BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| АРХІВ | INDEX 28 ВЕРЕСНЯ 2001 року |

Ви вважаєте Україну європейською державою?

ПИТАННЯ ДНЯ

Невдовзі виповниться 6 років, як Україна стала членом Ради Європи. У пориві ейфорії саме від цієї події (безперечно, значимої, якщо не більше) тоді всі гуртом почали відраховувати європейський життєпис нашої держави. Принаймні формально. А змістовно? Чи може Україна вважати себе органічно європейською державою, де права кожної, навіть пересічної людини, – вищі за все, де суспільство ставиться толерантно до будь-якої меншості? Європейська ідентичність українців, схоже, не є аж таким полемічним питанням. Але європейськість на практиці, яка стосується і держави, і кожного зокрема, на 11-му році незалежності турбує неабияк.


Михайло БРЕГІН
начальник управління освіти і науки облдержадміністрації

Безперечно, так. Україна є європейською державою і точно нею буде. Та й усі, хто є східніше від нас, вважають нас Європою, не маємо іншого шляху, крім інтеграції в Європу. Це відчувається і в системі освіти, де я працюю, котра має багато зв’язків із закордонням. Європеєць – це передусім високоосвічена й інтелігентна людина. Так, в Україні є проблеми, як і в усіх. Я завжди люблю казати так: проблему треба обов’язково озвучувати – і тоді вона вирішиться. У нас є темні місця, і їх ніхто не вирішить, окрім нас. Найгірше, коли ми чекаємо, що прийде хтось дуже розумний і зробить усе. Так не буде. А високо піднімаються ті держави, які приділяють увагу насамперед освіті.


Віктор ПИНЗЕНИК
голова партії “Реформи і порядок”

Ой, знаєте, я собі ніколи не задавав такого запитання. Україна за духом і економічно дуже зв’язана з Європою. Звичайно, є певні аспекти, особливо в економічній системі, які не дозволяють Україні називатися європейською. І від цього страждає насамперед вона. Але зрушення вперед є. Я вважаю, що вступ до Ради Європи не є свідченням європейськості держави – це досить умовний критерій. Основне те, що Україна погодилася з правилами гри, прийнятими в усьому цивілізованому світі.


Володимир ЛИСАК
голова Студентського братства “Львівської політехніки”

Географічно – так. Як я знаю, центр Європи – десь у Карпатах. Але якщо без географії, то найближчі західні сусіди кажуть, що Україна закінчується десь на кордоні з Польщею або біля Збруча (що є поблажкою). Для мене бути Європою – це жити хоча б за приблизними законами громадянського суспільства. І в такому разі навіть Львову ще далеко до Європи. Узагалі-то, українцям потрібно визначитися, хто ми і що в нас є від Європи. А вже потім робити висновки.


Валерій МАЛИШЕВ
естрадний співак

Щодо місцерозташування – так. А за цивілізованістю нам до Європи ще далеко. Є деякі міста, де візуально та сервісно трохи пахне Європою, але це тільки тому, що бізнесмени вклали туди великі гроші. Суто за демократичністю, соціальною захищеністю, дотриманням прав людини я ніколи б не назвав Україну європейською. Вона зараз переживає глибоку кризу. Про що можна говорити, коли на вулиці жебраків більше, ніж світлофорів, і коли пенсіонери не можуть звести кінці з кінцями?


Євген ЖОВТЯК
народний депутат Верховної Ради України

Україна є європейською державою за своїм геополітичним розташуванням, і нікуди їй від цього не дітися. І будь-яка спроба втягнути Україну в якісь азійські союзи (чи то з Росією, чи то з іншими державами) та відірвати від Європи - це нам не на користь. Наскільки Україна є європейською сьогодні, скажу однозначно. З огляду на менталітет українського керівництва, їй ще дуже далеко до євростандартів. Європейськість – це відкритість влади, прозорість прийняття рішень, бюджетного процесу, перерозподілу коштів, а також готовність публічно відстоювати свій погляд і захищатися в разі потреби. А наша влада діє абсолютно протилежно: займається кулуарними справами, тіньовим розподілом доходів і майна, знищує опозиційне слово і його носіїв. Тобто веде себе типово для азіатського деспотичного режиму.


