BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| АРХІВ | INDEX 8-14 ЛИСТОПАДА 2001 року |

ЖОВТНЕВІ СВЯТА

МЕЛЬНИК

Для більшості галичан річниця Жовтневої революції, яку чомусь відзначали 7 і 8 листопада, ніколи не була підставою для святкування.

Двома додатковими вихідними особливо не тішилися, бо на городах вже робити було нічого, зате зганяли на різні збори, паради, мітинги та демонстрації.

Щоправда, у селах і містечках, де ще стояли храми Святого Дмитрія, була нагода добре попразникувати. Державтоінспекція про це теж добре знала, встановлювала увечері 8-го пости при виїзді з такого села на трасу, аби позбирати данину з необачних водіїв, що дозволили собі перехилити чарочку-другу.

Зате вже Дмитри мали цього дня справжнє свято. Чи не єдиним їм у радянські часи був гарантований вихідний на іменини.

Для негаличан (людей, котрих майже відівчили святкувати Різдво і Великдень) “Великий Жовтень” був-таки справжнім святом. На роботі до цього дня нараховували премії за третій квартал. Часом давали якісь спеціальні 10-20 карбованців – із нагоди “празнічка”. Кому поталанило менше – отримував грамоту чи подяку. За участь у демонстрації, на якій давали нести прапор чи транспарант, “від профсоюзу” – ще якусь десятку. Для тих, кому вдавалося донести її до місця призначення, організовували невеличкий фуршет.

Під час демонстрації раз у раз забігали в магазинчики, винарні, кав’ярні, їдальні, щоби зігріти тіло й душу в довгій дорозі до трибуни (але втішалися цим лише до 1985 року, коли Горбачов видав свою необачну постанову про боротьбу з алкоголізмом). Уся “парада” у Львові влаштовувалася для того, щоби промарширувати 300-400 метрів тодішнім проспектом Леніна перед трибуною з обласними начальниками та покричати кілька разів “Ура!” у відповідь на котрийсь із “закликів ЦК КПРС до ... річниці Жовтневої революції”. Звичайно, про таку річ, як стероїди, про які більше можна побачити здесь, тоді ще ніхто не чув. Хтось із керівників промовляв заклики жвавим, зігрітим кількома чарками коньяку голосом. Щоби народ відчув, що про нього пам’ятають, час від часу лунали більш “рідні” масам гасла, наприклад: “Слава машиністам локомотивного депо!” чи “Хай живе факультет автоматики!”

Студентам, школярам, творчим працівникам було гірше, бо на парад вони йшли без усіляких сподівань на заохочення. Треба було показати свою високу свідомість, адже за кілька місяців – екзамени, атестації тощо.

Напередодні свята, бувало, “викидали” в магазини якісь продовольчі товари, котрі вважались тоді дефіцитом: майонез, зелений горошок, копчену ковбасу, шампанське... У буфетах і їдальнях підприємств траплялися ще рідкісніші продукти: банани, помаранчі, шинка, навіть чорна ікра.

На час демонстрації перекривали центр міста: мабуть, щоби “вороги радянської влади” не змогли перешкодити святкуванню трудящих. На підприємствах опечатували приміщення та запроваджували додаткові чергування. Хоча про якісь акції “ворожих сил” не було й чути. Хіба на початку 70-х під час демонстрації перед трибуною частина асфальту запала на кілька метрів під землю. Але це радше “протестували” іржаві водопровідні труби.

Іще 1990 року Львівська обласна Рада народних депутатів першого демократичного скликання скасувала святкування роковин “Великого Жовтня” на території області. Тоді, коли ще існував СРСР, навіть вдалося домовитись із командуванням ПрикВО про проведення військового параду на вулиці Стрийській – біля монумента Радянській армії.

