BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| АРХІВ | INDEX 8-14 ЛИСТОПАДА 2001 року |

Ще дозріє Україна

Конференція у Вашингтоні підбивала підсумки українсько-американського стратегічного партнерства

ГЕОПОЛІТИКА

Любко ПЕТРЕНКО, Вашингтон-Львів


Найтеплiше українського прем'єра вітала американська діаспора. Світлина автора

Закінчення. Початок – стор. 1

Здобутки Кінаха були чималими – хоча б тому, що Америка взагалі забажала його бачити на своїй землі в напружений час боротьби зі світовим злом. Прем’єр вихвалявся перед урядовцями США останніми статистичними даними про економічне зростання в Україні. “За останні два роки економіка України, завдяки поглибленню ринкових реформ, отримала досить позитивні показники. За 9 місяців поточного року зростання валового внутрішнього продукту досягло 9,3 %, обсяги промислового виробництва збільшилися на 16,6 %. Це найвищі показники в Європі!” – наголошував він. Але компетентні американці завжди вміли його поставити на місце: “А де обіцяний сприятливий інвестиційний клімат, де прозорість приватизації, де рівні для всіх правила економічної гри, юридичний захист прав інвесторів, де боротьба з тіньовими капіталами, з корупцією?”. Помічаючи, що через таку зливу запитань український гість трохи нітиться, представники Білого дому дещо пом’якшували тон, починали похвалювати нашу державу й нинішній уряд, запевняти, що “не бачать побудову нової архітектури європейської безпеки без України”. А якщо так, то така конференція ще має сенс...

Оскільки форумом опікувався й американський державний департамент, то без проблем вдалося залагодити питання про проведення заходу в одному з залів Капітолію. Та знову халепа – білий порошок. Оскільки небезпека зараження антраксом не оминула й американський конгрес, то про прийняття в його стінах міжнародного форуму довелося забути. Захід було перенесено до конференц-залу шикарного готелю Wyndham, що потягнуло за собою додаткові витрати. Але конференція, Богу дякувати, таки відбулася.

Безумовно, найважливішою на форумі була доповідь глави нашого уряду. “Останнім часом українсько-американське стратегічне партнерство набуває нової динаміки, – заявив у своєму виступі український прем’єр-міністр. – Україна розглядається як важливий чинник стабільного планомірного розвитку Європи”. І ніхто б з цим не сперечався, інша річ – те, як цей чинник розглядається, зокрема в кабінетах Білого дому? Досить відверту й водночас безжальну відповідь на це запитання можна було почути під час доповіді на бізнес-ланчі (американці намагаються створити враження, що й під час обіду вони не марнують часу) колишнього амбасадора США в Україні, а нині високопосадового чиновника держдепартаменту Стіва Пайфера. Від його слів багатьом щирим українцям застрягла їжа в горлянці, адже більша частина його промови містила заклики, аби Україна не надто пручалася і відновила дружбу з Москвою. “Російський вектор в зовнішній політиці України абсолютно не заважатиме її руху в Європу”, – стверджував він.

Може, це були приватні міркування Пайфера, які не надто опиралися на офіційну лінію нового американського уряду? Та ні, не варто себе тішити даремною надією. Події до і після конференції (та й під час) досить переконливо засвідчують: Вашингтон “здав” Росії колишні радянські республіки за поступливість останньої й за її активну участь в антитерористичній коаліції.

Згадаймо візит грузинського президента Едуарда Шеварднадзе до Вашингтона, який відбувся напередодні: Джордж Буш закликав Тбілісі до того ж. А ще краще – згадаймо останній візит американського міністра оборони Дональда Рамсфельда до Москви. Під час переговорів із президентом Володимиром Путіним та російським міністром оборони Сергієм Івановим американській стороні вдалося домогтися поступок у, здавалося б, безнадійній суперечці щодо договору про ПРО. Тож тепер США зможуть безперешкодно розвивати свою Національну програму антиракетного захисту. А ще раніше Москва на догоду Вашингтону закрила свої станції спостереження на Кубі. Що ж, тішить хіба що те, що Америка виторгувала за Україну непогану ціну.

