BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| АРХІВ | INDEX 18-19 ГРУДНЯ 2001 року |

Готівковий євро, на старт!

Україна почала завезення нової європейської валюти

ВАЛЮТА

Любов ВИТКОВИЧ

Україна першою на території СНД і Балтії почала завозити готівкові євро. Про це заявив голова правління банку “Фінанси і Кредит” Вадим Пушкарьов. Зумовлений цей процес тим, що 21 грудня за наказом НБУ всі комерційні банки повинні перевести рахунки своїх клієнтів у валютах країн Європейського валютного союзу (ЄВС) на євро.

За повідомленням Українського фінансового серверу, “Фінанси і Кредит” планує забезпечити у грудні понад 4,2 млн. євро під заявки 18 банків. Якою ж конкретно буде потреба українського валютного ринку, наразі говори складно: ситуація стане зрозумілою не раніше ніж у лютому, оскільки січень – місяць традиційно великого споживання готівки через Новорічні та Різдвяні свята.

Після кількох серйозних фінансових криз і нестабільності валютного ринку українці взяли за правило зберігати свої заощадження в іноземній, більш стабільній валюті. Безперечно, найпопулярнішою грошовою одиницею є американський долар: 46% усіх накопичень зберігаються у “зелених”. Але чималу частку займає європейська валюта: німецька марка, англійський фунт стерлінгів тощо.

В Україні перебувають в обігу приблизно 50 мільйонів марок. Ніхто не може точно оцінити, скільки іншої валюти країн ЄС, що з 1 січня переходять на євро, обертається в Україні. Але найбільш розповсюдженою після долара є німецька марка. Отже, уже в найближчому майбутньому українці постануть перед проблемою: переводити свої заощадження в американський долар чи в нову європейську валюту, яка з 1 січня 2002 року з’явиться і в готівковому обігу.

Іще 1995 року було вперше замінено європейську валюту ЕКЮ на євро, проте офіційним її днем народженням слід вважати 31 грудня 1998 року, коли було оголошено співвідношення між грошовими одиницями країн-учасниць Європейського Союзу до євро. До держав зони євро належать Бельгія, Німеччина, Іспанія, Франція, Ірландія, Італія, Люксембург, Голландія, Австрія, Португалія, Фінляндія, а із січня 1999 року – Греція. Перші “роки життя” євро не були легкими, обіцяна сильна та стабільна валюта знецінилася на 25-30% щодо долара, не злагоджено працювала і сама система обміну. Загалом обсяг нових грошей становитиме 650 млрд. євро, або близько 600 млрд. дол. відповідно (не враховуючи, що кожна країна має свій монетний двір, який теж друкує гроші).

Урешті-решт, після успішного обміну, такі великі зусилля назвали найбільшою грошовою реформою у світі, а євро – першою штучною валютою для низки країн. Створена на противагу долару нова валюта передусім повинна закріпити за Європою її самодостатність і серйозну конкуренцію “на рівних” із США.

Чи відчує наша держава європейський експеримент? У 2000 році Україна випустила єврооблігацій на суму 2,2 млрд. євро, що є важливим для національного бюджету. Тому відстеження тенденції обмінного курсу та й стану європейської економіки загалом – річ необхідна. Але знаючи, що найпопулярнішою валютою для українців був і є долар (51% “доларизація” економіки), а за ним іде російський рубль, лише потім – німецька марка (1,5% валютного ринку України), наочні зміни поки що не відчуватимуться.

Обмінний курс у нас традиційно орієнтований на долар, а всі інші валюти оцінюють через його призму. Відійти від цього буде не так і просто. Введення готівкового євро не матиме впливу на вітчизняну економіку доти, поки долар буде тримати лідерство в готівковому та безготівковому обігу на фінансовому ринку. Однак майже 15% торгового обороту України припадає на зону євро, тому з часом попит на цю валюту зростатиме. Для євро можна передбачити світле майбутнє. Якщо США з головою поринуть у воєнні дії, то шанси євро конкурувати з доларом будуть чималими. Отже, євро, на старт і вперед! І якщо ця валюта витримає випробування амбіціями та часом, а ми втримаємо курс на Захід, то, може, так років за 20-30 задумаємося і над долею української гривні.

Автор – економіст-аналітик Центру політичних досліджень “Нова Хвиля”

POSTUP - ПОСТУП
№193 (851),
18-19 ГРУДНЯ 2001 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Цензура заборонила Шевченка
·Облави в Інтернеті
·ВСЕРЕДИНІ
·"Карпати" змінюють обличчя

ПОГЛЯД
·Безпека і приватність
·Відкритий лист голові СБУ
·ПРП визначилася
·Сихів - зона ризику

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Учителі битимуть на сполох
·Релігійний конфлікт у Червонограді
·ХРОНІКА
·Школярі стали Миколаями
·Звільнення від посту

ПОСТУП З КРАЮ
·КРАЄВИД
·Готівковий євро, на старт!
·Газова суперечка з Москвою триває

ПОСТУП У СВІТ
·Мечіяр бере реванш у регіонах
·Не "Аль-Каїда", а пакистанська розвідка
·За справу миру взялась Україна
·СВІТООГЛЯД

АРТ-ПОСТУП
·Миколай на "Електронному вернісажі"
·Ґарджєніце: світло в снігах
·Бандера перед санаторієм

СПОРТ-ПОСТУП
·"Віслюки" знову очолили Серію "А"
·Великий успіх львів'ян
·"Львівська Політехніка" шлях на гору

ПОСТ-FACTUM
·У ЧЕТВЕР У ПОСТУПІ
·КАЛЕНДАР
·Відкриття Пізанської вежі буде скромним

 


 

Wertep top 100