BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| АРХІВ | INDEX 23-24 ЖОВТНЯ 2001 року |

Колекція народного живопису "Козак Мамай"

ПАРСУНИ

Ярослав КУП'ЯК

У Львівському музеї Етнографії та художнього промислу /проспект Свободи, 15) відкрито рідкісну виставку народних картин. Збірка належить Дніпропетровському історичному музею ім. Дмитра Яворницького і експонується поряд з особистими речами видатного вченого та запорозькими раритетами, предметами козацького побуту, зразками озброєння, музичними інструментами та археологічними знахідками.

Народні картини портретного жанру були досить поширеними в Україні. Живописці у такий спосіб намагалися персоніфікувати під виглядом безжурних козацьких постатей конкретні особи повстанських ватажків. Як відомо, мамаями на Подніпров’ї звали тих козаків, що в силу певних обставин набули турецьких звичаїв. Це стосується ХУІ століття, відколи територія таврійських степів підпала під вплив султанату.

Композиція полотен містить детально змальовану постать запорожця попід крислатим дубом, поряд – осідланий кінь, козацький спис, шабля та смушкова шапка, що є атрибутами воїна захисника. Сам же запорожець сидить “по-турецьки”, підібгавши ноги та грає на бандурі. Деякі дослідники, наприклад К. Широцький, В. Скаловський, вважають, що паралелі до таких композицій необхідно шукати у західному живописі. І наводять цілком переконливі докази. Проте, такі картини знані й на Сході.

Ця ж розстановка є у відомій іранській мініатюрі “Музиканти” /VII-ТХ ст./, на портреті Хосейна роботи художника Бех-Заде /кінця ХV ст./, на декількох мініатюрах рукопису ХVIII ст. великої поеми Абуль-Касима Фірдоусі “Шах-Наме”. Загалом усі компоненти картини передають місцеві умови, в яких жило степове козацтво. А це величезні простори Лівобережжя аж до Приазов`я і далі.

В основному ці картини зібрані в експедиціях XIX ст. Тоді народний живопис проникав буквально в кожну українську оселю. Але події, що знайшли відгомін у названому жанрі, ведуть у гайдамацькі роки. З історичних матеріалів “Архіву Південно-Західної Росії” видно фактичні підстави. Записані зізнання гайдамаків про смерть їх отамана Мамая. Один з гайдамаків дав свідчення “як він прийшов до Чорного лісу І751 року, де зійшовся з Мамаєм і разом з іншими козаками пішов на Польщу”. У тій місцевості поблизу Плоского і загинув у битві з царською командою отаман Мамай. Дослідний Дедяфліз також вважав Мамая гайдамацьким отаманом, історичною особою, причому вказує й на Мамаїв дуб, що росте у Васильєвському урочищі Мотрокинської дачі Чигиринського повіту. З інших джерел дізнаємося, що козак Мамай з Запорожжя у 1750 році розгромив царські команди ген. Леонтієва.

Наступником народного ватажка згодом став і Андрій Харченко, з куреня Вербаковського. Він воював по всьому Правобережжю, найбільше на Черкащині, по Холодному Яру. А нерідко водив 1 байдаки по Дніпру. Це зафіксовано, зокрема, в альбомі Деляфліза. Найпоширеніші назви картин: “Козак-бандурист”, “Козак-запорожець”, “Кримський запорожець”, “Козак-гайдамака”, “Козак-нетяга”, “Коазак-Шарпило, древній запорожець”, “Сава Чалий, іменитий”, “Козак Гордій Велегура”.

POSTUP - ПОСТУП
№161 (819),
23-24 ЖОВТНЯ 2001 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Перші операції американських командос
·ВСЕРЕДИНІ
·Помста з підпалом?
·У Львові застрелили бізнесмена

ПОГЛЯД
·Що сталося у Москві?
·Ратуша, мерові

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·"Карпатам" потрібні готелі
·У Львові застрелили бізнесмена
·Рух "маршруток" заборонять на два дні
·Подарунок із підтекстом
·Львів знову буде освітлений

НАША СТОЛИЦЯ
·Львів виставлять на продаж
·"Загадки Міста Лева" увійшли в осінь
·Вуличне мистецтво
·Полякам смакує добре

ПОСТУП З КРАЮ
·Конвертик з бацилами
·Унсовці вже не голодують
·КРАЄВИД

ПОСТУП У СВІТ
·СВІТООГЛЯД
·Перші операції американських командос
·Уперше вбито суддю
·Автопорушників у Британії відстежуватиме камера
·Порахунки із злочинним минулим

ЕКОНОМІЧНИЙ ПОСТУП
·ЛАЗ можуть закрити
·Сорос каже: буде зле
·Чехи будують широку колію через Україну
·Повернення "Богдана"
·ЕКОНОВИНИ

АРТ-ПОСТУП
·Валентин Сильвестров: Музика - це політ...
·"Юрку, па-па!"
·Колекція народного живопису "Козак Мамай"

ЛИСТИ ДО ПОСТУПУ
·ПОЛЕМІКА
·ШАНОВНА РЕДАКЦІЄ!

СПОРТ-ПОСТУП
·Чемпіонат світу без страхування
·Політехніка удома - без перемог
·Іванчук і Романишин - чемпіони світу!
·В активі українок - три нагороди
·СПОРТ-БЛІЦ
·Покладок знову забиває
·Післяматчеве інтерв'ю
·Весь Мілан біля ніг Шевченка

ПОСТ-FACTUM
·у четвер у поступі
·КАЛЕНДАР
·"Молодість" збирає кінозрілість