Після українсько-американської конференції у Вашингтоні в нашій пресі чомусь з’явилося багато не надто схвальних відгуків про Захід. Мовляв, американська сторона не була репрезентована поважними людьми, теми порядку денного – ті ж, що й кілька років тому, мало конкретики, щодо українсько-американської співпраці. З деякими закидами можна погодитися: дійсно, не приїхав Віктор Ющенко, не забажала завітати радник американського президента з питань безпеки Кондоліза Райс, ба навіть такий українофіл, як Збігнєв Бжезінський, теж знехтував форумом. Але для цього є свої підстави. Адже Ющенко спершу повинен розібратися зі своїм передвиборним блоком, а вже далі— займатися всім решта. Кондоліза Райс завжди дотримувалася досить жорсткої лінії щодо Кремля; то як виглядав би її виступ після проросійських заяв Пайфера? Те ж і з Бжезінським: згадаймо його книжку “Велика шахівниця”, де Україна виступає головною противагою Росії у змаганні Схід-Захід...

А користь конференції саме в тому, що можна було помітити всі ці моменти, правильно їх потрактувати й зробити стратегічні висновки. Наприклад, про те, що якщо Україна сама не бажає вириватися з російських обіймів, то чому Америка повинна протидіяти “перемозі любові над часом”?

КОМЕНТАР

Борис Тарасюк
Колишній міністр закордонних справ України

Я не ходів би надто драматизувати ситуацію після виступу Стіва Пайфера. Нова американська адміністрація лише шукає шляхів у визначенні зовнішньополітичних пріоритетів, тож усі ці обережні заяви – не більше, ніж спосіб виграти час.

Геннадій Удовенко
Колишній міністр закордонних справ України

Стверджувати, що США продали Україну – це занадто різко. Так, Вашингтон і Москва пішли на деяке зближення. Так бувало не раз, але чи довго тривала їхня дружба? Нині мене більше непокоїть дедалі більша русифікація власне української зовнішньої політики. І я як голова Руху маю намір цьому протидіяти...

POSTUP - ПОСТУП
№170 (828),
8-14 ЛИСТОПАДА 2001 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Свято лівих
·Холодна осінь 2001 року
·ВСЕРЕДИНІ
·Ще дозріє Україна

ПОГЛЯД
·Що для вас є 7 листопада?
·ЖОВТНЕВІ СВЯТА

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Комуністи знову вийшли на вулиці
·Тепло у квартирах буде
·Надзвичайна ситуація у школі
·ХРОНІКА
·У Львові буде "Наш дім"
·Розбійний напад у центрі міста

ПОСТУП З КРАЮ
·КРАЄВИД
·Україні погрожують Гаагзьким судом
·Україна готується до ліцензування CD

ПОСТУП У СВІТ
·Росіяни тепер не довіряють Кучмі
·Республіканці залишаться при владі
·Ще дозріє Україна
·СВІТООГЛЯД

ЛЬВІВСЬКІ ОБСЕРВАЦІЇ
·ЛЬВІВСЬКІ ОБСЕРВАЦІЇ

КРИМІНАЛ
·"Відмиванням" грошей займатиметься НАФБ
·Підприємство виграло суд у податкової інспекції
·ХРОНІКА

АРТ-ПОСТУП
·Творчість протистоїть темряві
·Сонячні барви юних художників
·Бенефіс вокалістки Ніни Хохлової
·Ольга Пасічник: Вимірюю світ за таким принципом - Бах... і решта

"ПОСТУП КОМП""ЮТЕРНИХ ТЕХНОЛОГІЙ"
·Microsoft полює за привидами
·Що я зрозумів про життя, граючи в квести
·Усесвітня "пінгвінізація" PlayStation 2
·Microsoft припиняє гуртові поставки Windows NT 4
·Спільне підприємство Ericsson і Microsoft увійде до складу Ericsson
·У Новій Зеландії тепер можна розлучитися через Інтернет
·Нова версія WinAmp

СПОРТ-ПОСТУП
·СПОРТ-БЛІЦ
·Шевченко без маски
·Девенпорт - найкраща цього року
·"Чорноморець" та СК "Волинь-1" - фаворити

ДОЗВІЛЛЯ У ПОСТУПІ
·ЗАГАДКИ МІСТА ЛЕВА

КІНОПОСТУП
·Обіцянка, або Дюренматт у Неваді
·Чоловік із ножем
·Голлівудські зірки теж старіють
·У Лондоні відбулась прем'єра дитячого фільму "Гаррі Поттер та філософський камінь"

НАША АФІША
·ТЕАТРИ, ІМПРЕЗИ, ГАСТРОЛІ
·ВИСТАВКИ
·КІНОТЕАТРИ
·КНАЙПИ, КЛУБИ

ПОСТ-FACTUM
·у п'ятницю в поступі
·КАЛЕНДАР
·Злодій на зйомках