BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| АРХІВ | INDEX 22-23 ВЕРЕСНЯ 2001 року |

Джероламо Кардано: Якщо й неправильно, то непогано придумано

ВЧЕНИЙ

Сергій КАЛІБЕРДА

24 вересня виповнюється 500 років від дня народження Джероламо Кардано. Італійський лікар, математик, природознавець, філософ, інженер та винахідник був одним із найвидатніших та різносторонніх вчених епохи Відродження.


Cьогодні важко знайти людину, яка б не чула імені Кардано: кожний автомобіліст знає, що таке карданний вал, кожний механік знає про карданні муфту чи передачу, кожний, хто вивчав математику, знає формулу Кардано. Винаходи Кардано працюють та використовуються скрізь – від механічних машин до космічних апаратів. Але спадщина вченого на ім’я Кардано значно ширша, а його вплив на історію науки значно більший, ніж прийнято вважати.

Незаконнонароджений

“Я народився, а точніше був витягнутий із черева матері з кучерявим чорним волоссям, але без ознак життя; мене повернули до нього лише в купелі з теплого вина,” – так розповідає Кардано в захоплюючій автобіографії про своє народження у місті Павії. Джероламо був незаконнонародженим сином доктора права і медицини, тямущого математика Фаціо Кардано та вдови Клари Мікері. Батько свою участь у вихованні вбачав у тому, щоби лупцювати сина. Хворобливий та кволий Джероламо після чергової серії побоїв подовгу хворів, і перші роки свідомого життя залишилися в його пам’яті як роки страху та болю.

Важке дитинство, брак людської приязні, зневага найближчого оточення травмували дитячу душу, тому почуття своєї гідності стало для Джероламо чи не найголовнішим. П’ятнадцятирічний Кардано, ледве знайомий з основами наук, вирішив прославитися писанням книг. Він пише два свої перші твори: “Про те, як досягти безсмертя” та “Про вимір положення тіл”. Перший твір, на жаль, втрачено, а в другому він визначає відстань між двома зірками, якщо задано їх широту та довготу.

Гравець

Відданий сам собі, Джероламо ріс відлюдним та похмурим, його запальний, гоноровий та образливий характер заважав знаходити справжніх друзів. У нього з’явилися нові прихильності: його бачили у підозрілих компаніях, серед гультяїв та п’яниць, де грали у кості або карти.

На все життя він зберіг пристрасть до азартних ігор і досягав у цьому неабияких успіхів. Часто, коли його переслідували життєві невдачі, його єдиним джерелом існування ставала гра: у карти, кості чи шахи. Він міг по декілька днів підряд грати на гроші з яким-небудь аристократом, повертаючись пізно ввечері напідпитку, але з заробітком у кишені. У студентські роки він почав робити нотатки, які потім склали роботу “Про гру в кості”. У цій роботі історики науки бачать початки теорії імовірностей.

У 1515 році, коли Фаціо Кардано виповнилося 75 років, комусь треба було після його смерті годувати та захищати сім’ю. Гостро постало питання про освіту Джероламо, і його послали до університету в Павії. Він вивчає латину, граматику, риторику, і дуже швидко сам починає читати лекції за деякими предметами замість викладачів. Він обожнював словесні баталії та диспути, і останнє слово в них завжди залишалося за ним.

Криптограф

У 1547 році Кардано запропонували стати особистим лікарем датського короля Хрисияна ІІІ, але вже відомий всій Європі лікар відмовився “через холод та сирість Данії, а також через грубість звичаїв та значну різницю у таїнствах та вченні їхньої церкви у порівнянні з римською...” Не релігійна ортодоксальність Джероламо, а інтуїція та здоровий глузд підказували йому, що варто триматися подалі від політичних та теологічних дискусій, які у той час рідко закінчувалися по-доброму. Впевнено відхилив він також пропозицію французького короля Генріха ІІ. А от Папі Римському йому доводилося служити.

