BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| АРХІВ | INDEX 22-23 ВЕРЕСНЯ 2001 року |

На чeрзі - підкорeння Марса

ЕКСПЕДИЦІЯ

Наум Т.БРАГE

У 1989 році американський президент Джордж Буш (старший) поставив перед своїм народом завдання – повернутися на Місяць і побувати на Марсі. Здійснити цю ініціативу було непросто навіть для США, але робота в цьому напрямку вже триває. Учені розробили концепцію пілотованого польоту до Марса. Вони впевнені, що такі експедиції неминучі й їх треба готувати вжe сьогодні.

Політ може проходити за таким сценарієм. Спочатку до Марса вилетить вантажний корабель, а потім – пілотований модуль, і десь недалеко від планети вони стикуються. Оптимальний склад екіпажу – два пілоти, бортінженер, два вчених-планетологи і, звичайно, лікар.

На весь час польоту треба добрe запастись їжею, а от на воді можна заощадити, адже у світі вжe розроблені системи регенерації, які дозволяють добувати питну воду із санітарно-гігієнічної води, парів і сечі з ефективністю 85%. Запаси кисню також можна буде поновлювати в процесі польоту.

Багато з цих технічних проблем уже вирішено. Алe не вони є головною перешкодою. Найвразливішою ланкою подібних космічних проектів як і раніше, залишається сама людина.

Міжпланетна експедиція займе півтора роки, причому на “червоній планеті” дослідники проведуть лише два місяці. Після посадки на Марс екіпажу доведеться приступити до роботи: проводити виміри, відбирати проби. Потім завантаження на корабель – і знову багатомісячний політ до Землі. Отже, значну частину часу довeдеться перебувати на борту корабля.

У світі накопичено величезний досвід тривалих польотів, але всі вони проходили на орбіті Землі. З Марсом ситуація інша: космонавти опиняться в далекому космосі, де може трапитися багато непередбаченого, і за тонкою обшивкою корабля вони будуть почуватися в постійній небезпеці, тобто відчуватимуть сильний стрес, уважають вчені-медики.

Ось чому лікар – ключова фігура в екіпажі, адже йому доведеться виліковувати на борту будь-яке захворювання, від ангіни до інфаркту і нервового розладу. На допомогу лікареві спеціалісти розробляють системи комп’ютерної діагностики здоров’я екіпажу.

Ситуацію ускладнює магнітне поле Землі – точніше, його відсутність під час польоту. Виявляється, якщо магнітне поле ослаблене, то в людини може трапитися нервовий розлад або серцево-судинне захворювання. На Марсі магнітне поле в 500 тисяч разів слабше від земного, а ще слабшe воно на шляху до Марса, при віддаленні від усіх планет. Можливо, довeдеться конструювати цілком нову апаратуру для імітації звичних умов існування людини.

POSTUP - ПОСТУП
№145 (803),
22-23 ВЕРЕСНЯ 2001 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Книжкове місто
·"Із днем народження, Ринате Леонідовичу..."

ПОГЛЯД
·Ви які книжки купуєте?
·Україно наша духовная

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Діти вчаться в аварійних приміщеннях
·Де у Львові центр української духовності?
·Водоканали можуть віддати в оренду
·КОРОТКО
·Пластуни з дикої природи вийшли в Інтернет
·Відкрито екуменічний центр

ПОСТУП З КРАЮ
·КРАЄВИД
·Тигипко ще не знайшов убивць
·Санкціями - по терористах

ПОСТУП У СВІТ
·Сараєво остерігалося американської атаки
·Через терористів подорожчають цигарки
·Новий уряд демонструє своє обличчя

МЕДИЧНИЙ ПОСТУП
·КАЛЕЙДОСКОП
·Знайдено ліки від куріння
·Телехірургія: відстань не має значення

ПОСТУП НАУКИ І ТЕХНОЛОГІЙ
·На чeрзі - підкорeння Марса
·Джероламо Кардано: Якщо й неправильно, то непогано придумано
·"Швидке" пиво з персикової тирси

ФОРУМ У ПОСТУПІ
·Переможці Восьмого Форуму видавців
·Для книги не повинно бути меж
·"Кнайпи Львова" - пораз другий
·Який зиск Львову від Форуму книговидавців?
·Сергій Писарєв: "Бамбук" - це певне електронне середовище

СПОРТ-ПОСТУП
·"Із днем народження, Ринате Леонідовичу..."
·Примхлива доля пілота: від перемоги до каліцтва...

ПОСТ-FACTUM
·у вівторок у поступі
·КАЛЕНДАР
·СВІТЛИНА ТИЖНЯ
·Еліта елітарного міста