BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| АРХІВ | INDEX 15-21 ЛИСТОПАДА 2001 року |

Нова незалежність

Чи загрожує Україні доля Вавилонської вежі?

ТЕРИТОРІЇ

Кость БОНДАРЕНКО, Дмитро ЯЦЕНКО

Початок. Закінчення – стор. 1

Хіба не є відповіддю те, що почесна назва “П’ємонт” кілька останніх років фактично не несе жодного смислового навантаження? Зрештою, через це виникають кардинально інші ідеї, чиї автори йдуть далі звичайного федералізму, а пропонують натомість повну сепарацію – відділення якихось конкретних територій від України. Аргументація сепаратистів ґрунтується на тому, що в Україні є самодостатні, історично відмінні від решти територій землі, які мають право претендувати на існування в якості окремої держави.

Територіальний поділ сепаратистських течій

Першим випадком проголошення протилежних унітаризму ідей слід вважати закарпатський сепаратизм – сепаратизм закарпатських або, як вони самі себе називали, підкарпатських русинів. Ця течія виникла ще в процесі розвалу Радянського Союзу. Найбільш активним прибічником цієї ідеї був професор Ужгородського університету Туряниця, який почав закликати до відродження нації підкарпатських русинів. Головним ідеологом закарпатського сепаратизму був професор університету штату Альберта Пол Магочі (деякий час він також очолював українські студії цього закладу). Розвиток цієї течії занепадав у міру просування на Закарпаття різних політично-бізнесових кланів: через відсутність обґрунтованої економічної програми ідея відділення русинів остаточна загинула під колесами прагматичної політики. Відтак говорити сьогодні про реальну загрозу русинського закарпатського сепаратизму немає особливого сенсу.

Подібна ситуація виникла у Донецьку, коли у 1990-1991 роках окремі політичні сили говорили про необхідність створення (а по суті – відродження) Донецько-Криворізької республіки. Сепаратисти на Донбасі розглядали два можливі варіанти розвитку подій: існування у вигляді автономії у складі України або перетворення на окрему державу. Зрозуміло, що в останньому випадку Донецько-Криворізька республіка згуртовувала би весь промислово-сировинний потенціал східних земель, і як незалежна держава була би потужною противагою решті – переважно аграрним областям України. Однак ця ідея відійшла у минуле: донецькі політики швидко усвідоимли свою перевагу й вирішили, що їм цілком до снаги керувати всією Україною (а не лише Донбасом чи Криворіжжям) й успішно конкурувати з іншим промисловим центром – Дніпропетровськом.

Ще однією формою сепаратизму є кримський сепаратизм. Його ініціатори стверджували, що в Криму необхідно створити окрему державу. Причому відразу малося на увазі, що державне утворення на півострові буде союзним Росії або ж відразу приєднається до неї на федеративних засадах.

Кримський сепаратизм теж дуже швидко відійшов у минуле, хоча Росія постійно підігріває до нього інтерес. Тим не менше про існування “кримської карти” у політиці поки що забувати зарано, тому що на півострові дедалі більше посилюються впливи кримських татар: не виключено, що через років 10-15 на зміну російському сепаратизму в Криму прийдуть ідеї сепаратизму татарського, якщо татари забажають створити свою незалежну державу.

У зародковій формі існував також волинський сепаратизм. Його прихильники почали говорити про необхідність створення окремої держави, однак так і не спромоглися сформувати конкретну ідеологію.

Галичина – сепарація чи автономія?

Нарешті слід згадати про галицько-буковинський (або ж просто галицький) сепаратизм. Ця течія, яка почала формуватися у середині 90-х років ХХ століття, існує лише у вигляді ідей і досі не переросла в ідеологію.