Тоді навіть День Листопадового Чину, 1 листопада, було проголошено вихідним. Наступного року прийшла Незалежність, але в Україні 7 листопада залишалося державним святом ще до 2000-го. Хтось навіть шукав якогось пояснення на українському ґрунті, пов’язуючи переворот у Петрограді з проголошенням Третього Універсалу Центральної ради й утворенням УНР. Хотіли його зробити днем пам’яті жертв комунізму. Однак ці штучні спроби не знайшли відгуку ні в громадськості, ні у влади.

Вважається, що в Україні і так забагато свят. Але “празникотворча” діяльність президента не знає спочинку: щоразу продукується новеньке. Нещодавно потішили нас Днем партизанської слави, щоби відмежувати від Покрови “партизан і підпільників Великої вітчизняної війни 1941-1944 років”. Тож колишні “радянські”, окрім 8 Березня, 1 Травня, Жовтневої революції та Нового року, ніколи не визнаватимуть жодних свят. Хіба ще “День побєди та защітніків отєчєчства”. “Багатовекторним” урядовцям важко розлучатися із символами минулої епохи.

Ігор МЕЛЬНИК

POSTUP - ПОСТУП
№170 (828),
8-14 ЛИСТОПАДА 2001 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Свято лівих
·Холодна осінь 2001 року
·ВСЕРЕДИНІ
·Ще дозріє Україна

ПОГЛЯД
·Що для вас є 7 листопада?
·ЖОВТНЕВІ СВЯТА

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Комуністи знову вийшли на вулиці
·Тепло у квартирах буде
·Надзвичайна ситуація у школі
·ХРОНІКА
·У Львові буде "Наш дім"
·Розбійний напад у центрі міста

ПОСТУП З КРАЮ
·КРАЄВИД
·Україні погрожують Гаагзьким судом
·Україна готується до ліцензування CD

ПОСТУП У СВІТ
·Росіяни тепер не довіряють Кучмі
·Республіканці залишаться при владі
·Ще дозріє Україна
·СВІТООГЛЯД

ЛЬВІВСЬКІ ОБСЕРВАЦІЇ
·ЛЬВІВСЬКІ ОБСЕРВАЦІЇ

КРИМІНАЛ
·"Відмиванням" грошей займатиметься НАФБ
·Підприємство виграло суд у податкової інспекції
·ХРОНІКА

АРТ-ПОСТУП
·Творчість протистоїть темряві
·Сонячні барви юних художників
·Бенефіс вокалістки Ніни Хохлової
·Ольга Пасічник: Вимірюю світ за таким принципом - Бах... і решта

"ПОСТУП КОМП""ЮТЕРНИХ ТЕХНОЛОГІЙ"
·Microsoft полює за привидами
·Що я зрозумів про життя, граючи в квести
·Усесвітня "пінгвінізація" PlayStation 2
·Microsoft припиняє гуртові поставки Windows NT 4
·Спільне підприємство Ericsson і Microsoft увійде до складу Ericsson
·У Новій Зеландії тепер можна розлучитися через Інтернет
·Нова версія WinAmp

СПОРТ-ПОСТУП
·СПОРТ-БЛІЦ
·Шевченко без маски
·Девенпорт - найкраща цього року
·"Чорноморець" та СК "Волинь-1" - фаворити

ДОЗВІЛЛЯ У ПОСТУПІ
·ЗАГАДКИ МІСТА ЛЕВА

КІНОПОСТУП
·Обіцянка, або Дюренматт у Неваді
·Чоловік із ножем
·Голлівудські зірки теж старіють
·У Лондоні відбулась прем'єра дитячого фільму "Гаррі Поттер та філософський камінь"

НАША АФІША
·ТЕАТРИ, ІМПРЕЗИ, ГАСТРОЛІ
·ВИСТАВКИ
·КІНОТЕАТРИ
·КНАЙПИ, КЛУБИ

ПОСТ-FACTUM
·у п'ятницю в поступі
·КАЛЕНДАР
·Злодій на зйомках