BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| АРХІВ | INDEX 23-24 ЖОВТНЯ 2001 року |

Конвертик з бацилами

В Україні поштову кореспонденцію перевіряють на "стерильність"

БІО-ВІЙНИ

Олег КОНИК


Так працювали на виборчих дільницях у Німеччині. Можливо, респіратори та рукавички стануть звичними атрибутами для всіх українських поштарів. Світлина Reuters

Протягом недільної доби в Україні були зафіксовані аж три випадки, коли в поштових конвертах виявляли білий порошок невідомого походження. Нагадаємо, що після аналогічних знахідок у США та в Європі в порошку виявляли збудників такої небезпечної хвороби, як сибірка... Чи докотилася небезпека біологічної війни і до України?

Якщо розглядати останній випадок у Сумській області на Глухівській митниці, то відповідні органи своєчасно відреагували на можливу небезпеку: щоразу люди, які перебували в контакті з речовиною, скеровувалися на медичне обстеження, а речовина – на експертизу до санепідемстанції. Заступник головного лікаря санепідемстанції Сумської області Олександр Черняк заявив, що дослідження речовини з конверта підтвердили його безпечність для навколишніх: “У порошку відсутні будь-які збудники особливо небезпечних інфекційних захворювань, в тому числі й збудники сибірки”, – сказав він. Ще два конверти з білим порошком були виявлені на головній пошті міста Миколаєва (обласний центр). Що цікаво, обидва вони були адресовані впливовим особам та структурам: мерові Володимиру Чайці та одній з миколаївських телекомпаній. У цьому випадку СБУ почала розслідування інциденту, санепідемстанція проводить дослідження на виявлення збудників небезпечних хвороб. Нагадаємо, що вперше ампули з невідомим порошком були знайдені під Києвом в селі Осокорки. Тоді попередні результати експертизи підтвердили, що речовина в ампулах безпечна.

Тим не менше, незважаючи на те, що в Україні реальних спалахів біо-війни внаслідок можливих терористичних акцій (саме так називають розсилку конвертів з порошком у США та Європі) ще не відбувалося, запобіжні заходи вже відбуваються. Ще минулого тижня компанія “Укрпошта” посилила перевірку поштової кореспонденції, щоби уникнути поширення терористами бацил сибірської виразки.

Начальник служби безпеки і контролю “Укрпошти” Валерій Мазуренко з цього приводу заявив, що працівники пошти негайно інформуватимуть відповідні органи про підозрілі конверти, а також додав, що митниця перевірятиме міжнародну кореспонденцію за допомогою рентгенівських апаратів. Учора інтернет-газета ForUm повідомила, що Запорізька облдержадміністрація ухвалила рішення про низку запобіжних заходів на випадок можливих терактів: зокрема відтепер запорізькі листоноші зобов’язані працювати з листами в гумових рукавичках.

Усі попередні застереження спрямовані на те, щоби завчасно бути готовими до можливих терористичних акцій, зокрема до розсилки заражених листів. Як заявив з цього приводу міністр із надзвичайних ситуацій Василь Дурдинець, українські фахівці готові до “бактеріологічних диверсій”, подібних до тих, які сталися у США. За його словами, всі санітарні установи забезпечені всіма необхідними реактивами й обладнанням, до того ж регулярно перевіряється готовність служб до несподіванок.

Очевидно, що в разі появи ще якихось інцидентів, держава застосовуватиме додаткові заходи безпеки. Хоча в США це не допомогло, хоча там і готувалися до другої хвилі терактів. Зараз, на думку експертів, Україні варто було би якомога чіткіше зберігати нейтралітет, а не бавитися в учасника антитерористичної опозиції, навіть надаючи свій повітряний простір американським літакам...