Як вважає один із дослідників теми галицького сепаратизму Олег Хавич, спроби нівелювати розходження між західними українцями й іншим населенням держави Україна привели лише до поглиблення цих розходжень. “Ставлення жителів Львова й Донецька до ключових проблем (стратегія економічного і політичного розвитку держави, вибір союзників у зовнішній політиці, мова, культура, релігія) відрізняються не лише дуже суттєво, а й набагато сильніше, ніж у США часів Громадянської війни, наслідки якої в культурному і ментальному плані відчутні й зараз, через понад 130 років. Зрештою, американці принаймні розмовляли однією мовою, а більшість населення України не користується мовою етносу, який дав назву державі, а значна частина просто не розуміє її”, – зазначає Олег Хавич. Навіть історична оцінка постаті Богдана Хмельницького чи злуки УНР-ЗУНР у 1919 році в його інтерпретації виглядають шкідливими для Галичини: перший влаштував громадянську війну, й потім віддав знекровлену українську державу Москві, а друга подія врешті-решт перетворилася на зраду західноукраїнських інтересів у Києві...

Однак історичні факти відомі вузькому загалові, а відтак ідеї галицького сепаратизму набули поширення лише серед незначної частини інтелектуалів. Поштовхом для цієї течії могло би бути відтворення Галицької асамблеї в тому вигляді, в якому вона існувала у 1990-1991 роках, коли обговорювалися проблеми інтеграції Львівської, Івано-Франківської та Тернопільської областей. Без цього інтеграційного чинника трьох галицьких областей процес творення галицької державності виглядає неможливим.

Попри це, у галицького сепаратизму є і чимало інших серйозних проблем. По-перше, більшість галичан не підтримує сепаратистську риторику, а досі віддана ідеям соборності: галичани залишаються києвоцентричними. Навіть незважаючи на те, що галичани розуміють асиміляційну політику Києва й те, що Галичина не має достатніх важелів впливу на центр, все одно унітарність має в регіоні більшу підтримку, аніж сепаратистські ідеї. По-друге, Галичина не має достатньо потужних економічних ресурсів для утвердження своєї самостійності, тож, відповідно, досі не розроблена концепція, на чому ж саме має базуватися існування незалежної Галицької держави.

Як контраргумент може розглядатися питання створення на території Галичини автономної республіки – такої, як Крим. Підстав для розвитку автономізму більш ніж достатньо: окрема історія краю, інша ментальність населення, мовна відмінність від східних земель лише підтверджують те, що Галичина нічим не гірша від Криму у своїх прагненнях автономії. Таким чином Галичина отримала би право на самодостатній розвиток, були би створені основи для перетворення України на федеративну республіку. Причому все більшого значення набувають економічні аргументи, а не ідеологічні: у цьому контексті прихильники федералізації знаходять додаткові докази на свою користь. Скажімо, професор політології ЛНУ ім. І.Франка Антоніна Колодій наводить такий приклад співвідношення виробництва продукції та дотацій на душу населення у двох областях – Львівській та Донецькій. За її словами, ще у 1993 році за виробництвом продукції Львівщина перебувала у п’ятірці лідерів, а Донецька область замикала перелік, водночас за сумою отриманих дотацій Донецьк набагато випереджав Львів. Ця трагічна з точки зору економіки ситуація вже призвела до того, що в 2000 році Львів як місто сплатив 951,6 млн. грн. податків, з них до державного бюджету – 698,5 млн., тоді як бюджет Львова навіть не дотягує до 200 млн. грн. Зважаючи на ці цифри, можна припустити, що саме незадоволення бюджетною політикою Києва стане поштовхом до федералізму.

Загрози немає?

Головний висновок із розгляду проблеми сепаратизму мав би відповідати на запитання, чи загрожує Україні найближчим часом втрата територіальної цілісності? Якщо розглядати всі перелічені сепаратистські течії та рухи, то єдиною успішною ідеєю сепарації могла би стати Донецько-Криворізька республіка. Це частина України, де зосереджено потужний промисловий потенціал, а він, якщо згадати класиків марксизму, є найвагомішою підставою для економічного розвитку. Без цього базису будь-які політичні прагнення залишатимуться маренням. Однак Донецьк поки що відмовився від сепаратистських прагнень.

Серед інших регіонів найбільш активними центрами сепаратизму можуть бути Крим та Галичина. В єдиній поки що автономії ситуація наразі не є загрозливою: прихильників російської інтеграції чудово врівноважують кримські татари. Найближчим часом вони посилюватимуть свій вплив в органах влади республіки, хоча для сепаратних спроб цього буде замало ще протягом найближчого десятиріччя.