У творах Кардано можна знайти скільки завгодно крамольних, на думку інквізиції, думок. Особисті вороги могли завжди скористатись можливістю знищити Кардано. Щоби запобігти цьому, він добровільно віддав свої твори на суд цензури, і це на деякий час відвело загрозу. Його дар передбачення майбутнього частково можна пояснити ще й тим, що Кардано належав до криптографічної служби папського престолу, тому з листування знав настрої та плани дворів усієї Європи. Перу Кардано належить декілька книг з криптографії (тайнопису). Захоплення Кардано теорією магічних квадратів привело його до відкриття нового класу шифрів перестановок, які назвали решітками або трафаретами. Вони являють собою квадратні таблиці, в яких чверть комірок прорізані так, що при трьох поворотах на 90 градусів вони покривають весь квадрат. Хтось інший міг би жорстоко поплатитися за єретичні висловлювання або складений гороскоп Христа, але Кардано зашифрував результати й уникнув тортур.

Кардано передрік тривалість свого життя у 75 років. Його містичний талант знати майбутнє та тяжка втрата старшого сина, на якого він покладав великі надії, привели до того, що у визначений рік, 21 вересня 1576 року, він покінчив життя самогубством, залишивши коротку записку: “Якщо й невірно, то непогано придумано”.

Творчу спадщину Кардано важко охопити. У 1663 році в Ліоні Шарль Спон видав десятитомне видання творів Кардано, яке містить 138 робіт. Вони настільки різноманітні, що важко повірити у те, що всі вони написані однією людиною. Сам автор розумів, що охопив далеко не всі галузі знань. “Якщо прийняти загальну кількість найбільш важливих наук як 36, то я можу сказати, що я утримався від пізнання 26 з них і знайомий з 10”, – пише він. Три науки він вважав “божественними”: медицину, математику та астрологію. Натхнення та матеріали для своїх книг він знаходив не лише у власних теоретичних пошуках та дослідах, а головне, у творах інших авторів. Кардано належав до того типу вчених, які Знання шукають у Книзі.

Мудрий та розсудливий у книгах, Кардано був украй непослідовний у житті. “Легше вивчити рекомендації, ніж дотримуватися їх”, – писав він. Від своїх дітей він не міг приховати свого розгульного життя, він навчав їх грі у карти й кості. Йому важливіше було не запобігти поганому вчинку, а написати про те, як зробити у тому чи іншому випадку, коли цей вчинок станеться. Він ніколи не вів господарства, проте у його книгах є безліч господарських порад: як зберігати вино, приготувати оцет, вивести мишей, підтримати полум’я у вогнищі, відрізнити їстівні гриби від отруйних, як мітити білизну, віддаючи її до прання тощо. Широта інтересів, ненаситність Кардано дивувала його біографів, які не могли прослідкувати внутрішню логіку його творчості. Але сьогодні, через п’ять століть, його винаходи та закладені ним основи наук живуть і працюють.

POSTUP - ПОСТУП
№145 (803),
22-23 ВЕРЕСНЯ 2001 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Книжкове місто
·"Із днем народження, Ринате Леонідовичу..."

ПОГЛЯД
·Ви які книжки купуєте?
·Україно наша духовная

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Діти вчаться в аварійних приміщеннях
·Де у Львові центр української духовності?
·Водоканали можуть віддати в оренду
·КОРОТКО
·Пластуни з дикої природи вийшли в Інтернет
·Відкрито екуменічний центр

ПОСТУП З КРАЮ
·КРАЄВИД
·Тигипко ще не знайшов убивць
·Санкціями - по терористах

ПОСТУП У СВІТ
·Сараєво остерігалося американської атаки
·Через терористів подорожчають цигарки
·Новий уряд демонструє своє обличчя

МЕДИЧНИЙ ПОСТУП
·КАЛЕЙДОСКОП
·Знайдено ліки від куріння
·Телехірургія: відстань не має значення

ПОСТУП НАУКИ І ТЕХНОЛОГІЙ
·На чeрзі - підкорeння Марса
·Джероламо Кардано: Якщо й неправильно, то непогано придумано
·"Швидке" пиво з персикової тирси

ФОРУМ У ПОСТУПІ
·Переможці Восьмого Форуму видавців
·Для книги не повинно бути меж
·"Кнайпи Львова" - пораз другий
·Який зиск Львову від Форуму книговидавців?
·Сергій Писарєв: "Бамбук" - це певне електронне середовище

СПОРТ-ПОСТУП
·"Із днем народження, Ринате Леонідовичу..."
·Примхлива доля пілота: від перемоги до каліцтва...

ПОСТ-FACTUM
·у вівторок у поступі
·КАЛЕНДАР
·СВІТЛИНА ТИЖНЯ
·Еліта елітарного міста