Афганістану потрібен король
Вашингтон плекає наміри повернути монарха до влади
АЗІЯ
Ольга КОЦАЙ
|
на світлині: Мухаммед Захір Шах планує повернутися в Афганістан на білому коні
Світлина AP
Закінчення. Початок – стор. 1
Усіма забутий колишній король провадив спокійний, близький до аскетизму, спосіб життя в італійській столиці. Однак після терористичних акцій, здійснених у Нью-Йорку та Вашингтоні, саме він потрапив у поле зору американських політиків.
Увагу до особи екс-монарха також міг привернути лист зі співчуттям, що його Мухаммед Захір Шах надіслав на адресу вашингтонської адміністрації. Це послання було надзвичайно емоційним. Монарх наголошував, що “в його пам’яті закарбувалася страшна трагедія 11-го вересня”, і що він щиро співчуває президентові Бушу.
Поки США деталізували перебіг військової операції в Афганістані, щодо Мухаммед Захір Шаха було розгорнуто бурхливу дипломатичну діяльність. Так, минулого тижня екс-монарх зустрівся з послом ООН в Афганістані Франсісом Вандрелом. А у вівторок — з повіреним у справах США в Італії Вільямом Поупом. Також нещодавно стало відомо, що невдовзі відбудеться зустріч Захір Шаха з представниками афганської опозиції. Слід зазначити, що під час аудієнцій екс-лідер дав зрозуміти, що він абсолютно не прагне провернути собі трон, але готовий узяти участь у формуванні перехідного уряду країни в разі усунення режиму талібів.
Протягом цього тижня Мухаммед Захір Шах також дав декілька інтерв’ю провідним західним ЗМІ, у яких розкрив свій план переовлаштування держави. Так, у вівторок в інтерв’ю радіо Бі-Бі-Сі він заявив, що повністю підтримує плани США з уторгнення на територію Афганістану, порівнюючи операцію “Необмежена свобода” з діяльністю антигітлерівської коаліції під час звільнення Європи від нацистів. Монарх назвав режим талібів іноземною інтервенцією і наголосив, що на зміну йому повинен прийти справжній демократичний уряд.
А план щодо демократизації Афганістану, на думку Захір Шаха, полягає от в чому: для початку слід скликати зібрання вождів племен і богословів, на якому буде сформовано перехідний уряд і підготовано програму реформ; опісля народ повинен вирішити, в якій формі здійснюватиметься управління державою — монархічній чи республіканській.
Така програма, а також підтримка вашингтонською адміністрацією, яка однозначно сприятиме реалізації зазначеного плану, зрозуміло, викликали хвилю обурення союзників талібів. Так, міністр іноземних справ Пакистану Абдул Саттар, ознайомившись з інтерв’ю екс-монарха, заявив, що уряд його країни не підтримує будь-яких спроб встановлення маріонеткового режиму. Нагадаємо, що колись ісламський світ з не меншою ворожістю поставився до планів Вашингтона, якими передбачалося створення в Афганістані тимчасової адміністрації під егідою ООН.
|
|