BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| АРХІВ | INDEX 20-21 ЛИСТОПАДА 2001 року |

Міських депутатів обиратимуть по-новому?

Парламент хоче запровадити пропорційну систему для місцевих органів влади. А президент обіцяє накласти вето

ВИБОРИ

Мирослава ДОВГАЛЬ

Верховна Рада ухвалила постанову щодо концепції, згідно з якою буде створюватися закон про місцеві вибори. Це стало несподіванкою, адже парламент збирався схвалити у другому читанні закон про вибори в місцеві ради.

Оглядачі однією з можливих причин ухвалення концепції замість розгляду законопроекту пояснили відому заяву президента України про те, що він у будь-якому випадку накладе вето, якщо парламент ухвалить змішану систему виборів у місцеві ради. Відтак Верховна Рада прийняла концепцію, в якій пропонується обирати депутатів міських рад обласних центрів та обласних рад за змішаною системою, а всі інші будуть обиратися в мажоритарних округах. Відкрито за таку концепцію виступали тільки комуністи і соціал-демократи об’єднані, але після голосування з’ясувалося, що й інші партії підтримали її: про це свідчить небачена одностайність – 359 “за” та 1 “проти”. Нагадаємо, що нині діючий закон передбачає обрання депутатів місцевих рад лише в мажоритарних округах.

Аргументація прихильників змішаної (пропорційної) чи мажоритарної систем виборів у місцеві органи влади є такою ж, як і тоді, коли вирішувалося питання про обрання депутатів Верховної Ради. Ті, хто зараз виступає за організацію виборів до місцевих рад за партійними списками, пояснюють свою позицію тим, що необхідно посилювати роль партій у суспільстві. Наприклад, таким чином значно легше проконтролювати виконання політичних обіцянок партією, а не кожним окремим депутатом.

Важливо й те, що жоден політик не зможе представити комплексну програму розвитку міста, оскільки, розраховуючи лише на свій голос, він не матиме важелів впливу для впровадження своїх обіцянок у життя. Недоліком мажоритарної системи є і зворотна проблема: населення легше дезорієнтувати саме за мажоритарної системи, тоді як списки підбирають організовано й систематизовано, тобто вже є конкретна сила, яка несе відповідальність за того чи іншого депутата. Якщо ж кандидат висувається сам по собі, дуже складно вибирати, а надто якщо він обирається вперше.

Водночас противники пропорційної системи наголошують на тому, що формування списків перетвориться на фарс: у міській раді Львова всього 90 депутатів, тож якщо за списками обиратиметься, наприклад, половина – 45, то не виключено, що партії та блоки, які пройдуть 4% бар’єр, матимуть мінімально можливу фракцію у 1,8 депутата, тобто 4% від 45 мандатів! Водночас у Львові вже після минулих виборів у міській раді існували фракції, незважаючи на мажоритарну систему виборів, а під час виборів існували й блоки, наприклад, об’єднання “Наше місто” – з представників місцевих організацій НДП, НРУ, які потім створили свою фракцію.

Тому більш зваженим може бути закон, який передбачатиме проведення виборів на мажоритарній основі, але з елементами пропорційної системи. Наприклад, участь у кампанії братимуть лише блоки та партії, які висуватимуть своїх кандидатів у мажоритарних округах. Утім, усі суперечки щодо закону можуть виявитися марними, якщо парламент заздалегідь не буде готовий до подолання президентського вето...

POSTUP - ПОСТУП
№177 (835),
20-21 ЛИСТОПАДА 2001 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Розкол в УНА-УНСО?
·Парадокс влади
·ВСЕРЕДИНІ
·До виборів електроенергія не подорожчає

ПОГЛЯД
·Ви боїтеся відпускати дітей до школи?
·Страшно, бо назавжди

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Кендзьор:СДПУ(о) - рахунок 1:0
·3 грудня місто може опинитись без води
·ХРОНІКА
·Владі двірники не потрібні

НАША СТОЛИЦЯ
·Партія влади визначилась
·На кордоні незвична активність
·"Дембель" стартує
·"Віва-чемпіон"
·Вечірка для вибраних - під знаком романтики

ПОСТУП З КРАЮ
·Масове отруєння дітей
·Інтелектуальна власність в Україні стає більш захищеною
·Міських депутатів обиратимуть по-новому?
·Розкол в УНА-УНСО?
·КРАЄВИД

ПОСТУП У СВІТ
·СВІТООГЛЯД
·Солтис - утікач чи самогубця?
·Ібрагім Ругова святкує перемогу
·За смерть Лумумби доведеться відповісти
·До теракту в США причетні й іспанці
·Непристойний заповіт мільйонера
·Стриптиз-акція "зелених"

ЕКОНОМІЧНИЙ ПОСТУП
·До виборів електронергія не подорожчає
·"Нафтогаз" модернізується
·ЕКОНОВИНИ
·Дають - бери, б'ють - утікай
·Уряд думу думає

АРТ-ПОСТУП
·Українська монументальна музика сучасності
·Діалог понад стереотипами

ЛИСТИ ДО ПОСТУПУ
·ВІДКРИТИЙ ЛИСТ
·ШАНОВНА РЕДАКЦІЄ

СПОРТ-ПОСТУП
·Х'юїт закріпився на першій сходинці
·Тріумфальне повернення короля
·Клочкова розпочала сезон перемогами
·"Динамо" наздоганяє "Шахтар" за втраченими очками
·Скрипник ставить на коліна "Баварію"
·СПОРТ-БЛІЦ

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕНДАР
·Хто у світі найгарніша?

 


 

Wertep top 100