабат ознаменувався підписанням угоди про постачання в Україну туркменського газу. Тепер за нього ведуть боротьбу і російські компанії – “Газпром” та “Ітера”. Водночас Київ, щоб унезалежнитися від російського газу, шукає альтернативні джерела енергії.

Знаковим на тлі харківської зустрічі президентів є візит міністра закордонних справ України Анатолія Зленка в Іран. Протиставлення харківському візиту Путіна тут не випадкове, адже однією з головних тем у Тегерані була перспектива транспортування іранського газу в Україну, а також у Європу. Фактично це новий етап в україно-іранських взаєминах. Як заявив Анатолій Зленко, Україна готова надати Ірану, якого вважає своїм перспективним торговельно-економічним партнером у регіоні Близького і Середнього Сходу, допомогу в розбудові економічної інфраструктури.

Окрім двостороннього співробітництва, українська делегація обговорювала й питання участі в регіональних організаціях. Україна висловила бажання стати спостерігачем Організації економічного співробітництва (ЕСО), штаб-квартира якої розташована в Тегерані. ECO – регіональна організація, членами якої є 10 країн: Афганістан, Азербайджан, Іран, Казахстан, Киргизстан, Пакистан, Таджикистан, Туреччина, Туркменистан і Узбекистан. Україна наразі намагається виступати в ролі координатора між цією організацією та Радою Чорноморського економічного співробітництва. В умовах розв’язання афганської кризи така співпраця є особливо актуальною і може дати не лише політичні, а й економічні дивіденди.

POSTUP - ПОСТУП
№193 (851),
18-19 ГРУДНЯ 2001 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Цензура заборонила Шевченка
·Облави в Інтернеті
·ВСЕРЕДИНІ
·"Карпати" змінюють обличчя

ПОГЛЯД
·Безпека і приватність
·Відкритий лист голові СБУ
·ПРП визначилася
·Сихів - зона ризику

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Учителі битимуть на сполох
·Релігійний конфлікт у Червонограді
·ХРОНІКА
·Школярі стали Миколаями
·Звільнення від посту

ПОСТУП З КРАЮ
·КРАЄВИД
·Готівковий євро, на старт!
·Газова суперечка з Москвою триває

ПОСТУП У СВІТ
·Мечіяр бере реванш у регіонах
·Не "Аль-Каїда", а пакистанська розвідка
·За справу миру взялась Україна
·СВІТООГЛЯД

АРТ-ПОСТУП
·Миколай на "Електронному вернісажі"
·Ґарджєніце: світло в снігах
·Бандера перед санаторієм

СПОРТ-ПОСТУП
·"Віслюки" знову очолили Серію "А"
·Великий успіх львів'ян
·"Львівська Політехніка" шлях на гору

ПОСТ-FACTUM
·У ЧЕТВЕР У ПОСТУПІ
·КАЛЕНДАР
·Відкриття Пізанської вежі буде скромним

 


 

Wertep top 100