довідка

Офіційні особи у США підозрюють, що деякі вчені з колишнього СРСР, які працювали над вирощуванням небезпечних бактерій, можливо, допомагали (або навіть допомагають) злочинним режимам розробляти біологічну зброю. У 1972 році Москва підписалася під Конвенцією про біологічну зброю, яка забороняє вести бактеріологічну війну. Пізніше з’ясувалося, що країна порушувала цей договір протягом 20 років, доки тогочасний президент Борис Єльцин не видав в квітні 1992 року указ про виконання умов конвенції. Утім, західні джерела і досі твердять, що деякі дослідження продовжувалися і після цього – в умовах секретності. Як твердять міжнародні експерти, радянська, а пізніше й російська програми біологічної війни були настільки потужними, що до моменту офіційного згортання в них було задіяно до 70 тисяч працівників! Серед досягнень радянських науковців була й розробка стійкого до антибіотиків штаму сибірської виразки...

Конкретні знахідки відбулися у Казахстані: американські військові експерти, які допомагали у конверсії колишнього радянського заводу з випуску біологічних боєприпасів в Степногорську, цього місяця виявили на одній із труб спори сибірської виразки. Завод будувався у 1982 році для заміни такого ж заводу в Єкатеринбурзі, який у 1979 році випадково випустив в повітря спори сибірської виразки, що вбили майже 70 чоловік. Тепер же Казахстан категорично відкидає ймовірність будь-якого зв’язку між інфікуванням сибірською виразкою американських громадян і можливістю того, що штам, вирощений в Казахстані, потрапив до рук екстремістів. Крім того, у 1999 році американські вчені виявили живі спори сибірської виразки на острові Відродження в Аральському морі, який після цього назвали найбільшим у світі могильником збудників сибірки. Тепер острів, яким володіють Казахстан і Узбекистан, стає дедалі небезпечнішим – у міру висихання Аральського моря.

Не виключено, що штами виразки, якими послуговуються терористи, були зроблені однією з держав, які не згорнули програми з розробки біологічної зброї – наприклад, Іраком, Іраном, Лівією або Сирією. Американська розвідка підозрювала у 1994 році, що Росія могла надати технології з розробки біологічної зброї Іраку та Північній Кореї.

POSTUP - ПОСТУП
№161 (819),
23-24 ЖОВТНЯ 2001 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Перші операції американських командос
·ВСЕРЕДИНІ
·Помста з підпалом?
·У Львові застрелили бізнесмена

ПОГЛЯД
·Що сталося у Москві?
·Ратуша, мерові

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·"Карпатам" потрібні готелі
·У Львові застрелили бізнесмена
·Рух "маршруток" заборонять на два дні
·Подарунок із підтекстом
·Львів знову буде освітлений

НАША СТОЛИЦЯ
·Львів виставлять на продаж
·"Загадки Міста Лева" увійшли в осінь
·Вуличне мистецтво
·Полякам смакує добре

ПОСТУП З КРАЮ
·Конвертик з бацилами
·Унсовці вже не голодують
·КРАЄВИД

ПОСТУП У СВІТ
·СВІТООГЛЯД
·Перші операції американських командос
·Уперше вбито суддю
·Автопорушників у Британії відстежуватиме камера
·Порахунки із злочинним минулим

ЕКОНОМІЧНИЙ ПОСТУП
·ЛАЗ можуть закрити
·Сорос каже: буде зле
·Чехи будують широку колію через Україну
·Повернення "Богдана"
·ЕКОНОВИНИ

АРТ-ПОСТУП
·Валентин Сильвестров: Музика - це політ...
·"Юрку, па-па!"
·Колекція народного живопису "Козак Мамай"

ЛИСТИ ДО ПОСТУПУ
·ПОЛЕМІКА
·ШАНОВНА РЕДАКЦІЄ!

СПОРТ-ПОСТУП
·Чемпіонат світу без страхування
·Політехніка удома - без перемог
·Іванчук і Романишин - чемпіони світу!
·В активі українок - три нагороди
·СПОРТ-БЛІЦ
·Покладок знову забиває
·Післяматчеве інтерв'ю
·Весь Мілан біля ніг Шевченка

ПОСТ-FACTUM
·у четвер у поступі
·КАЛЕНДАР
·"Молодість" збирає кінозрілість