BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| АРХІВ | INDEX 28 ВЕРЕСНЯ 2001 року |

"Дискусії навколо пам""ятника Данилові Галицькому"

"ПАМ""ЯТНИК"

Ірина БЖЕЗІНСЬКА

Партії, що входять до КРУПОЛУ, звернулися до міського голови з проханням призупинити виготовлення пам’ятника Данилу Галицькому. Ще 12 вересня був поширений відкритий лист, написання якого ініціював Олександр Василюк, голова братства тверезості “Відсіч”.

Як розповів п. Олександр, який за фахом є істориком, він побачив пам’ятник у повну висоту на кераміко-скульпртурній фабриці на початку вересня. Його обурення вбранням князя наштовхнуло на написання відкритого листа, який був надысланий голові Верховної Ради України, Міністерству освіти і науки, Національній академії наук, Голові львівської обласної державної адміністрації, голові Львівської обласної ради, голові Львівської міської ради, Львівському міському відділу культури, спілкам художників, письменників, та редакціям газет.

“Просимо Вас всіма можливими засобами впливу припинити безглуздя, посприяти встановленню на площі Галицькій у місті Львові справжнього, гідного кінного пам’ятника князю-королю України Данилу Романовичу Галицькому. На даний час замість цього довгоочікуваного, святого для кожного галичанина, українця пам’ятника встановлюють пам’ятник або Тарзанові в пов’язці на стегнах і на голові, або шотландському парубкові в клітчастій шотландській спідниці. Ні королівської корони, ні князівського одягу, ні атрибутів влади пам’ятник не має. Замість гордого князівського коня арабського лову та галицького хову – кінь зі скривленою вниз і вбік шиєю.”

Через кілька днів звернення підписав голова ЛОО УРП Степан Середа та майже 300 львів’ян. А ще майже 400 екземплярів його було роздано під час проведення Форуму видавців.

Представники партій, що входять до КРУПОЛУ, зважаючи на те, що вони не фахівці щодо даного питання і не можуть висловлюватися про відповідність чи невідповідність одягу князя та “вдалість” пам’ятника, вирішили скерувати копію відкритого листа до міського голови з проханням вивчити дане звернення та у щонайкоротший термін дати відповідь. А наразі, допоки фахівці не дадуть оцінку мистецькому творові, призупинити виготовлення пам’ятника в матеріалі. Копії листа скеровані в Історичний музей, Музей етнографії та художнього промислу, в Львівську академію мистецтв.

Ярослав Трескот, головний спеціаліст відділу художнього оформлення міського середовища, вважає нормальним явищем те, що частина львів’ян не задоволена пам’ятником та конкретно одягом князя.
“Пам’ятник обирало журі, що складалося з відомих людей, скульпторів, діячів культури і мистецтва.” А те, що до обговорення якості пам’ятника залучаються політичні партії, він вважає початком передвиборної компанії.

Ігор Голод, проректор з навчальної роботи Львівської Академії мистецтв, переконаний, що якщо навколо твору мистецтва піднімається дискусія, це лише доводить, що цей твір є цікавим. Така думка була проголошена ще наприкінці XVIII століття.

Проект пам’ятника, що отримав другу премію на конкурсі, дороблявся і був неодноразово розглянутий на засіданнях правління Спілки художників та на містобудівній раді. Співавторами цього пам’ятника є Роман Романичук та Василь Ярич, а архітектором – Ярема Чурилик.

Як розповіли скульптори, перш ніж вони створили композицію, ними було опрацьовано багато відповідних друкованих матеріалів, зокрема з історії костюму. Тому короля вбрали у полотняну сорочку, вузькі довгі штани та плащ “корзно”, що запинався на правому боці. Ознакою належності до знаті тоді була якість матеріалу, з якого виготовлявся одяг, та розкіш оздоблення. Саме про таке вбрання говориться у праці Галини Стельмащук “Український стрій”, Констянтина Стамерова “Нарис з історії костюмів”, Катерини Матейко “Український народний одяг”... А багато елементів історії Галичини увійшли до рельєфної композиції постаменту.

Наразі пам’ятник вже майже відлитий в бронзі, і наприкінці жовтня має бути офіційно відкритий. У висоту композиція сягатиме 10 метрів.

До речі, як розповів Василь Ярич, планувалося, що площа буде викладена звичною “львівською “ бруківкою. Але, на жаль, на неї забракнуло грошей. Тому в теперішньому вигляді обмежилися фігурною плиткою.

Як розповіли автори, спочатку цей пам’ятник проектувався до старої Площі Ринок, що навпроти кінотеатру ім. Б. Хмельницького. Потім, коли місцем розташування пам’ятника було остаточно обрано площу Галицьку, проект пам’ятника був спеціально пристосований до даного середовища.

А допоки іде реконструкція площі й тривають баталії, у багатьох львів’ян викликають обурення транспортні “пробки”, які постійно виникають на площі Галицький у зв’язку з перенесенням зупинки трамваю.

POSTUP - ПОСТУП
№148 (806),
28 ВЕРЕСНЯ 2001 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Золота лихоманка
·Масакра в земельному парламенті
·Я пишу тобі листа

ПОГЛЯД
·Ви вважаєте Україну європейською державою?
·ФОРУМ І МИ

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Трамваї ходитимуть лише зранку і ввечері
·"Дискусії навколо пам""ятника Данилові Галицькому"
·Автомобілі для "нових" українців ввозяться незаконно
·Заблукати в трьох соснах
·Невизначене громадянство Ющенка

НАША СТОЛИЦЯ
·КРАЄВИД
·Неповносправні знайдуть місце в житті
·Наркотичний бізнес
·Японські та німецькі підприємці цікавляться ПЕК Львівщини

ПОСТУП З КРАЮ
·Я пишу тобі листа
·Міністра Станік відправляють в заслання
·КРАЄВИД

ПОСТУП У СВІТ
·СВІТООГЛЯД
·Масакра в земельному парламенті
·Дорогий хліб - дешевий опіум
·"Бурштиновий лис" після "Необхідного врожаю"
·"Хрещений батько" по-японськи

ЕКОНОМІЧНИЙ ПОСТУП
·Золота лихоманка
·Не був, не брав участі, не притягувався...
·Інвестиційна активність
·Польський кордон не повинен стати завісою

НАС 800 ТИСЯЧ
·Поляки у Львові

АРТ-ПОСТУП
·Зосереджений Пітер Брук
·Франсуаза Саган торгувала дружбою з Міттераном
·Україна вирішила передати Німеччині архів Баха
·Опубліковано шот-лист англійського "Букера"

АВТО-ПОСТУП
·АВТО-НОВИНИ
·Помий мене!
·АВТО-НОВИНИ

СПОРТ-ПОСТУП
·На екваторі наше "Динамо" - аутсайдер
·Мабуть, бути тільки відомим боксером - замало
·Пустовойтенко проти Суркіса: друга серія
·СПОРТ-БЛІЦ
·Атлети теж можуть бути кандидатами наук

ПОСТ-FACTUM
·у суботу в поступі
·КАЛЕНДАР
·Бйорк більше не співає у темряві