Інша ситуація склалася в Галичині. Попри свою яскраву відмінність від решти населення України, галичани залишаються лояльними унітаристами. Навіть для здобуття автономії Галичина не виробила стратегічної програми свого розвитку, а переважна більшість сепаратних ідей, які циркулюють у мізерній кількості умів, мають, як правило, політичне, а не економічне забарвлення. Принаймні ніхто з т. зв. галицьких сепаратистів досі не розробив економічної програми існування незалежної Галичини.

Попри те, описане становище щодо розвитку сепаратних течій в Україні відбиває лише нинішні тенденції державотворення. Це процес, який колись може і змінитися: якщо є час збирати каміння, то настане час його розкидати...

POSTUP - ПОСТУП
№174 (832),
15-21 ЛИСТОПАДА 2001 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Кабул узято. Що робити далі?
·Нова незалежність
·Канада відчиняє двері
·ВСЕРЕДИНІ

ПОГЛЯД
·ВИ ХОЧЕТЕ ЕМІГРУВАТИ?
·ІМПЕРІЯ ВЕЛИКОГО БРАТА

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Влада заслуговує тільки на віники
·"Голодний шахтар - ганьба для України"
·ТРАФУНОК
·Чого хочуть львів'яни?
·Релігійний конфлікт у Червонограді

ПОСТУП В ІВАНО-ФРАНКІВСЬКУ
·Руху повинно бути багато
·"Qvo vadіs?" по-франківськи
·5 убивств на рахунку неповнолітніх
·Мистецтво і право - єдине ціле
·В Івано-Франківську закрилися всі інтернет-кав'ярні
·Шлях до "Ідеального музею"

ПОСТУП З КРАЮ
·Спочатку - свобода, потім - гроші
·Чистка в МВС
·Нова незалежність

ПОСТУП У СВІТ
·Уявне зближення сторін
·Кабул узято. Що робити далі?
·СВІТООГЛЯД
·СВІТООГЛЯД
·Канада відкриває двері

ЛЬВІВСЬКІ ОБСЕРВАЦІЇ
·ЛЬВІВСЬКІ ОБСЕРВАЦІЇ

КРИМІНАЛ
·ХРОНІКА
·Шахрайка та її ангели
·Сімейний "бізнес"
·За воду - до суду

"ПОСТУП КОМП""ЮТЕРНИХ ТЕХНОЛОГІЙ"
·Три нові "Лінукс" на одну Windows XP
·Winwars - війни 2002
·Yahoo! завдала Microsoft удару у відповідь
·Apple випустила MP3-плеєр
·Бета-версія StarOffice 6.0
·ІНФА

АРТ-ПОСТУП
·Запах київських шкарпеток для Москви
·Скульптура Володимира Ропецького
·Не чужий у трьох стихіях
·Визнання таланту Андрія Бокотея
·Дрогобич: подробиці криміналу
·АНОНС

КІНОПОСТУП
·Пісні нашого століття
·Монтан через 10 років після відходу
·Рекордний старт для нового діснеївського монстрика
·Наталі Портман - вегетаріанка, яка мріє мати багато дітей

НАША АФІША
·ТЕАТРИ, ІМПРЕЗИ
·"Тіло як тема" - виставка тижня в галереї "Ґердан"
·Світ у крапочку
·Авангард вчорашнього дня
·ВИСТАВКИ
·КІНОТЕАТРИ
·НІЧНІ КЛУБИ ТА БАРИ

СПОРТ-ПОСТУП
·Генадій Защук: Ми змушені повернути у збірну "відмовників"
·Олімпійських чемпіонок звинуватили у вживанні допінгу
·СПОРТ-БЛІЦ

ПОСТ-FACTUM
·"У П""ЯТНИЦЮ В ПОСТУПІ"
·КАЛЕНДАР
·Бін Ладен уболіває за лондонський "Арсенал"

 


 

Wertep top 100