Сергій СИНЮК
директор ПП “Комп’ютерна швидка допомога”

Питання в тому, хто що розуміє під терміном “європейська держава”. Для мене найважливішим критерієм є загальний рівень життя і середній розмір зарплатні. Чим більший дохід у людини, тим вона краще задовольняє свої потреби. От якщо в Україні цей дохід складає 100 гривень, то ми є європейською державою якраз на 100 гривень. А всі інші критерії прив’язані до рівня зарплати. Якщо вона в нас низька, то й політика такого ж рівня. Якщо людина не має грошей, то стільки ж прав вона має.


Остап КОЗАК
голова ЛМО УНА-УНСО

Поняття “Європа” у мене асоціюється насамперед із західною ментальністю. Це традиції Римської імперії, латинство, держави Франція, Німеччина, Англія. А Україна ще з князівських часів перейняла візантійську культуру. Отже, коли ми говоримо про європейську Україну, то треба мати на увазі Східну Європу. У нас ідеалізоване поняття про Європу. Європа – це традиційність, а зараз наші знання про свої корені є надто поверхневими. Тому якщо ми хочемо бути європейськими, то треба більше традиціоналізуватися і ставати правими. Європейська влада побудована на логіці. А в Україні нема логіки. Це навіть і не емоції. Це інтереси.


Марічка БУРМАКА
заслужена артистка України

За територією Україна більш європейська, ніж та ж Росія. А в останні роки ми стаємо європейськими, і цього не можна не помітити. Є зміни навіть у такій найменш сталій системі, як менталітет. Але ми менш європейські, ніж хотілось би. Наша державна й економічна системи, скажімо так, бажають кращого. Тіньовий бізнес, питання вільної і невільної журналістики, прозорість діяльності влади... І, на жаль, середній українець вам розкаже про елементарний побут – це вже, знаєте, ми належимо до країн третього світу. Бо якщо українські жінки чи будівельники стають у позицію раба, то важко говорити про ХХІ сторіччя.

Цікавився Остап ДРОЗДОВ


POSTUP - ПОСТУП
№148 (806),
28 ВЕРЕСНЯ 2001 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Золота лихоманка
·Масакра в земельному парламенті
·Я пишу тобі листа

ПОГЛЯД
·Ви вважаєте Україну європейською державою?
·ФОРУМ І МИ

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Трамваї ходитимуть лише зранку і ввечері
·"Дискусії навколо пам""ятника Данилові Галицькому"
·Автомобілі для "нових" українців ввозяться незаконно
·Заблукати в трьох соснах
·Невизначене громадянство Ющенка

НАША СТОЛИЦЯ
·КРАЄВИД
·Неповносправні знайдуть місце в житті
·Наркотичний бізнес
·Японські та німецькі підприємці цікавляться ПЕК Львівщини

ПОСТУП З КРАЮ
·Я пишу тобі листа
·Міністра Станік відправляють в заслання
·КРАЄВИД

ПОСТУП У СВІТ
·СВІТООГЛЯД
·Масакра в земельному парламенті
·Дорогий хліб - дешевий опіум
·"Бурштиновий лис" після "Необхідного врожаю"
·"Хрещений батько" по-японськи

ЕКОНОМІЧНИЙ ПОСТУП
·Золота лихоманка
·Не був, не брав участі, не притягувався...
·Інвестиційна активність
·Польський кордон не повинен стати завісою

НАС 800 ТИСЯЧ
·Поляки у Львові

АРТ-ПОСТУП
·Зосереджений Пітер Брук
·Франсуаза Саган торгувала дружбою з Міттераном
·Україна вирішила передати Німеччині архів Баха
·Опубліковано шот-лист англійського "Букера"

АВТО-ПОСТУП
·АВТО-НОВИНИ
·Помий мене!
·АВТО-НОВИНИ

СПОРТ-ПОСТУП
·На екваторі наше "Динамо" - аутсайдер
·Мабуть, бути тільки відомим боксером - замало
·Пустовойтенко проти Суркіса: друга серія
·СПОРТ-БЛІЦ
·Атлети теж можуть бути кандидатами наук

ПОСТ-FACTUM
·у суботу в поступі
·КАЛЕНДАР
·Бйорк більше не співає у темряві