BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| АРХІВ | INDEX 4-10 ЖОВТНЯ 2001 року |

Центрвиборчком має оголосити старт

Адміністрація президента не готова до початку виборів у парламент

ВИБОРИ

Дмитро ЯЦЕНКО

на світлині: Леонід Кучма та його адміністація ще не визначилися щодо Закону “Про вибори народних депутатів”: підписувати документ, чи накласти на нього вето
Світлина УНІАН


Упродовж останніх двох тижнів політики переймаються питанням: “Коли ж почнеться виборча кампанія?” А от згідно із заявою представника президента у Верховній Раді Романа Безсмертного, підстав для хвилювання немає – Центральна виборча комісія повинна оголосити старт кампанії, незважаючи на те, підпише президент нещодавно ухвалений парламентом новий закон про вибори чи вкотре накладе на нього вето.

Нагадаємо, що Конституційний суд визнав невідповідними Основному закону низку чинних положень про вибори народних депутатів, що стосуються, зокрема, термінів висунення кандидатів у депутати за партійними списками та в мажоритарних округах (відповідно 170 і 90 днів). Водночас досі не вирішено проблему з новим законом: хоча парламент і ухвалив цей документ, президент не поспішає його підписувати. “Поступ” у числі газети за 25-26 вересня передбачав, що тяганина з підписанням закону вигідна Леонідові Кучмі передусім тому, що він таким чином хоче “протягнути” в закон норму про встановлення терміну виборчої кампанії – 90 днів, а відтак пропрезидентські партії та виборчі блоки отримають перевагу завдяки застосуванню адміністративного ресурсу. Так, передбачається, що протягом короткого терміну кампанії підписи на свою підтримку встигнуть зібрати лише або близькі до влади, або дуже сильні партії. Верховна Рада, як відомо, зігнорувала цю вимогу глави держави й ухвалила тривалість у 170 днів. Тому, щоби скоротити термін кампанії, президент може хіба тягнути час з підписанням закону або накладати на нього вето, доки до виборів і справді залишаться 90-100 днів.

Однак на думку Безсмертного, якщо президент і парламент не зможуть досягнути компромісу щодо часу кампанії, про її початок може оголосити Центральна виборча комісія. Стаття 6 чинного Закону “Про вибори народних депутатів України” визначає такий порядок призначення виборів: “Оголошення про початок виборчої кампанії здійснює Центральна виборча комісія відповідно до строків, визначених Конституцією України та законами України”.

Якщо брати до уваги побажання народних депутатів, які ухвалювали новий закон про вибори, то до початку кампанії лишився тиждень – старт має відбутися 12 жовтня, тобто за 170 днів до дня голосування. Хоча голова ЦВК Михайло Рябець досі заявляв, що не зможе оголосити про початок виборчої кампанії саме того дня через відсутність законодавчої бази.

А поки що партії розділилися на два табори: одні закликають президента накласти вето на закон, інші – підписати закон. Наприклад, лідер фракції “Батьківщина” Олександр Турчинов заявив з парламентської трибуни, що, на думку членів партії, президент Леонід Кучма не підписує ухвалений парламентом закон про вибори, щоби зірвати початок виборчої кампанії: “Президент і його оточення штучно гальмують підписання закону про вибори народних депутатів. Це ще раз говорить про те, що режиму не потрібен жоден виборчий закон”. На думку Турчинова, президент тягне час, аби підготуватися до фальсифікації виборів. Тому “Батьківщина” закликає демократичні сили відмовитися від локальних міжпартійних протиріч і об’єднати зусилля для створення механізму контролю за перебігом виборів і підрахунком голосів. А от лідер СДПУ (о), перший віце-спікер Віктор Медведчук, схоже, змирився з тим, що президент накладе вето на закон. Він вважає, що депутати повинні спробувати подолати його, бо кампанія має початися 12 жовтня. Натомість лідер партії “Трудова Україна”, народний депутат Сергій Тигипко заявив, що коли президент Леонід Кучма скористається правом вето на закон про вибори, фракція “Трудова Україна” не дасть подолати це вето в парламенті. У цьому його підтримують лідери всіх партій, що входять у виборчий блок “Трудова Україна”-НДП-Партія регіонів-Аграрна партія. У якості компромісу лідер УНР Юрій Костенко пропонує зібрати нараду за участю президента України, голови парламенту, лідерів фракцій і домовитися про внесення коректив до закону. На думку Костенка, у разі скорочення тривалості виборчої кампанії до 90 днів вихід із ситуації все-таки є: замість збору підписів можна використати фінансову заставу, як це робиться в багатьох демократичних державах світу.

Таким чином, з огляду на реакцію різних партій, можна говорити про те, кому який закон більш вигідний. У цьому контексті щодо ще непідписаного закону можна згадати одну його норму: до керівного складу окружних виборчих комісій можуть увійти лише партії переможці виборів 1998 року.

А це: НДП, СДПУ (о), Партія зелених, Прогресивна соціалістична партія, НРУ, “Громада”, КПУ та блок Соціалістичної та Селянської партій. Очевидно, тому лідери СДПУ(о) оптимістично заявляють, що партія пройде в парламент без блокування з іншими політичними силами. А те, що соціал-демократи об’єднані вимагають тривалої кампанії, свідчить про певні розбіжності з позицією президента.

Аналогічні заяви про небажання блокуватися з іншими партіями роблять і представники НДП, що навіть стало причиною прогнозів про розпад блоку “Трудова Україна”-НДП-Партія регіонів-Аграрна партія.

До речі, саме непевність у міцності цього блоку може змусити президента відтягувати підписання закону про вибори (блок “Трудова Україна”-НДП-Партія регіонів-Аграрна партія в аналітичних колах вважається проектом Адміністрації президента). Після амбіційних заяв НДП на лідерство в блоці або самостійної участі у виборах передбачається і вихід із Партії регіонів однієї з п’яти її засновниць – “Солідарності”. Очікується, що на з’їзді останньої, який відбудеться незабаром, новим головою замість нинішнього Петра Порошенка оберуть главу Адміністрації президента Володимира Литвина. Фактично слід говорити про неготовність Адміністрації президента починати вибори 12 жовтня і, відповідно, про її невпевненість у вигідному для себе результаті. З іншого боку, якщо вибори почнуться, наприклад, з 1 січня, то доти ще може бути сформована нова партія влади, причому цілком імовірно, що саме Литвин – кандидат на лідерство в цій структурі.

POSTUP - ПОСТУП
№151 (809),
4-10 ЖОВТНЯ 2001 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Операція "Вісла-2"
·Не заважайте Куйбіді царювати
·Андрій Шевченко зустрічається з топ-моделлю

ПОГЛЯД
·Ви йдете на компроміс із совістю?
·Ще раз про сепаратизм

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Не заважайте царювати
·Західна Україна має шанс підняти економіку
·ХРОНІКА
·Жіночі права: крок за кроком
·І в Канаді будуть наші
·Львів туристичний

ПОСТУП З КРАЮ
·КРАЄВИД
·Центрвиборчком має оголосити старт
·Африканський монстр потрапив у Дніпро?

ПОСТУП У СВІТ
·Перемогла опозиція
·Операція "Вісла-2"
·Або ми знищимо тероризм, або він нас
·"Гуманна" біологічна зброя
·СВІТООГЛЯД

ЛЬВІВСЬКІ ОБСЕРВАЦІЇ
·ЛЬВІВСЬКІ ОБСЕРВАЦІЇ

КРИМІНАЛ
·Міліція "плакалася" депутатам
·Права людини не мають кордонів
·ХРОНІКА

АРТ-ПОСТУП
·Вистава без жанру
·Магнієвий спалах
·Останній марш
·Придумати простір образу
·Сучасна музика вимагає співтворця
·АНОНС

ПОСТУП КОМП"ЮТЕРНИХ ТЕХНОЛОГІЙ
·Чергова дірка в Outlook Express 5.0, 5.5 і 6.0
·Чи сумісна ваша система з Windows XP?
·Nintendo попросили покрити недостачу
·Нова LAN від Sony i TDK
·РС-NEWS
·Napster бореться за свої права
·Mac OS X 10.1 з'явиться цього тижня
·180-ГБайтні диски від НР

СПОРТ-ПОСТУП
·Шевченко заговорив
·На Польщу - без Реброва, Парфьонова та Левицького
·ФУТБОЛ
·Відставку Прокопенка не прийнято
·Стартувала НХЛ

ПЛІТКАРСЬКИЙ ПОСТУП
·Казочка про Ніколь

КІНОПОСТУП
·Стенлі Кубрик не помер
·Пенелопа Круз боїться, що не зможе встояти
·Місто, країна, поцілунок
·Цифрове кіно не переможе

НАША АФІША
·НАША АФІША
·Сьомий міжнародний фестиваль сучасної академічної музики "Контрасти"

ПОСТ-FACTUM
·у п'ятницю в поступі
·КАЛЕНДАР
·Медіальні змаги